Yaza yaklaşırken zayıflamak istiyorsanız bazı şeylere özellikle dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede daha hızlı şekilde kilo verebilmeniz söz konusu olabileceğinden zayıflamak için yapılması gereken 10 öneri hakkında bilgi sahibi olmanız ve bunlara uymanız gerekmektedir. Bu sayede düşündüğünüzden daha hızlı zayıflayabilirsiniz.

1- Aldığınızdan fazla kalori yakın: Zayıflamanın temel prensibi kesinlikle harcadığınız kalorinin gıdalarla aldığınız kaloriden fazla olmasına dikkat etmeniz olacaktır. Metabolizma hızınızı da dikkate almanız bu konuda size yardımcı olacaktır.

2- Hedef belirleyin: Ne kadar sürede ne kadar kilo vermek istediğinize karar vermeniz ve buna göre beslenme hatalarınızı düzeltmeniz faydanıza olacaktır. Kendinize belirlediğiniz hedefin gerçekçi olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

3- Günlük tutun: Diyet yaparken yaptığınız doğruları ve yanlışları görebilmenize olanak sağlayan diyet günlüğü tutmak, kilo veremediğiniz takdirde neyi yanlış yaptığınızı görmenize olanak sağlayacaktır. Detaylı bir günlük tutmanız aldığınız kaloriyi hesaplayarak ne kadar kalori harcamanız gerektiğini görmenize olanak sağlayacaktır.

4- Öğünlerinizi atlamayın: Öğüm atlamak sonraki öğünlerde daha fazla yemek yemeyi istemenize neden olacağından az kalori almak uğruna öğün atlamamaya özen göstermelisiniz.

5- Hazır gıdalardan uzak durun: Beslenme tarzınızı fast food yerşne ev yemekleri ile değiştirmeniz ve hazır gıdalardan uzak durmanız zayıflamak için mutlaka dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer almaktadır. İş sebebi ile yemeklerinizi evde yiyemiyorsanız dışarıdaki öğünlerinizi kısa ve az tutmanız faydanzıa olacaktır.,

6- Liste hazırlayıp buna bağlı kalın: Haftalık olarak yemek listenizi detaylı olarak hazırlayıp buna bağlı kalma konusunda ısrarcı olun.

7- Bol su için: Açlık hissini bastırma konusunda size destek olan su, daha uzun süre tok kalmanıza olanak sağlayacağından dolayı açlık hissettiğiniz her an su içebilmek için yanınızda hep su bulundurun.

8- Daha çok hareket edin: Düzenli egzersizlerin yanı sıra günlük hayatınızı daha fazla hareket etmeye empoze etmeniz gerekmektedir. Bir durak önce otobüsten inmek, bir durak sonra binmek, daha uzaktaki markete gitmek gibi alışkanlıklar edinmeye çalışın.

9- Sürekli tartılmayın: Her gün tartıya çıkmanız sizi hayal kırıklığına iteceğinden her gün tartılmak yerine haftalık tartılmanız sonuçları gördüğünüzde mutlu olmanıza ve daha azimli olmanıza olanak sağlayacaktır.

10- Yatmadan önce bir şeyler yemeyin: Metabolizmanız yatmadan evvel oldukça yavaş olacağından ve uyurken de daha az kalori yakacağınızdan yatmadan önceki 2 saat boyunca bir şey yiyip içmemeye dikkat edin.

Önceki İçerikYüzük Trendleri 2015
Sonraki İçerikGüvenli Alışveriş

1 Yorum

 1. Soğuk havaların gelmesiyle etkisini hissetmeye başladığımız kış aylarında birçok kişinin ortak problemi formunu koruyamamaktır. Havaların soğuk olması nedeniyle sürekli kapalı ortamlarda zaman geçirme, fiziksel aktivitenin azalması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle kilo kontrolünü sağlamak zorlaşmaktadır.Peki, form tutmanın en zor olduğu zaman dilimi olan kış aylarında sağlığımızı ve kilomuzu korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

  Öncelikle hanımların en sık yaptığı yanlış kilo vermek için şok diyetlere başvurmaktır. Kısa sürede hızlı kilo verdiren şok diyetler hem insan sağlığını tehdit etmekte hem de verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına sebep olur. Ayrıca şok diyetlerle hızlı kilo vermek kas kütlesi kaybına neden olmaktadır.

  Kış aylarında sağlıklı kilo vermek veya kilo kontrolünü sağlamak aslında yaşam tarzımızda yapacağımız birkaç küçük değişiklikle mümkündür. İşte size sağlıklı kilo vermek için günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz küçük ipuçları:

  1.Su içmeyi ihmal etmeyin

  Su kalorisiz tek besin maddesidir. Kabızlık oluşumunu önler. Atık maddelerin böbrekler aracılığıyla atılmasını sağlar.Ayrıca midede tokluk hissi uyandırarak acıkma süresini geciktirir.Her gün 2-2.5 litre su tüketilmelidir.

  2.Uyku düzeninize dikkat edin

  Yetişkin bir insan için en az günde 8 saat uyku gereklidir. Uyku düzensizliğinde salgılanan hormonlar kilo verme üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

  3. Günde en az 6 öğün besin tüketin

  Uzun süre aç kalmak bir sonraki öğünde çok daha fazla besin tüketimine neden olur. Bunun için besinler günde en az 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde alınmalıdır. Özellikle kış aylarında artan yağ tüketimine dikkat edilmelidir. Ağır, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.Kış aylarında metabolizmanın yavaşlamasıyla artan kabızlığı önlemek için posalı yiyecekler sık tüketilmelidir.Ayrıca yemeklerde baharat kullanımı az da olsa metabolizmayı artırıcı etki yapmaktadır.

  4. Metabolizmayı Hızlandırmak için yeşil çay

  Kış aylarında genellikle kafein içeren sıcak içecekler tüketilir. Ancak kahve yerine yeşil çay tercih edilmesi metabolizma hızının artırılmasını sağlar.Antioksidan özelliği olan yeşil çay hem atıkların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur hem de yağ yakımını hızlandırır.

  5-Günlük hareketinizi arttırın

  Kısa mesafelerde araba kullanmak yerine yürümeyi tercih etmek, otobüsten bir durak önce inip eve yürümek, asansör yerine merdivenleri tercih etmek ekstradan kalori yakmanızı sağlayacaktır.Ayrıca 1 saat yapacağınız ev işi size ekstra 200 kalori yaktırır.

  6-Kış aylarında sporu ihmal etmeyin

  Kış aylarında genelde evde ya da salonlarda yapılan sporlar tercih edilmektedir. Barfiks, mekik ve şına hareketleri hiçbir alete gereksinim duymadan evde yapabileceğiniz sporlardır.Günde 20-25 dakika sürede yapılacak aerobik egzersizleri hem kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur hem de yağ yakımını hızlandırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz