AÇ KALMADAN NASIL KİLO VERDİM 2


Merhabalar arkadaşlar. Dün söz verdiğim gibi aç kalmadan nasıl zayıfladığımı detaylı şekilde anlatacağım. Hem de uzun uzun diyet listelerine gerek duymadan. Tam 75 kiloyla başladım zayıflama sürecime.

 1. İlk başta kaç kilo fazlam olduğunu öğrendim. Benim ideal kilom 54. Yani tam tamına 21 kilo fazlam var. Buradan ideal kilonuzu öğrene bilirsiniz. http://ozgurlukicin.com/saglikli-yasam/ideal-kilo-hesaplama/ (not: belirtmekte fayda vardır ki, bu araçlarda sapmalar ola bilir. Yani 65 kiloluk bir kişi kas oranı fazlaysa fit görünüşlü yağ oranı fazlaysa kilolu gözüke bilir. Hem metabolizma hızınızı hem yağ kas oranınızı öğrenmek için herhangi bir sağlık kurumunda veya spor salonunda ölçüm yaptıra bilirsiniz. Ben spor salonunda yaptırmıştım)
 2. Günlük kaç kalori yaktığımı hesapladım. Benim hayatım fazla haraketli olmadığı için günlük ihtiyacım 1800 kalori. (Bunu hesaplamak için uygulamalardan veya sağlık kurumlarında ölçüm yaptırarak öğrene bilirsiniz. )
 3. Şimdi gelelim benim zayıflamam için kaç kalori açığım olmalı. Bunu hesaplamak için şöyle bir yöntem var. Günlük ihtiyacım olan kalorinin yüzde 10 ila yüzde 30 arası kalori açığı olmalı. Benim durumumda ben 300 kalori az almaya karar verdim. Yani 1500 kalorilik bir diyet uyguladım.
 4. Günlük yediklerimi her seferinde hesaplayıp yazmamak için yediklerimi miktarı ile akıllı uygulamaya kaydedip kolayca hesaplıyordum.
 5. BENİM ZAYIFLAMA YÖNTEMİMİN EN CAN ALICI NOKTASI: sabah kahvaltısında canımın istediği her şeyi yiyorum. Hiçbir kısıtlama yok. Ekmek, lavaş, tatlı, çikolata, patates kızartması, peynir, kaymak, bal ve s. Ama şunu belirteyim ne kadar çok yesem de zaten 700-800 kaloriyi geçmiyor. Sabah kahvaltısını ne kadar erken yapsanız metabolizma o kadar erken hızlanmaya başlayacak. Sabah saatleri en çok hareketli olduğumuz zaman olduğu için, yediğimiz hiçbir şey depoya gitmiyor.
 6. Dikkat ettiğim öğünler öğlen ve en asası akşam yemeği. Sabah doyuncaya kadar yediğim için öğlen fazla acıkmıyorum. Öğlen yemeğimde kesinlikle ve kesinlikle un, şeker, nişasta içeren yiyecekler yemiyorum. Daha çok protein ve sebze ağırlıklı yiyorum. Akşam yemeğinde yine aynı şekilde protein ve sebze yiyorum
 7. Benim akşam yemeği için favorim: brokoli haşlaması ve sarımsaklı yoğurt. 1 büyük brokoliyi haşlıyorum üzerine de 1 kâse sarımsaklı yoğurt. Hem çok sağlıklı hem az kalorili hem de doyurucu.
 8. Arada canım istediğinde 1 bardak yeşil çayla bitter çikolata yiyorum. Ya da sayıyla 20 tane badem.
 9. DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN NOKTA: yediklerimizin mutlaka kaydını tutalım kalori sınırını geçmeyelim.
 10. BOL BOL SU İÇTİM BEN. En az 2 litre.
 11. Akşam yemeğini mümkünse saat 18.00 dan önce yapmak.
 12. Çok acıktığımda 1 bardak süt kaynatıp içine kakao ekleyerek içiyorum saat kaç olursa olsun.

 

Arkadaşlar ANA FİKİR ŞU: en fazla sabah kahvaltısında yiyoruz. Hem gözümüz doyuyor hem karnımız. Açlık hissetmiyoruz. Metabolizmamız hızlanıyor ve daha fazla kalori yakıyoruz gün içinde. Öğlen orta karar en az ise akşam öğününe bırakıyoruz. Çünkü akşam saatlerinde vücudumuz yavaş-yavaş uyku moduna geçiyor ve metabolizmamız yavaşlamaya başlıyor. Bütün bu yazdıklarımı uyguladım. Ama haftada 1-2 gün uymadığım da oluyor açıkçası. Ya misafir geliyor ya biz misafir gidiyoruz. O günlerde hiç suçluluk duymadan akşam da istediğim gibi yiyorum. Kurallarım çok sert değil yani. Bazen vücudu şaşırtmak gerekli bana göre. Çünkü vücut belli bir kalori miktarına alıştığına kilo verme duruyor. Ama iki gün fazla kalori alarak beynimize artık kıtlık olmadığı sinyalini gönderiyoruz. O da daha fazla kalori yakmaya başlıyor.

SONUÇ: 2 AYDA aç kalmadan tam 7 kilo verdim. Hem de spor yapmadan. Belli bir kilo verdikten sonra kilo verme zorlaşmaya başlıyor. O yüzden yeni spora başladım. Bundan sonraki süreci ve uyguladığım başka zayıflamaya yardımcı yöntemleri de sizlerle paylaşacağım. Ayrıca son bir araştırma sonuçlarına göre hem sağlığımız için hem de 1-2 kilo ekstradan hızlı kilo verimi için bir diyet hakkında yazı hazırlıyorum. Onu da bir sonraki yazımda okuya bilirsiniz.

Bu yazıyı okumanızda da fayda görüyorum. http://ozgurlukicin.com/saglikli-yasam/dusuk-karbonhidratli-beslenme/

NOT: eğer ki, imkânınız varsa siz sporla birlikte bu yöntemi deneyin. O zaman kilo verimi daha fazla olacaktır. Benim oğlum küçük olduğu için, gidemiyordum. Şimdi çocuk odası ve oyun ablası bulunan bir spor salonu buldum. Oraya yazıldım. Rahatlıklar sporumu da yapa biliyorum. Annelere duyurulur. Artık birçok spor salonunda çocuklara bakım odası bulunuyor. Bu imkânı olmayan arkadaşlara evde spor hareketleri ve vücut geliştirmeyle alakalı da bilgilerimi paylaşacağım. Şimdilik sağlıcakla ve hoşça kalın.

Sorularınız ve görüşlerinizi yoruma yazarsanız seve-seve cevaplarım.