Özgür Bilgi Kanalı

Eski yazılarımda bahsettiğim gibi birçok başarısız deneyimden sonra nihayet zayıflama yolumu buldum. Aslında zayıflamak için çok basit 3-4 kuralı bilsek yeterlidir. Karbonhidratı azaltacak, proteini artıracak, en çok yediğimiz öğün sabah en az yediğimiz akşam olacak, günlük aldığımız kalori, harcadığımız kaloriden % 10 ile %30 arasında az olmalı, en az 2 litre su, bol hareket.

Benim de küçük çocuğum olduğu için zamanımın çoğunu ona ayırmak durumundayım. Ama o uyuduktan sonra 1 gün arayla bu programı uygulamaya başladım. Sıkılmamak için film izleyerek ya da sevdiğim programları izleyerek yapıyorum. Zamanın nasıl geçtiğinden bile haberim olmuyor. Sizlere de, denemenizi öneririm. Bu programla 3 ay içinde tamamen değişen arkadaşımı görmek beni motive etti. Kardiyo çalışmaları zayıflata bilir. Ama vücut geliştirme kasları sıkılaştırıp, şekillendirdiği için daha fit gözüküyorsunuz. Ben başlayalı 1 hafta oldu. Sonuçlardan 1 ay sonra size de bahsedeceğim.

Bu gün spor salonunda ölçüm yaptırdım. Ve vücut yağım %34 çıktı. Tabi ki, bu çok iyi bir rakam değil. Ama eskisine nazaran gelişme kaydettiğimi görmek, yağlarımın azalması ve kaslarımın artması beni çok mutlu etti. 1 ay sonra uyguladığım bu programın ne gibi etkileri olduğunu öğrenmek için yine bir ölçüm yaptıracağım. Onu da sizlerle paylaşacağım.

Sizlere okuduğum, araştırdığım, denediğim bazı bilgilerden bahsetmek istiyorum. Faydası olursa ne mutlu bana. Kardiyo zamanı kendimi yorgun hissettiğim için bu konuyu araştırdım biraz. Spordan önce nasıl beslenme ile alakalı iki farklı yaklaşım var. Bir taraf spordan önce basit karbonhidratla beslenmenin spor zamanı daha enerjik olmamızı sağladığını söylüyor. Diğer taraf ise yağ ve proteinle beslenmenin daha sağlıklı ve yağ yakmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Açıkçası ben hep proteinden yanayım ama bunu kendi üzerimde de denemek istedim. İlk başta spordan 2 saat önce karbonhidrat ağırlıklı beslendim. Evet, başta çok enerjiktim gerçekten ama kısa süre sonra üzerime bir ağırlık çöktü. Ve şekerimin düştüğünü hissettim. 2 gün sonra aksine etle beslendim ve 2 saat sonra sporumu yapmaya başladım. Arkadaşlar çok ciddiyim, yürüyüşten 20 dakika sonra bana öyle bir enerji geldi ki, o gün 2 saat çıkmadım salondan. Daha da 2 saat yapabilirdim. Bu yaklaşımın daha doğru olduğuna inanıyorum. Sizde kendi üzerinizde deneyin farkı göreceksiniz.

Şimdi gelelim bu yazıda https://ozgurlukicin.com/teknoloji-haberleri/hizli-kilo-vermek-icin-3-gunluk-su-orucu/ bahsettiğimiz 3 günlük su orucuna. İlk başta doktorumuzla konuştum. 3 günlük su diyeti yapmak istediğimden bahsettim. Ama benim migrenim olduğu için bana tavsiye etmedi. Çünkü açlık migren ağrılarını tetikliyormuş. Ama başka bir sorun olmadığı öğrendiğim için yapmaya karar verdim. Maalesef doktorun söylediği gibi migren ağrılarım başladığı için sadece 1 gün yapa bildim. Ama bu bir günde, bana ne oldu bilmiyorum. Ondan sonraki, 3 gündür kendimde hiç bitmeyen bir enerji hissediyorum. Sabah spor salonunda spordan sonra evdeki iş güç, çocukla uğraşmak, akşam yemek yapmak, siteyle ilgilenmek derken akşama hiç enerjim kalmazdı önceleri. Şimdi 3 gündür, gece oluyor hala hareket etmek için bahane arıyor oldum. Yani 1 günlük su ile açlık beni iyi yönde çok etkiledi. İlerde havalar ısındıktan sonra yine deneyeceğim. Çünkü, uzun zamandır böyle enerjik ve sağlıklı hissetmemiştim.

Böyle arkadaşlar, zaman buldukça yararlı gördüğüm konularda yazılar yazmaya devam edeceğim. Az da olsa katkım oluyorsa sizlere bu beni çok mutlu eder.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.