Özgür Bilgi Kanalı

Uzmanların sağlıklı bir yaşam için her fırsatta günlük en az yarım saat yürüyüş yapılması gerektiğini söylemektedirler. Bunun için geçerli 10 madde sıralanabilir. İlk olarak yürüyüş yapmak için sadece bir çift rahat bir ayakkabıya ihtiyaç vardır ve kendinizi kapıdan dışarı atmak ya da yürüyüş bandına çıkmak, işte bu kadar basit! Böylece hem kendinize vakit ayıracak hem de kendinizi daha dinç hissedeceksinizdir.

İkinci olarak günde en az 3 kilometre yürümek erkeklerde iktidarsızlık sorununu önlemektedir.

Üçüncüsü yürüyüş yapanlar daha uzun süre yaşamda kalabilmektedirler. Her gün düzenli bir şekilde yürüyüş yaparsanız daha uzun ve sağlıklı yaşam sürme şansınızı arttırabilirsiniz.

Günümüzde fazla kilolar çoğu kişinin sorunudur. İstenmeyen kilolarımızdan kurtulmak için bir çok yola başvurmaktayız. Her gün düzenli yürüşüş yapmak sağlıklı kilo kaybı için en önemli çözümdür. Böylece hem kilo vermiş olunur hem de sağlıklı kalınabilir.

Yürüyüş yapmak fazla kilolarımızdan arınmak için bir yöntem olmanın yanında kilo kontrolü içinde önemlidir. Eğer günde 2000 adım ve fazlasını atılırsa kilo alımını engellemiş olursunuz.

Bir diğer madde ise yürüyüş diğer sportif aktiviteler gibi mutluluk hormonunun salınımını arttırdığı için kanser riskininde azalması sağlanmış olur. Yürüyüş yapmak mutluluk hormonunun salgılanmasını sağladığı gibi streside azaltmaktadır.

Günde en az 45 dk yürümenin 60 yaş üzeri bireylerde düşünme yetisinde artım sağladığı gözlenmiştir.

Yürüyüş yapmanın diabet riskinide azalttığı gözlenmiştir. Günde en az 30 dk yürüyüş yapan kişilerde tip2 diabeti önlediği söylenmektedir.

Kalp krizi günümüzde en sık rastlanan ölüm sebebidir. Kadın olsun erkek olsun birçok birey kalk krizi riski altındadır. Yürüyüş yapmanın kalp krizi riskini azalttığı da gözlenmiştir.

Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki yürüyüş kansere yakalanma riskinide en aza indirmektedir.

Yürüyüş yapmak basit olduğu kadar sağlığımız için de son derece faydalıdır, kendimiz ve sağlığımız için gün içerisinde yürüyüş yapmayı asla ihmal etmemeliyiz. Böylece özetleyebiliriz ki; yürüyüş yapararak diabet riskini azaltabilir, kanser riskini en aza indirebilir, beyinsel fonksiyonlarımızı geliştirebilir, stresi azaltabilir mutlu olabilir, iktidarsızlığı önleyebilir, kalp krizi riskini azaltabililir, kilo almayı önleyebilir ve kilo kontrolünü sağlayabilir ve daha uzun ve sağlıklı yaşamayı sağlayabiliriz. Üstelik tüm bunları yapabilmek oldukça basit, sadece sağlam bir çift ayakkabıya ihtiyacımız var. Bedensel ve ruhsal sağlığımız için günde en az 30 dakika yürüyüş yapmayı ihmal etmeyelim. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için biraz gayret göstermeli ve kendimizi olumlu yönde motive etmeliyiz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.