Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları


Metabolizma, vücuttaki her türlü ürünün üretilmesi depolanması ve yakılması sürecine verilen isimdir. Metabolik hızın artırılması konusunda bilgi veren uzmanlar başlıca şu önerilerde bulunuyor:

Egzersiz:

Hareketsiz yaşam tarzı metabolik hızı yavaşlatır. Ve kilo alımını artırır. Bu nedenle asansörü kullanmak yerine merdiven çıkın, yürüyün, yüzün egzersiz yapın. Hiçbiri olmuyorsa evde karın hareketlerini deneyin.

Beslenme:

Daha sık ve az yemek yemeye çalışın. Öğün aralarını uzun tutmayın.

Kalori Sayımı:

Yediğiniz besinlerin kalorilerini doktordan öğrenin.

Sıvı Tüketimi:

Günde iki litre (2 Lt) Sıvı Tüketmeyi ihmal etmeyin.

Uyku:

Her gün mutlaka 8 saat uyumaya özen gösterin. Geç saatlerde yatmak ve erken kalkmak metabolizmayı yavaşlatır. Kişinin gece 12’yi geçmeden yatması, erişkinlerin 8 saat, çocukların 10 saat uyuması gerekir.

Nar Suyu:

Özellikle kış aylarında taze sıkılmış Nar suyu hem C vitamini antioksidanlar açısından zengin hem de hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevini üstlenmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bir bardak nar suyu içmek metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Düzenli olarak bir bardak nar suyu içilebilir.

Brokoli:

C vitamini açısından ve antioksidan açısından da oldukça zengin bir besin türüdür. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahiptir. Mesela bir brokoli çorbası olabilir yada bir haşlanmış brokoli olabilir. Bu besin türünü de tüketmek metabolizmamızı hızlandırma açısından oldukça zengindir.

Metabolizmayı hızlandırma yollarına baktığımızda oldukça değişik ve çeşitli besin türleri ve bu besin türleri değişik yöntemler ile bu hızlandırmayı düzenli bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Kereviz tüketmek, Yeşil çay, kahve ve çay içerdiği kafein sayesinde de metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Günde 1-2 bardak yeşil çay tüketmek  metabolizmayı hızlandırmaktır.


Yemliha Toker