Burun Kanamasının Nedenleri ve Tedavisi
Oldukça yaygın olan burun kanamaları hafif veya yoğun bir şekilde olabilir. Kanamalar birkaç saniye ile 10 dakika arasında sürer. Burun kanamasına tıbbi olarak epistaksis denilmektedir. Farklı sebeplerden dolayı oluşan burun kanamaları burunun ön tarafında veya arka tarafından kaynaklanabilir. Burunda oldukça fazla küçük damar bulunur ve bu damarlar en küçük bir darbe ile kanayabilecek kadar hassastır. Burnun ön tarafında meydana gelen kanamalar grip, nezle veya alerji kökenli olup hafiftirler. Genellikle tıbbi müdahale gerektirmez, evde tedavi edilebilir. Burunun arka tarafında oluşan kanamalar ise daha çok yetişkin insanlarda görülür ve yüksek tansiyon, tümör veya ilaç kaynaklıdır. Bu durumda kişiye acil olarak tıbbi müdahale yapılmalıdır.
Kuru Hava: Havanın kuru olması burun kanamalarında nedenlerin başında gelmektedir. Havanın kuru olması ile birlikte burun zarı da kurur ve burun kanama ve enfeksiyonlara karşı açık hale gelir. Havaların çok soğuk olduğu zamanlarda da burunun mukozası kurur ve çatlar. Bunun sonucu olarak kişide burun kanaması meydana gelir.
Darbe – Kırık ve Yaralanmalar: Burun kanamalarının birçoğunda farklı şekillerde oluşan darbe ve yaralanmalar neden olarak gösterilir. Örnek olarak; bir çocuğun oynarken burnuna bir cisim sokmasını verebiliriz. Özellikle küçük çocuklarda bu durumdan dolayı burun tahriş olur. Bundan dolayı küçük çocuklarda burun kanamaları daha fazladır. Kaza veya bir darbe sonucu buruna alınan yumruklar burunun kırılmasına, burunda şiddetli derecede kanamalara ve burunda şekil bozukluklarına neden olur. Çok nadir de olsa kafatasına alınan bir darbeden dolayı burunda kanama olur. Burun ve yüz ameliyatlarından sonrada kişide burun kanamasına rastlanılır.
Burun ve Kemik Eğriliği: Burun eğriliğine tıp dilinde “ septum deviasyon “ denilmektedir. Burun delikleri arasında ince bir duvar bulunur ve doğal olarak burun merkezindedir. Burunun her iki boşluğunu da eşit bir şekilde ayırmaktadır. Yalnız çoğu insanda bu bölme bir tarafa doğru biraz daha eğik olabilir. Bu da burun boşluklarından birinin daralması anlamına gelmektedir. Böyle olunca burunun bir tarafındaki hava akışı yeterli olmaz, kişi nefes almada zorlanır ve burunda kanama gibi durumlar gözlenir.
Sümkürmek: Tıkalı bir burunun temizlenmesi ve açılması için hızlı bir şekilde sümkürdüğümüz zaman burunda bulunan küçük kılcal damarlarda meydana gelen bir kanama ile karşı karşıya kalabiliriz. Çocuklarda ve yetişkinlerde güçlü bir şekilde sümkürme sonucu burun kanaması oldukça sık rastlanılan bir durumdur.
Solunum Rahatsızlıkları: Sinüzit ve saman nezlesi burunun kanamasına neden olabilir. Soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda kanamalara neden olabilir. Bu durumun nedeni daha çok burunun içinde bulunan mukozanın kuruması ve kabuklaşmasından kaynaklanmaktadır. Öksürme, hapşırma ve sümkürme gibi nedenlerden dolayı kabuğun çatlaması yara oluşmasına neden olur ve kanama meydana gelir.
İlaçlar ve Kimyasallar: Burun spreyleri ve uyuşturucu gibi maddelerin sıklıkla kullanılması burunda kanamalara neden olur. Reçeteli olarak kanı incelten ilaçlar ve reçetesiz satılan aspirin de burun kanamasında etkili olabilmektedir. Endüstriyel ortamlarda kullanılan kimyasal maddelerde burun kanamasına sebep olmaktadır.
Pıhtılaşma Sorunu: Hemofili gibi kanın pıhtılaşması ile ilgili hastalıkları olan kişilerde burun kanamaları sık rastlanılan bir durumdur. Kanın pıhtılaşması sorununda kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerde eksiklik olduğundan vücut kanamayı durdurmak için yeterli olamaz. Yaşı ileri derecede olan kişilerde kanın pıhtılaşması uzun süreceğinden kan kaybına bağlı olarak oluşan burun kanamaları tehlike arz edebilir.
Hipertansiyon: Hipertansiyonun belirtileri arasında yer alan burun kanamaları kişiye bazı olumsuzluklar yaratabilir. Yüksek tansiyon çoğu zamanlarda belirti vermez. Yalnız ciddi şekilde oluşan baş ağrıları, mide bulantısı, kusmalar ve burun kanamaları yüksek tansiyonu işaret eden belirtiler arasındadır.
K Vitamini Noksanlığı: Beslenme ile burun kanaması arasında oldukça yakın bir ilişki bulunmaktadır. K vitaminin vücutta yeterince olmaması basur, diş etlerinin kanaması gibi durumlarının dışında burun kanamalarına da neden olduğu bilinmektedir. K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşması kolaylaşır.
 

Önceki İçerikHepatit B Belirtileri ve Tedavisi,Hepatit B Virüsü Belirtileri,Hepatit B Virüsü Bulaşması,Hepatit B Virüsü Tedavisi
Sonraki İçerikBoyun Fıtığı Nasıl Belirtiler Verir ve Tedavisi,Boyun Fıtığı Belirtileri,Boyun Fıtığı Sebepleri,Boyun Fıtığı Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz