Sporda Son Trend Tabata


Sporda Son Trend Tabata
Spor dünyası, son zamanlarda günümüz ‘hız’ modasına ayak uydurmaya çalışıyor adeta. Her geçen gün, daha hızlı ve tempolu, aynı zamanda da kısa sürede çok daha fazla kalori yaktığı söylenen sporlar hayatımıza giriyor.
Sporda son trend ‘fast spor’ diyebileceğimiz, yeni bir akım… Fast sporlar hızlı ve enerjik olmayı, kısa sürede çok fazla kalori yakmayı hedefliyor. Bu spor anlayışının son birkaç sezondur atağa geçmesi karşımıza hızlı ve tempolu spor türlerini de çıkartıyor.

Tabata ile 4 dakikada kalori yakın!

Hızlı bir spor olarak görebileceğimiz Tabata, Amerika kökenli bir salon sporu. Ülkede çılgınlık boyutunda yaygınlaşmış durumda ve yavaş bizde de tanınmaya başladı.
Tabata temelde tam 240  saniye yani 4 dakikalık bir yağ yakma egzersizi. Bu dört dakika 20+10*8şeklinde formüle edilebilir. Yani tabata sporu,  20 saniye yüksek tempolu hareket 10 saniye dinlenme  şeklinde 8 seans olarak  uygulanıyor.

Seanslarda 20 saniyelik egzersizler, kişi tarafından seçilebiliyor. Egzersizlerin temelinde kısa sürede çok sayıda kas bölgesini harekete geçirmek yatıyor. Tabata sporunda 20 saniyelik dilimde yapılan en popüler egzersizlerden birisi squat egzersizi. Squat egzersizinde sporcu ayakta, ayaklar açık, dik bir pozisyondan kalça diz hizasının biraz altında kalacak şekilde çömelip tekrar ayağa kalıyor. Bu esnada kollar öne doğru denge sağlamak amacıyla kullanılıyor. Hareket  hızlı ve ritmik olarak sürekli tekrarlanıyor.

Dikkat edilmesi gereken: Tabata diğer tüm fast sporlarda olduğu gibi kondisyon istemektedir. Sağlığınız için, eğer düzenli spor yapmıyorsanız ve az da  olsa eğitimli değilseniz tek başınıza tabata yapmaya kalkışmayınız!