Özgür Bilgi Kanalı

Hemoroid de denilen, fakat halk arasında yaygın kullanılan tabiri basur olan hastalık, bir kalın bağırsak ve anüs deformasyonudur. Bu bölgelerdeki toplardamarların genişlemesi, ileri seviyelerde ise meme vermesi durumudur. Orta yaş ve üzeri kişilerde daha sık görülmektedir. Hemoroidin oluşturduğu varisler, toplar damarın şişerek deforme olmasıyla meydana gelir ve ileri seviyelerinde dışkı çıkış bölgesi olan anüsten dışarı çıkabilir.
Oluşan basur memeleri, iç ve dış bölgeye yerleşmeleri durumuna göre iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılabilir.
Nedenleri: Genellikle erkeklerin muzdarip olduğu bu rahatsızlığın , yeterli sıvı tüketmeyen insanlarda, kabız, hamile, obez, gün boyu masa başı işinde çalışanlar, aşırı spor yapanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Dışkı atımı sırasında aşırı zorlama da basura sebep olabilir.
Belirtileri: Çamaşırınızın arka kısmında sürekli görülen ıslaklık ve lekeler, makat bölgesine dokunduğunuzda elinize gelen şişkinlikler, yine makat bölgesinde oluşan ağrı ve kan gelmesi, başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.
Tedavisi: Basur yani hemoroid tedavisi genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Fakat bazı durumlarda, ileri seviyede olmaması koşuluyla , beslenme programı ile tedavi edilmesi mümkündür. Teşhisi ve cerrahi müdahalede geç kalınmamalıdır. Zira genellikle lokal anestezi ile uygulanan basur temizleme işlemi çok kolay bir operasyondur. Hastanın tıbbi geçmişine bakılarak genel anestezi de uygulanabilir.
Oluşmaması adına alınabilecek tedbirler : Basur hastalığının oluşmaması için aşırı et , baharat tüketiminden kaçınılmalı, sürekli olarak oturulmamaya özen gösterilmeli, vücut çok zorlanmamalı, meyve sebze tüketimine ağırlık verilmeli, bol su tüketilmeli, pozalı ve özellikle lifli besinler tercih edilmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.