Özgür Bilgi Kanalı

Cevap: tabi ki, evet çalışmalı. Ne yazık ki, kadınlar arasında yanlış bir kanı oluşmuş ki, ağırlık çalışırsam kaslanırım, erkek gibi olurum. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Böyle bir düşüncenin oluşmasında bana göre en büyük etken vücut geliştirme yarışmalarına katılan bayanlardır. Bunu bilmeliyiz ki, o bayanlar o kasları geliştirmek için yıllarca uğraşmış ve bir sürü hormon ve ilaçlar kullanmışlar. Yani, ilaçsız, hormonsuz ne kadar ağırlık çalışırsanız çalışın erkeksi bir görünüm oluşmayacaktır.

DİKKAT. AĞIRLIK ÇALIŞMALARINA BAŞLAMADAN ÖNCE MUTLAKA BU ÇALIŞMALAR İÇİN HERHANGİ BİR SAĞLIK SORUNUNUZUN OLUP OLMADIĞINI DOKTORUNUZA SORUN.

BAYANLAR NEDEN AĞIRLIK ÇALIŞMALI?

AĞIRLIK ÇALIŞMANIN FAYDALARI NELERDİR?

  • YAĞ YAKIMI.

Kardiyo çalışmalarının aksine, ağırlık çalışması bittikten sonra, kaslarımız dinlenme zamanında dahi yağ yakımına devam eder. Genel olarak, ağırlık çalışmaları kas kitlemizi artırdığı için, vücudumuz eskisine nazaran daha fazla kalori yakmaya başlar. Fazla kaslı sporcular normal insanlara göre çok yerler. Bunun nedeni onların daha kaslı olmasıdır. Ne kadar fazla kas, o kadar çok kalori harcama.

  • GÜÇLÜ KALP.

Son araştırmalara göre kardiyo çalışmaları gibi, ağırlık çalışmaları da kalbi güçlendirir. Hatta bir araştırmada ağırlık çalışmalarının hipertansiyon hastalarına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

  • DAHA FİT GÖRÜNÜM.

Kas kütleniz artar, yağ kütleniz azalır. Böylece daha sıkı bir görünüm elde edersiniz. Kaslar ağırlık olarak fazla gelir ama daha az yer kaplar. Yağlar ise aksine daha hafif ama daha fazla yer kaplar.

  • OSTEOPOROSİS (KEMİK ERİMESİ) RİSKİNİ AZALTIR.

Bildiğimiz üzere Türkiye’de kadınlar arasında kemik erimesi sorunu çok yaygındır. Hele de, orta yaşlardan sonra bu risk gittikçe artıyor. Ağırlık çalışmaları zamanı, kemiklerimiz zorlandığı için daha yoğun ve daha güçlü oluyor.

  • METABOLİZMA HIZLANIR.

Kardiyonun aksine sadece aktivite zamanı değil, gün içerisinde metabolizmanın hızlı çalışmasını devam ettirmeye yarıyor. Metabolizmamız ne kadar hızlıysa o kadar çok kalori yakarız.

  • İNSULİN DİRENCİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜR.

Ağırlık çalışmaları insülin hassasiyetini artırdığı için kaslar şekeri daha iyi kullanır. Kan şekeri yükselmez.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.