Özgür Bilgi Kanalı

Vajinal akıntı, kadının rahatsızlıklarının en başında gelir. Gerek kişisel, sosyal gerekse cinsel yaşamını etkileyen bir rahatsızlıklardır.

Vajinal akıntılar en sık olarak üreme çağındaki cinsel yaşamı aktif kadınlarda görülür.

Akıntılarla ilgili en önemli konu ise anormal akıntıyı normal akıntıdan ayırt etmek ve bu akıntılara neden olabilen yanlış alışkanlıklardan ve hijenik yanlışlardan vazgeçmektir.

Normal veya Fizyolojik akıntı nedir ?

Vajina nemli bir yapıya sahiptir.Vajina duvarlarında ve vajinanın iç kısmında bulunan rahim ağzındaki bezeler tarafından oluşturulan sıvılar bu nemliliği sağlamaktadır.

Normal olan diğer adı ile fizyolojik akıntılar kokusuz, şeffaf ve de sümüksü bir kıvamda olan akıntılardır. Bu akıntı, kadınlık hormonunun yükselmiş olduğu dönemlerde artmaktadır. Yani iki adet arası dönemde bu akıntıda artış olur. Aynı zamanda adetin hemen öncesinde de vajinal akıntıda hafif bi rmiktar artış olabilir.

Ayrıca cinsel uyarım esnasında vajinayı saran bezlerden salgılanan ve de ilişkiyi kolaylaştıran kayganlaştırıcı, kendine özel kokusu ve krem gibi beyaz bir rengi olan sıvı akıntı da yine fizyolojiktir.

Gebelikte ise rahim ağzından salgılama yapan bezlerin gebelik hormonlarının artması ile krem gibi beyazımsı renkte, olan akıntılar yine normaldir.

Alışılmış vajinal akıntısının miktarı, kıvamı ve de diğer özelliklernde herhangi bir değişim olduğunda mutlaka hekime başvurmak gerekir. Adet dönemine yaklaştıkça ise bazen vajinal akıntıda koku olabilirken akıntı rengi de koyulaşabilir. Bunun nedeni ise adet kanamasını oluşturan hormonlarının etkisındendir.

Anormal akıntıların sık karşılaşılan nedenleri ise mikrobiktir, rahatsız eden akıntılar genellikle enfeksiyona bağlıdır fakat öncelikle bu konuda alınması gereken temel önlemler vardır:

İlişkiden hemen sonra ve adet kanaması bittikten hemen sonra, vajina içi mutlaka yıkanmamalıdır.

Bu işlem vajina içersinde enfeksiyonların oluşmasını engeller.

Önemli bir başka konu ise tuvaletten sonra temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Banyo, havuz, sauna ve egzersizden sonra ise ıslak, terli çamaşır ile ya da mayo ile uzun süre kalmamalıdır.

Eğer ki çok eşli bir cinsel hayat var ise mutlaka ki prezervatif ile korunmalıdır.

Kullanılan İç çamaşırlar olabildiğince pamuklu ve de yünlü yani kısacası doğal maddelerden olmalıdır.

Kullanılan Vajinal tampon ve ya pedler mutlaka sık sık değiştirilmelidir (en çok 6 saat).


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.