Özgür Bilgi Kanalı

Şok diyet adı verilen kısa sürede zayıflamayı hedef alan diyetler her ne kadar başarı duygumuzu tatmin etse de aslında metabolizmamıza büyük zarar veriyor ve sağlığımız için tehlike taşıyor.

Kısa sürede kiloda hızlı düşüş aslında geçici bir başarıdır. Çünkü kaybettiğimiz kilolar bizim vermek istediğimiz yağlar değil su ve kaslardan ibarettir. Bedenimiz yeteri besini almadığı için gerekli enerjiyi ilk başta karaciğerde ve kaslarımızda bulunan glikojen adı verilen şekeri yakıyor. Daha sonra ise sağlığımız için büyük önem taşıyan kaslarımızı enerjiye dönüştürüyor.

Kilo vermemiz için elbette aldığımız kalori harcadığımız kaloriden az olmalı. Yani diyetimizde enerji açığı bulunmalı. Yalnız bunu sağlıklı bir biçimde belli bir oranda yapmamız gerekli. Bu oran günlük harcadığımız kalorinin %10 – %30 arasında olmalı. Daha fazla kalori kesersek metabolizmamız zayıflar. Günlük gereken kalorimizi hesaplamak için birçok sitede hesaplama araçları vardır. Bunları kullanarak size gereken ortalama kaloriyi hesaplaya bilirsiniz.

Şok diyetlerin en temel yan etkileri olarak baş ağrısı, ishal, halsizlik bulantı söyleye biliriz. Diyet yapan, zayıflayan kişiler hemen sonuca ulaşmak ister. Bunun içinde şok diyetler çok ilgi çekici olabiliyor. Ancak zayıflamak isteyen kişilere şunu söyleye biliriz. Hızlı ama sağlıksız seçimler yerine daha uzun süreli ama kalıcı kilo vermek için sabretmemi z gereklidir. Metabolizmamızın dengesini bozan yağ yerine kas ve su kaybettiren şok diyetler yerine size daha sağlıklı daha kalıcı zayıflama yöntemleri önereceğiz. Yazılarımız takip edin. Sağlıkla ve Sevgiyle kalın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.