Meyvelerin faydaları

Vücudun önde gelen düşmanı olan kolesterol hiçbir meyvede bulunmamaktadır.

 

Meyvelerin kendi içerisinde bulunan doğal şeker vücudunuzun günlük şeker ihtiyacınızı da karşılayabilir.

 

Lif kaynağı olan meyveler vitamin ve mineral açısından da zengin besinlerdir.

 

Aç karnına tüketildiğinde sindirimi kolaylaştıran meyveler, yüksek miktarda antioksidan içerir.

 

Birçok meyve türü az kalorili olması ile diyet yapan kişilerin vazgeçilmez gıdaları arasında yerini alır. Ancak diyet sırasında kalorisi yüksek olan incir, muz ve üzüm gibi meyvelerden biraz ölçülü tüketmek gerekir.

 

Bazı meyvelerin faydalarını ve kalori miktarlarını da belirtecek olursak;

 

Kiraz

100gr kirazın kalori miktarı 70tir.

20 adet kirazda yaklaşık 25mg civarında antosiyan maddesi bulunur. Bu maddenin ağrıların kesilmesi için kullanılan aspirinden on kat daha güçlüdür. Güçlü bir ağrı kesici de diyebileceğiniz kiraz, kan şekerini ve kolestrolü düşürür. Vücuda antioksidan etkisi veren kiraz, vücuttaki olumsuzlukları yok eder ve nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyerek zamanla taşların veya kumun dökülmesine yardımcı olur. Kabızlık giderici bir meyve olmakla birlikte vücutta oluşan sivilceler için de iyi derecede etki edebilmektedir.

 

Üzüm

100gr üzümün kalori miktarı 65tir.

Sindirimi kolaylaştıran üzüm kansızlığı giderir ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Böbreklerin de çalışmasını sağlayan üzüm kalp atışını düzenlemektedir. Bebeklerin gelişiminde de faydalı olan üzüm özellikle siyah üzüm olarak tercih edildiğinde hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.

 

Şeftali

1 adet orta boy şeftalinin kalorisi 42dir.

Kalp rahatsızlığı ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunan şeftalinin sindirim sistemindeki etkisi ile hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücü etkiye de sahip şeftali, böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

 

Kayısı

1 adet kayısının kalorisi 15tir.

Kansızlığı giderdiğini gibi kemik erimesinin önlenmesinde de faydalıdır. 2-3 adet ve özellikle aç karnına yenen kuru kayısı hem sindirime etki eder hem de cildin canlanmasına katkı sağlar. Sakinleşmenize yardımcı olacak kayısının kalp ve katarakt hastalıklarında da önleyici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca cildinizin daha sağlıklı ve güzel görünmesi için kayısı tüketmeniz gereken meyveler arasında yerini alır.

 

Ananas

1 kalın dilim ananasın kalorisi 43tür.

Vücuttaki bakteri ve parazitlere karşı savaşan ananas vücudun iltihaplanma riskini azaltır ve yaraların daha çabuk iyileşmesine katkı sağlar. Ayrıca sindirimi kolaylaştırıcı etkisi de bulunmaktadır.

 

İncir

1 adet orta boy incirin kalorisi 37dir.

Kemik yoğunluğunu arttıran incir enerji verir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Yüksek kan basıncının düşmesine de yardımcı olan incir cinsel gücün ve isteğin de artmasını sağlamaktadır.

 

Elma

1 adet orta boy elmanın kalorisi 63tür.

Özellikle cildin parlak ve güzel görünmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geldiği gibi sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Elma böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Bağırsak parazitlerin ortadan kaldıran elma uykusuzluğa ve baş ağrısına da iyi gelmektedir. Ayrıca kan şekerini elma ile dengede tutabilirsiniz.

 

Muz

1 adet muzun kalorisi 105tir.

İshalin giderilmesine yardımcı olan muz, yüksek tansiyonu dengeleyerek uyku probleminin giderilmesine katkı sağlamaktadır. Ülser yaraları tedavisinde yardımcı etki üstlenir. Kolestrolü düşürdüğü gibi migren ağrılarında da etkilidir. Eklemlerdeki iltihaplanmaları tedavi edici bir özelliğe de sahiptir.

 

Portakal

1 adet portakalın kalorisi 60tır.

Kış aylarında soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardımcı olan portakal, kalp hastalığı ve felç gibi durumlarda da koruyucu etkiye sahiptir. Tansiyonun dengelenmesinde etkilidir ve karaciğerin düzenli şekilde çalışmasına olanak sağlar. Bağırsak gazlarını ve parazitlerini ortadan kaldırır. İçeriğinde bulunan potasyum maddesi cildin kırışık oluşumunu engellemektedir.

 

Daha birçok meyvenin vücuda saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır. Birkaç meyvenin de burada yalnızca kalori miktarlarını belirtecek olursak;

 

1 adet kivi 46 kalori

 

100gr vişne 50 kalori

 

1 adet greyfurt 50 kalori

 

100gr çilek 30 kalori

 

1 adet küçük boy armut 82 kalori

 

100gr kavun 26 kalori

 

100gr karpuz 30 kalori

 

Özellikle sağlıklı yaşamı bir hayat tarzı olarak benimseyen kişilerin dikkat ettikleri kalori miktarı meyveler konusunda yukarıdaki yazıda belirtilmektedir. Diyet esnasında bolca tüketmeniz gereken meyvelerin kalori miktarlarını da göz önünde bulundurarak daha bilinçli şekilde meyvelerin tüketimini gerçekleştirebilir ve sağlıklı yaşam adına adımlarınızı daha doğru atabilirsiniz.

 

Önceki İçerikKALORİ TAKİBİ UYGULAMASI
Sonraki İçerikSporda Son Trend Tabata

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz