Nedir şu bölgesel zayıflama dedikleri?


Erpa Özel Sağlık Hastanesi’nden Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Serçin Tirelioğlu, bölgesel zayıflama konusunda okuyularımızı bilgilendirdi. İşte Tirelioğlu’nun ağzından bölgesel zayıflama:
“Çoğumuzun zayıflama ile ilgili bir hikayesi var; çünkü sağlıklı bir yaşam için normal kiloda olmanın önemi anlaşıldıkça, hepimiz kilolarımıza daha çok dikkat eder olduk. “Diyetimi uyguluyorum, egzersizimi yapıyorum; ama hala şu basenimi ya da karnımı eritemedim” diyenleriniz olduğunu duyar gibiyim…Bizim bölgesel zayıflama diye adlandırdığımız durum, işte bu inatla erimeyen bölgelerin inceltilmesidir. Vücudumuzdaki bazı anatomik bölgeler, kilonuz normal olsa bile daha çıkıntılı ve fazla görünürler. Genellikle kadınlarda basen ve bacaklar, erkeklerde ise karın bölgesi erimeye dirençlidir. Burada tabi ki genetik faktörlerin de etkisini unutmamak lazım.
Sizin tüm ısrarlarınıza rağmen eritemediğiniz bu alanlarda, bizler devreye giriyoruz. Öncelikle yapılması gereken, fazlalıklarınızın olduğu anatomik bölgenin değerlendirilmesi. Bu bölgelerdeki deri yapısı, cilt çatlaklarının olup olmadığı, yağ yapınız; ayrıca insülin direnci, diabet ya da tiroid problemleri gibi sistemik hastalıklarınız olup olmadığı bizler için çok önemlidir. Bunun yanında, genetik faktörlerin de önemini unutmamak lazım, örneğin ailenizde basen kısmı oldukça yağlı ve geniş bir yapıda ise, sizin de bu bölgedeki fazlalığı eritmeniz çok daha zordur.
Yağlanma artışının olduğu bölgelerde deri kalitesi iyi ise en hızlı çözüm liposakşındır. Liposakşın, küçücük deliklerden girilerek kanül adını verdiğimiz ince çubuklar yardımıyla o bölgedeki yağın emilmesidir. İşlem  lokal, bölgesel ya da genel anestezi ile yapılabilir. Tek seferde yağ fazlalığınızdan kurtulmuş olursunuz.
Yağ fazlalığınızın olduğu alanda cilt gevşekliğiniz de varsa, bu durumda cerrahi uygulamalar dışında, bazı özellikli cihazlar da devreye girer. Cilt kalitesinin arttırılması, cildin daha iyi toparlanması sağlanmaya çalışılır. Bölgesel zayıflama amacıyla kullanmakta olduğumuz bazı tıbbi cihazlardan bahsetmek isterim:
i-LİPO : Bölgesel yağ parçalanması, yani lipoliz yapan diod lazer sistemidir. Uygulandığı bölgedeki dirençli yağ hücrelerinin içindeki yağın sıvılaşmasını ve egzersiz ile eritilebilmesini sağlar. Özellikle diyete ve egzersize dirençli yağlanmalarda çok etkilidir. Fransa’da ödül almış bu cihazın uygulanması da sizi günlük işlerden alıkoymaz, rahat ve kolaydır. Uygulanan bölgede ciltte de hafif gevşeklik varsa, cildi toparlayan cihazlarla kombine uygulanması sonuçları daha da iyi hale getirir.
LPG:  Vücutta bir çok alanda kullandığımız FDA onaylı bir cihazdır. Sırt, kollar, karın, bacaklar ve baldırlarda ciltte toparlanma ile birlikte selülit görünümünde de belirgin düzelme sağlar. Özel bir vakumlama ve rulman sistemiyle çalışır. Kiloda değişiklik olmaksızın bir kür uygulama ile yaklaşık bir beden kadar daralma sağlar. Uygulaması rahat, ağrısız ve konforludur.
VELASHAPE :  Selülit tedavisi ve bölgesel incelme konusunda FDA onaylı diğer cihazdır. İçerdiği infrared ışınları, radyofrekans, vakumlama ve rulman sistemiyle, cilt gevşemelerinin toparlanması ve bölgesel incelmede başarılıdır. Profesyonel ellerde uygulanması rahat, sonuçları memnun edicidir.
RADYOFREKANS : Özellikle gevşemiş ve sarkmış ciltlerin toparlanmasında kullanlır. Mono, Di, Tripolar olmak üzere farklı tipleri vardır; bunlardan tripolar olan modellerin etki derinliği en fazladır. Yağ parçalayıcı uygulamalarla birlikte kullanılabilir.
KAVİTASYON : Yağ parçalayıcı özelliği nedeniyle bölgesel zayıflamada kullanılır. Cilt gevşekliğini toparlama özelliği yoktur. Tüm yağ parçalayıcı uygulamalarda olduğu gibi, mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır; yoksa bir takım karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.