Kalp Zarı İltihabı Nedenleri ve Tedavisi
Perikardit ( kalp zarı iltihabı ) kalbi çevreleyen dış zarda iltihaplanma olması durumudur. Zarın iç bölümü kalbin atabilmesi ve koruyucu zar içinde rahat bir şekilde hareket edebilmesi için oldukça yumuşaktır. Zarın dış kısmı daha dayanıklı bir dokudan meydana gelmiştir. Perikardit genellikle akut gelişir ve aniden ortaya çıkarak birkaç ay devam edebilir. Kalbin dış kısmını saran zar lifli bir yapıda olup zar tüm kalbi saran bir iç katman ve dış bölümü saran katman arasında sürtünmeyi engelleyen bir sıvı katmanından meydana gelmiştir. Hastalık genellikle 20 – 50 yaş arasında bulunan kişilerde görülür ve erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır.
Perikardit Belirtileri
Perikarditin en yaygın olan belirtisi keskin bir bıçak saplanır gibi oluşan şiddetli bir göğüs ağrısının olmasıdır. Ağrı öksürürken, yutkunurken, derin nefes alırken ve uzanıldığında çok daha fazla hissedilmektedir. Kişi oturduğu veya öne doğru eğildiği zaman ağrıda biraz azalma olur. Bunların dışında sırt, boyun veya sol omuzda ağrı olması, yatarken nefes almada zorlanma, kuru bir öksürük, bunalım nöbetleri, yorgunluk durumları, bazı durumlarda ayak, bacak ve ayak bileklerinde ödem gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerden bir kaçı sizde veya çevrenizdeki birisinde görülüyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.
Perikardit Nedenleri
Hastalık birçok nedenden dolayı oluşabilir ama genel olarak bir virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Hastalık bazen bir bakteriden, mantar veya parazit enfeksiyonundan da kaynaklamış olabilir. Hastalığın diğer oluşum sebepleri arasında ise; eklem romatizması, bağışıklık sistemi hastalıkları, herhangi bir darbeden dolayı göğüste yaralanma olması, böbrek yetmezliği, ailevi Akdeniz ateşi hastalığı, genetik hastalıklar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı sonucu da perikardit oluşabilmektedir.
Perikardit Tanısı
İlk olarak kişinin şikâyetleri dinlenir. Doktor ona yakın bir geçmişte bakteriyel bir rahatsızlık geçirip geçirmediğini soracaktır. Fiziki muayene sırasında gıcırdamaya benzer bir sesin duyulması teşhis koymada kolaylık sağlayacaktır. Bunlardan başka göğüs filmi, EKG, EKO, bilgisayarlı tomografi, kalp katerizasyonu ve kan testleri kesin teşhisi koymak için yapılması gerenken tetkiklerdir.
Perikardit Tedavisi
Perikarditin nedenine göre antibiyotik ilaçlar verilir. Hastanın şikâyetleri iki hafta içinde geçmez ise ilaçlara ek olarak kolşisin tedavisi önerilebilir. Perikardit hastalığı olan kişiler çoğunluk olarak enflamasyon ilaç tedavisi ile şifa bulmaktadır. Cerrahi müdahaleye gerek olmayabilir. Bazı hastalarda perikardda sıvı toplanmış ise böyle durumlarda fazla olan sıvı bir kateter yardımıyla boşaltılır.

Önceki İçerikKalp Büyümesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi,Kalp Büyümesinin Sebepleri,Kalp Büyümesi Belirtileri,Kalp Büyümesi Tedavisi
Sonraki İçerikGizli Şeker Belirtileri ve Tedavisi,Gizli Şekerin Sebepleri,Gizli Şekerin Belirtileri,Gizli Şeker ve Beslenme,Gizli Şeker Testini Kimler Yaptırmalı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz