Boyun Fıtığı Nasıl Belirtiler Verir ve Tedavisi
Boyun omurları arasında bulunan kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesinden dolayı kola giden sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu meydana gelen hastalığa boyun fıtığı denilmektedir. Omurlar oldukça kolay travmalardan etkilenir. Oldukça hareketli eklemlere sahiptirler. Her yöne hareket edebilme yetenekleri vardır.
Boyun Fıtığı Belirtileri      
Boyun fıtığı hiçbir belirti vermeden de ilerleyebilir. Boyun fıtığı başlangıç aşamasında olduğu zaman fıtık veya fıtıklar kas ve sinirlere baskıda bulunmayabilir. Fıtığın ilerlemesi sonucu kişide hafif şekilde ağrılar başlar, bilgisayar başında durmak zorlaşır, herhangi bir yük ya da poşet taşındığı zaman boyun ve sırt bölgesinde ağrılar oluşur. Kişi bu aşamada tedaviye başlamaz ise disk yuvasından çıkar. Böyle olunca da sinirlere ve kaslara baskı artar. Bunun sonucu olarak boyunda kilitlenme görülebilir. Kişi vücudunu hareket ettirdiği zaman şiddetli bir ağrı ile karşı karşıya kalır. Boyun fıtığından oluşan ağrılar sadece boyunda hissedilmez. Sinirin geçtiği kol, el, sırt, bel ve omuz gibi kısımlarda da ağrılar görülebilmektedir. Sinir üzerindeki baskının derecesine göre ellerde ve kollarda güç kaybı, uyuşma meydana gelir. Boyun fıtığının başlangıç aşamasındaki belirtisi sadece boyun kısmında tutulmadır. Boyun fıtığının verdiği ağrılardan dolayı kişi başını sağa, sola, arkaya ve öne doğru çevirmede zorlanır. Kişi bu hareketleri yaparken boynuna şiddetli bir şekilde ağrı girer.
Boyun Fıtığı Sebepleri
Boyun omurları arasında bulunan diskler yaşın ilerlemesi ile birlikte kurumaya ve küçülmeye başlar. Böyle olunca diskler yerlerinden kayıp dışarı çıkabilmektedir. Yaşlılık sonucu ortaya çıkan boyun fıtığı herhangi bir belirti vermeyebilir. Genetik faktörlerin boyun fıtığına sebep olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi olmamasına rağmen doktorların çoğu genetik faktörlerinde bu hastalığın oluşmasında etkili olduğunu düşünmektedir. Kişide doğuştan oluşan zayıf kaslar ve boyun yapısındaki fiziksel bozukluklar boyun fıtığının oluşmasında etkili olabilmektedir. Spor karşılaşmalarında olan yaralanmalar, trafik kazaları ve boynu zorlayan hareketler, boyuna alınan darbeler, düşme sırasında boynu acıtma boyun fıtığına neden olabilir. Geçmiş yıllarınızda boynunuzu acıtacak bir olay yaşamışsanız bu durum ileriki yıllarda sizin karşınıza boyun fıtığı olarak çıkabilir. Boynu hep aynı pozisyonda hareket ettirmek, ani bir şekilde boynu döndürmek veya sık bir şekilde boynu döndürme ve boynu kütletmek boyun fıtığı riskini arttırmaktadır. Saçları ıslak bırakmak, boyun bölgesinin doğrudan hava akımına ve klimaya maruz kalması da zaman içinde boyun fıtığının oluşmasını sağlayabilir. Boyna yük bindirecek şekilde kişinin öne doğru eğik oturması boynun zamanla düzleşmesine ve boyunda fıtık oluşmasına neden olacaktır. Masa başında otururken hatalı bir şekilde oturmak boyun fıtığının oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kişinin duruş şekli boyun fıtığının oluşmasında önem taşımaktadır. Gün içerisinde devamlı olarak stresli bir durumda olmak kaslara ve boyuna ekstradan bir yük bindirdiği için boyun fıtığı riski vardır. Osteoropoz rahatsızlığı yaş ile birlikte hızlanır. Böyle bir rahatsızlıkta kemiklerin kırılganlığı artar ve kemiklerde güçsüzlükten dolayı disklere aşırı yük biner. Bu durumda boyun fıtığı riskine davetiye çıkarmaktadır.
Boyun Fıtığı Tedavisi
Tedavide esas amaç boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükün azaltılmasını sağlayan hareketler yapılmasıdır. Fıtıktan dolayı meydana gelen ağrılar için doktor ilaç önerebilir. İlaçların yanında boyun kaslarının rahatlamasını sağlayan kas gevşetici merhemler kullanılabilir. Bunlar etkili olmaz ise o zaman fizik tedavi uygulamasına geçilir. Fizik tedavi sırasında ağrıların olduğu yerler güçlendirilir ve sinirlere uygulanan basıncın azaltılması ilk hedeftir. Tüm bu yöntemlerin uygulanması ağrıların geçmesinde etkili olmuyorsa o zaman son tedavi seçeneği olarak ameliyat düşünülebilir. Uzmanlar boyun fıtığı ameliyatını çok mecbur kalınmadığı sürece uygulamayı doğru bulmuyor. Boyun fıtığı ameliyatı sinirleri ve omurgayı ilgilendirdiği için oldukça riskli bir ameliyattır.

Önceki İçerikBurun Kanamasının Nedenleri ve Tedavisi
Sonraki İçerikKulak Zarı Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi,Kulak Zarı Yırtılması Belirtileri,Kulak Zarı Yırtılması Tedavisi,Kulak Zarı Yırtılması Tanısı,Kulak Zarı Yırtılması Sebepleri,Kulak Zarı Yırtılması Komplikasyonları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz