TFT NEDİR?


 TFT tiroid fonksiyon testleri olarak geçen laboratuvar tetkikleridir.  T3, T4 ve TSH belerde yapılan testler arasındadır.

Tiroid hormonları metabolizmayı düzenleyen hormonlardır. Tiroid hormonlarının azalması durumunda metabolizma yavaşlar, kilo alımı olur, saçlar incelip dökülmeye başlar, kaşlar dış taraftan dökülmeye başlar, kabızlık olabilir, soğuk intoleransı oluşabilir. Bu tip bulgular tipo tiroidinin göstergesidir. Sayılan şikâyetleri olan kişilerde basit bir test olan TFT bakılması hormonları değerlendirmek açısından önem taşımaktadır.

   TFT pek çok durumda bakılabilmektedir. Gebelerde rutin istenen biyokimya tetkikleri arasında sayılabilmektedir. Bunun sebebi gebelik ve hipertiroidi denilen aşırı tiroid hormonu bulunması durumunun birbiriyle ilişkili olmasından kaynaklanır. Gebelik başından sonuna kadar takip gerektiren bir süreçtir. CBC, biyokimya, Tam idrar tahlili her gebeye rutin yapılır. Tiroid fonksiyon testleri de ge. Anti-TPO bir takip kriteri değildir. Değişik ölçümlerde farklı değerlerde çıkması önemsizdir. Yalnızca tanı koymak amacıyla kullanılmaktadır.

TFT hormon değerlendirmesi sanıldığı kadar basit değildir. Ortalama değerlere bakılarak herkes yorumlayamamaktadır. Endokrin kliniklerindeki uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir.

Ayrıca TFT’ler içinde rutinde bakılmasına gerek olmayan anti-TPO olarak bilinen tiroid antikorları da bakılmaktadır. Özellikle kadınlarda çok yaygın olarak bulunan Hashimoto tiroiditi olarak bilinen hastalığın göstergesi olabilmektedir. Hormonların kandaki bulunma düzeylerine göre değerlendirilmektedir. Tiroid bezinden salgılanan T3 ve T4 hormonlarının vücuttaki işlevleri çok kapsamlıdır. Vücut metabolizmasının hızlanıp yavaşlaması başta olmak üzere pek çok organı etkilemektedir.