Özgür Bilgi Kanalı

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazıda diyet yapanlara daha çok fayda sağlayacak gıdalardan bahsedeceğim. Ama şunu belirtmeliyim ki, gıda ne kadar sağlıklı olursa olsun, günlük harcadığınız kaloriden fazla kalori alırsanız kilo almaya devam edeceksiniz. O yüzden mutlaka ortalama da olsa günlük ne kadar kalori harcadığınızı hesaplayın. Kilonuzu korumak istiyorsanız o civarda kalori almanız yeterlidir. Zayıflamak istiyorsanız günlük gereken kaloriden %10-%30 az kalori alın. Nasıl hesaplanır. Misal olarak ben günlük 2000 kalori harcıyorum. Zayıflamam için en fazla 1800 en az 1400 kalori almalıyım. Daha az kalori sağlığımız için tehlikelidir aynı zamanda metabolizmamızı düşürür ve diyet bittikten sonra verdiğimiz kiloları geri alırız. Şimdi gelelim sağlıklı besinlere.

  • HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yapı yemek pişirmek için en ideal yağ. Zeytinyağı ve fındık yağı gibi Hindistan cevizi yağı da ısıya dayanıklıdır. Bu yüzden ısıya maruz kaldığında kötü yağa dönüşmüyor. Büyük oranda MCT asitleri içerir. MCT anne sütünde bulunan bir yağ asididir. Kilo verdirici ve metabolizma hızlandırıcı özelliği vardır. Hindistan cevizi yağı 12 karbon laurik asit içerir ki, bu da bakteri, virüs, ve mikropları öldürmekte işe yarıyor.

  • YUMURTA SARISI

Evet, benim favori yiyeceğim yumurta. Uzun zaman yumurta sarısı kolesterol içeriyor diye diyet listelerinde yer almıyordu. Ama son yapılan araştırmalar yumurtanın en sağlıklı besin türü olduğunu gösterdi. Yumurta birçok besin öğesi içeriyor ki, bu da çok az gıdada rastlanıyor. 1 orta yumurtada 7 gram protein, Lutein ve zeaxanhtine antioksidanları, A,B2,B12, fosfor, demir ve birçok başka vitamin ve mineraller içeriyor.

  • SARIMSAK

Ben şanslı insanlardanım ki, sağlıklı yiyecekler damak tadıma uyuyor. Evet sarımsak da en sevdiğim yiyeceklerden bir tanesidir. Sarımsağın önemli birkaç özelliğini anlatayım. Antibakteriyal, antibiotik, antiseptik özellikleri yanı sıra , astım rahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürük ve bronşite iyi geldiği bilinmektedir.

  • KARALAHANA

Hem az kalorili hem de yüksek besin içeren gıdadır. 100 gram karalahanada 50 kcal vardır. Kalsiyum ve potasyum yönünden zengin olması dışında günlük K1, C, A vitaminleri ihtiyacınızdan fazlasını içeriyor. Aynı zamanda kansere karşı özelliği olmasını söyleyen araştırmacılar da var.

  • YABAN MERSİNİ

Çayı şekersiz ve ya tatlısız içemiyorsanız yaban mersini kurusunu öneriyorum. Tat olarak çok tatlı olsa da, fazla kalori içermeyen bu gıda birçok önemli besin içeriyor. Yaban mersini yüksek miktarda anti-oksidan içeriyor. Ve bir araştırmada kolesterolü düşürdüğü de gözlemlenmiştir.

  • SOMON BALIĞI

OMEGA 3 yönünden zengin yağlar içeriyor. Doktorlar haftada 2 kere balık yemenin sağlığımız için faydalı olacağını ve omega 3 ihtiyacımızın büyük ölçüde karşılanacağını söylüyor. Balık yemenin hafızaya da iyi geldiğini gösteren bazı araştırmalar var. B1, B3, B12, B6 vitaminleri yönünden zengindir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.