Teknik Tercüme

Bu yazı dizinimizde sizlere anlatacağımız konu, doğrudan doğruya tercüme bürolarının yazılı çeviri türleri başlığı altıda yer alan; teknik tercüme ile ilişkilidir. Yani, elektronik eşyalara ait belgelerin çeviri ile ilgilenen alan teknik tercümedir. Bu tür, alanında oldukça büyük bir deneyim ve uzmanlık gerektirir. Deneyimin ve uzmanlığın gerekliliği konusunun ardında ise, birden çok neden bulunur. Peki, elektronik eşyaların teknik tercümeyle nasıl bir bağlantısı vardır ve neden bu denli önemlidir?

Teknik tercüme, yazılı çeviri türlerinden biridir ve en genel açıklamasıyla ticari, sanayi veya bilim-teknoloji alanında üretilen ürünlere ait belgelerin çevirisiyle ilgilenir. Bu bir kullanım kılavuzu olabileceği gibi bir kitapçık da olabilir. Aslına bakılırsa, teknik çeviriler ile elektronik eşyalar arasındaki bağlantıyı kurmak oldukça basittir. Gelin, biz makalemizin bu kısmını bir örnek ile sürdürelim. Siz, ticari alanda faaliyet gösteren bir işletme sahibisiniz ve ihracatta da oldukça büyük söz sahibisiniz. Elektronik bir eşya ürettiniz ve bunu, bir dış ülkeye ihraç edeceksiniz. Peki, bu noktada alım yapacak olan ilgili firma, o ürün hakkında nasıl fikir sahibi olacak? Bunun dışında, eşyayı kullanmak üzere alacak olan topluluklar ürünün kullanımına ilişkin bilgiyi nereden edinecek? Elbette ki, tercüme aracılığıyla. Yaptıracağınız bir teknik tercüme sayesinde etkileşimde olduğunuz firmaların, üretmiş olduğunuz ürün hakkında fikir sahibi olmasını sağlarsınız. Sonuçta hiçbir işletme, bir ürünü derinlemesine incelemeden alım yapmayacaktır. Bunun yanı sıra, teknik çevirilerin belki de en önemli özelliği üretilen elektronik eşyaların nasıl kullanılacağına, kullanım esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin bilgilerin aktarılması sağlamasıdır. Yani kastetmek istediğimiz bir elektronik eşyaya ait olan kullanım kılavuzlarının ilgili dillere çevrilmesidir.

Teknik tercümeler sayıca çok fazla insana ulaşacağı ve yapılacak en ufak bir hata bile büyük olumsuzluklar doğuracağı için çeviri işlemleri esnasında özenli davranmak gerekir.

Önceki İçerikNitelikli Bir Tercüman Olma Yolunda
Sonraki İçerikPivot Tercüme Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz