Özgür Bilgi Kanalı

Bir yiyeceğin içindeki vitamini ve minerali korumanın en iyi yolu, o yiyeceği az pişirmek veya çiğ tüketmektir. Bir sebzenin kaynar suda pişirilmesiyle birlikte, sebzenin vitamininin %30-75’i arası suyun kendisine gitmektedir. Sebzenin kaynatıldığı suya biraz tuz ilave edilmesi bu oranı bir miktar düşürmüş olsa bile, %50 C vitaminin suya aktarılması hiç bir şekilde engellenemez. Eğer, sebzeyi pişirme şekli olarak, buharda pişirme usulünü tercih ederseniz, bu oranı %10-20’ye kadar düşürmeniz mümkün olacaktır. Kızgın bir tavada, bir miktar çevirerek pişirerek az pişmiş, kıtır kıtır şekilde yerseniz ise, besin değerini önemli ölçüde korumuş olursunuz.

Kişinin, besinlerini bu şekilde besin değerlerini koruyarak tüketmesi, onu sağlıklı ve formda tutmaktadır. Yemek yemek, doğru usullerle gerçekleştirildiği zaman, zevke ve sağlığa dönüştürülebilir. Bir çok kişi bunu severek yapar ve çoğu zaman ölçüyü kaçırır. Sonrasında ise önemli sağlık sorunlarıyla baş etmek zorunda kalabilir. Bunun önüne geçebilmek için sizde mutlaka, az pişmiş yiyecekler yiyerek formda kalın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.