Özgür Bilgi Kanalı

Litcoin nedir

Litecoin , Google şirketinin eski çalışanlarından olan Charlie Lee tarafınca , 7 Ekim 2011 tarihinde GitHub üzerinden piyasaya sürüldü. Litecoin ağı 13 Ekim 2011’de hayata geçti. 2011 yılındaki Bitcoin çatallanması ile ayrılmış olup ; Bitcoin ile benzer sistemde gözükse de aslında Bitcoinin sistem eksiklerinin giderilmesi amacıyla çıkmıştır.

Litecoin , Bitcoin ’in daha hafif ve daha hızlı bir versiyonu olmayı hedefler.

Litecoin çok düşük maliyetle para transferi yapmakla ve kullandığı matematik altyapılı teknolojisi bütün ağı korumakla görevlidir. Ayrıca kullanıcıların kendi paralarını kendilerinin kontrol etmesine izin verir.

Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin, yok denilebilecek kadar az düzeyde bir maliyetle para transferi yapmaya olanak sağlayan bir kripto para birimidir. Para birimi olarak kısaltması ‘ LTC ‘ şeklindedir.

Litecoin (LTC) MIT / X11 lisansı altında piyasaya sürülen eşler arası bir kripto para ve açık kaynaklı ödeme ağı projesidir.

Koinlerin üretilmesi ve transferi , açık kaynak şifreleme protokolüne dayanır ve herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmez. Basit anlatımla merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen, açık kaynaklı bir ödeme ağı üzerine kurulmuştur.

Litecoin (LTC) Nasıl Çalışır?

Litecoin , Bitcoin modeli üzerinde yeni bir dijital para tasarısı olarak üretilmiştir.

Özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve yazılımı çalıştırmanıza, değiştirmenize, kopyalamanıza ve dağıtmanıza izin veren MIT/X11 lisansı ile yayınlanmaktadır. Yazılım, çalıştırılabilir dosyaların ve karşılığında kodların bağımsız doğrulanmasına izin veren transparan bir süreç ile yayınlanmaktadır.

Litecoin blockchain teknolojisini kullanır ve blok zinciri, öncüsü olan Bitcoin’den çok daha yüksek işlem hacimlerini gerçekleştirilebilmektedir. Ağ daha sık blok oluşturabilmesi nedeniyle, gelecekte yazılımda bir değişikliğe ihtiyaç duymaksızın daha çok işlemi destekler.

Bunun sonucunda ticari işletmeler, yüksek etiket fiyatına sahip ürünler sattığında daha fazla onay alma imkanına sahip olurken, daha hızlı onay süreleri elde ederler.

Litecoin (LTC) Madenciliği

Litecoin, kullandığı farklı algoritma sayesinde madencilik işlemleri daha kolay ve sistem gereksinimlerini asgari düzeyde tutarak yapabilmektedir. Madencilik işlemlerindeki bu avantaj işlem onay sürelerini ciddi manada düşürmektedir ve gönderim hızını büyük ölçüde etkilemektedir.

Litecoin madenciliği , madencilik işlemleri için özel üretilen ASIC adı verilen cihazlar ile yapılmaktadır.

Litecoin madencileri, oluşturdukları her blok için 25 Litecoin (LTC) ile ödüllendirmektedir. Bu miktar her 4 senede bir (840,000 blok) yüzde 50 azaltılır. Litecoin platformu, toplam 84 milyon Litecoin (LTC) üretilecek şekilde tasarlandı.

Litecoin’in Avantajları

  • Litecoin, blok zinciri teknolojisinde yeni bir blok oluşturulma süresini azaltmıştır. (2,5 dakika )
  • Aynı zamanda Litecoin işlemlerin süratli bir biçimde onaylanmasını sağlayacak altyapıya da sahiptir. Yapılan tüm işlemler 2,5 dakikada onaylanmaktadır.
  • Litecoin, çok hızlı işlem onaylama süresine ve çok gelişmiş bir depolama sistemine sahiptir.
  • Madencilik algoritması, standart donanımlı bilgisayarlarla bile kesintisiz olarak mining yapabilme imkânı sunar.

Kaynak: “Bitay Teknoloji A.Ş. – Bitay Akademi” https://www.bitay.com


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.