Zayıflamamıza Engel Olan 5 HATA


Düzenli spor yapıyorsunuz, düzenli besleniyorsunuz ama yine de yeterince hızlı zayıflayamıyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Önemsiz zannettiğimiz bazı küçük hatalar kilo verme sürecimizi yavaşlata ve ya durdura bilir. Bu yüzdendir ki, zayıflamamız engel olan bazı hataları bilmemiz bize fayda sağlayacaktır.

  1. Fazla Karbonhidrat Alımı

Yüksek proteinli ve kısıtlı karbonhidratlı diyetlerin kilo verdirdiği birçok bilimsel araştırma sonucuna göre kanıtlanmıştır. Siz gün içinde aynı kalori miktar alsanız da kalorilerin büyük oranını karbonhidratlardan alıyorsanız kilo verme süreci yeterince hızlı olmayacaktır. Karbonhidrat alımını günlük maksimum 50 gram sınırında tutmak vücudumuzun keton üretmesine ve yağ yakımını hızlandırmasına neden oluyor. Karbonhidrat alımını mümkün oldukça sabah saatlerinde almaya özen gösterin. Sabah saatleri en aktif olduğumuz saatler olduğu için yağa dönüşmeden yakılacaktır. Günün diğer öğünlerinde protein ağırlıklı beslenmeye devam edin.

 

  1. D Vitamini Eksikliği

Eğer ki, D vitamini eksikliğiniz varsa bu sizin yeterince hızlı zayıflamanızı engelleyecektir. Son bir araştırmaya göre tamamen aynı gıdalarla beslenen ve aynı fiziksel aktivitede bulunan kişilerin bir grubuna D vitamini desteği verilmiş diğerleri ise D vitamini almamışlardır. Sonuç olarak D vitamini ala grup diğer gruba göre 2 kilo fazla kilo vermiştir. D vitamini eksikliğini ölçtürmek için herhangi bir sağlık kuruluşunda kan testi yaptıra bilirsiniz. Özellikle kış aylarında yeterince güneş ışığına maruz kalmamamızdan dolayı birçok kişi D vitamini eksikliği yaşıyordur.

  1. Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı nedir? Misal olarak çok sağlıklı yiyecekler olan yumurta, süt, peynir eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyor ise, vücudumuz bu yiyeceklerin içindeki proteinlere karşı tepki vermeye başlar. Bu olumsuz etki “Gıda İntoleransı” olarak adlandırılır ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere yol açabilir. Böyle bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir sağlık kurumunda kan testi yaptırmanız gerekmektedir.

  1. Spor Yaparken Yaptığımız Hatalar

Eğer spor salonuna gidiyorsanız sizin için bir program yazılmasını isteyin ve programa uyarak sporunuzu yapın. Programsız yapılan kardiyo ve ağırlık çalışmaları zayıflama sürecini yavaşlata bilir. Eğer sporu evde yapıyorsanız yine kendinize uygun bir programla devam edin. Bu yazıda yeni başlayanlar için bir program yazılmıştır. Dilerseniz bir göz ata bilirsiniz. http://ozgurlukicin.com/saglikli-yasam/daha-fit-daha-saglikli/

  1. Günümüzün En Önemli Sorunu Stres

Çok fazla önemsemesek de aslında stres kilo almamıza neden ola bilir. Şöyle ki, aşırı stres altında kortizol hormonu salgılanır ve bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bu da fazla yemenize neden olur. Ayrıca uzun süre stres altına kalmak vücudun dengesinin de bozulmasına sebebiyet vermektedir.