Dukan Diyeti ( Protein Diyeti) Nedir?


Fazla kilolardan kısa sürede kurtulmak, her kadının hayalidir. Ne var ki büyük heveslerle başlanan diyet programları, ancak birkaç gün uygulanır ve istenen hedefe ulaşılamadan yarım kalır. Bunun nedeni, çoğu diyet programının, günlük beslenme alışkanlıklarını son derece kısıtlayıcı kurallar içermesidir. Kısa sürede hızlı kilo vermek, bunu yaparken de, alışkın olduğu beslenme tarzını sürdürmek isteyenler için, Dukan diyeti diğer adıyla protein diyeti, en ideal diyettir. Son yıllarda, dünyanın pek çok yerinde uygulanan ve her zaman olumlu sonuçlar alınan Dukan diyeti, Fransız Doktor Pierre Dukan tarafından hazırlanmış bir diyet programıdır.

dukan-diyeti-dengeli-beslenme

 

Dukan diyeti,diğer adıylaprotein diyetinin, en güzel yanı, uygulayanların, günlük yaşantılarında her hangi bir değişiklik yapmadan, kısa sürede istedikleri kiloya ulaşabilmeleridir.Dukan diyeti,protein diyetiuygulayanlar, protein bakımından en zengin 62 adet besin türünden istedikleri kadar tüketebiliyorlar. Dört ana evreden oluşan ve bu evrelerin sonunda, uygulayanları, istedikleri kilo hedefine ulaştıran Dukan diyetinin ayrıntılarını burada sizlerle paylaşıyoruz:

1- Dukan Diyeti Atak Evresi: Diyet programının en hızlı kilo kaybettiren bu ilk evresinde, 5 gün içinde 3,5 kilo zayıflamak mümkün. Verilmesi düşünülen kilo miktarına göre, 2 – 7 gün arası uygulanan atak evresinde, sadece protein içeren besinler tüketiliyor. Bunlar tamamı yağsız olmak üzere, dana eti, sığır eti, biftek, jambon, pirzola, tavuk, ördek hindi eti, kabuklu deniz ürünleri ve uskumru, sardalye, orfoz, alabalık gibi balıklar olabilir. Süt ürünleri de, yine yağsız olmak üzere, yoğurt, peynir, süt ve lor yenilebilir. Dukan diyetinin bu ilk evresinde, protein haricinde hiçbir besin maddesi tüketilmemeli. İçecek olarak ise, günde 2 litreye yakın su, şekersiz çay ve bitki çayları bol miktarda içilebilir.

2- Dukan Diyeti Seyir Evresi: Kısa sürede hızla kilo verilen birinci evrenin ardından, kilo kaybının daha yavaş olduğu seyir evresi gelir. Dukan protein diyetinin bu aşamasında, ilk aşamada uygulanan programa devam edilir. Ancak bu dönemde ek olarak, haşlanmış veya çiğ sebze tüketimine yer verilmelidir. Bunlar, yine Dukan diyetinin mimarı Doktor Dukan tarafından belirlenmiş 28 sebze türünden oluşmaktadır. Bu sebzeler, enginar, salatalık, kereviz, marul, yeşil fasulye, lahana, roka, mantar, patlıcan, karnabahar, kabak, ıspanak, havuç, brokoli, kuşkonmaz, şalgam, domates, bamya ve pancardır. Proteinli besinlerin yanında, adı geçen sebzelerin de istenildiği kadar tüketilebildiği bu evrede, hedeflenen kilo kaybı, beş günde yarım kilodur. İstenen kiloya ulaşana kadar devam eden seyir evresi, Dukan protein diyetinin, kalıcı kiloya ulaşılan en önemli dönemidir.

dukan-diyeti

 

3- Dukan Protein Diyeti Teselli Evresi: Hedeflenen kiloya ulaşılan ikinci aşamanın ardından, kiloyu korumanın hedeflendiği teselli evresi gelir. Dukan diyetinin bu evresinde, 2. Ve 3. Aşamalardaki program uygulanmaya devam edilirken, haftada iki gün kutlama öğününe izin verilir. Haftada iki öğün, karbonhidratlı yiyecekler tüketilebilir. Günlük diyete 2 dilim ekmek ve meyve eklenebilir. Bu aşamanın uygulama süresi, kaybedilen kilo başına, on gündür. Örnek olarak, diyetin başlangıcından beri 4 kilo kaybedilmişse, teselli evresi 40 gün uygulanmalıdır. Verilen kiloların geri alınmaması adına, bu süre önemlidir.

4- Dukan Protein Diyeti Kararlılık Evresi: Başlangıçtan bu yana gösterilen azmin ve kazanılan başarının sonunda, normal yaşama dönme zamanı gelmiştir. Bu dönemde, Dukan diyetini uygulayanlar, artık istediklerini yeme içme özgürlüğüne kavuşmaktadır. Tek dikkat edilmesi gereken nokta, haftada bir gün, atak evresinin yani birinci aşamanın aynen uygulanması gerekliliğidir. Dukan Protein Diyetinin başarısının sırrı burada gizlidir.