Özgür Bilgi Kanalı

Diş Beyazlatma Nedir

Diş beyazlatma ( bleaching ) işlemi dişlerin yapısında yani mine ve dentin tabakasında oluşan renklenmelerin giderilmesi işlemidir. Dişlerin görüntüsünde önemli bir değişiklik yaptığından günümüzde en çok tercih edilen estetik işlemlerden bir tanesidir. Dişin en dış katmanında mine tabakası yer alır. Her gün mine tabakasının üstünde ince bir tabaka meydana gelir ve bu katmanın üzerinde lekeler oluşur. Ayrıca mine tabakasının üzerinde lekelerin sabitleşmesini sağlayan minik gözenekler bulunmaktadır. Beyazlatma işlemi tek seferlik bir işlem değildir. Dişte daha parlak bir renk elde etmek için zaman zaman bu işlemin tekrarı gerekmektedir. Dişlerin renginde değişikliliğe sebep olan etkenlerin başında yaşın ilerlemesi, sigara, kahve ve çay gibi renklendirici gıdalar bulunmaktadır. Bunların hepsi diş üzerinde leke bırakmaktadır. Dişin dış katmanında oluşan lekeler iç katmanda da oluşur ve buna iç lekeler denir.

Diş beyazlatma işlemine geçilmeden önce çürük dişler var ise onların tedavisi yapılmalıdır. Çünkü beyazlatıcı solüsyon çürük bölgeleri geçerek dişin iç kısımlarına kadar ulaşabilir. Böyle olunca da dişin hassasiyeti artacaktır. Mine tabakası olmayan köklerde diş beyazlatma bir işe yaramaz. Çekilmiş olan diş etleri diş köklerinin ortaya çıkmasına neden olur. Beyazlatma işlemi kuron ve kaplamalarda da bir sonuç vermez. Beyazlatma işlemi hem evde hem de diş polikliniğinde yapılabilir. Klinikte yapılacak olan diş beyazlatma sırasında doktor dişlerin fotoğrafını çeker. Bunun sebebi ise dişlerin beyazlamasını ölçmektir. Ayrıca diş doktoru dişlerinizdeki lekelerin çeşidini ve yoğunluğunu da inceleyecektir. Klinikte yapılan diş beyazlatma işlemi 30 – 60 dakika arası ve birkaç seans sürmektedir. Evde yapılacak olan diş beyazlatma işlemi sırasında diş doktoru kişinin ağzına uyan ve beyazlatıcı jel olan kalıplar hazırlar. Doktorun hazırlayacağı kalıplar alt ve üst dişlerin temizlenip temizlenmeyeceğine göre değişir. Doktorun size verdiği kalıpları beyazlatıcı madde ile doldurup her gün düzenli olarak birkaç saat kullanmanız gerekmektedir. Doktor, diş beyazlatma işleminden birkaç gün sonra diş etlerinizi kontrol edecektir. Eğer diş etleri ile kullandığınız beyazlatıcı etkileşim içine girerse bu durum rahatsızlık oluşturur. Evde ki beyazlatma işlemi 2 – 3 hafta arası kadar sürer. Verilen talimatlar doğrultusunda uygulamaları yapmanız çok önemlidir.

Diş Beyazlatma Çeşitleri

Diş beyazlatma işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki Non – Vital beyazlatma işlemidir. Bu işlem kanal tedavisi gören ve siniri olmayan dişe uygulanan bir yöntemdir. Diş doktoru bu durumda farklı bir yöntem kullanarak dişi içten temizler. Dişin iç kısmına beyazlatıcı maddeyi yerleştirir ve üstüne de geçici bir dolgu yapar. Diş, bu durumda birkaç gün kalır. Bu işlem istenilen ton elde edilene kadar devam ettirilebilir. Son olarak dişe kalıcı dolgu yapılarak diş kapatılır. Diğer bir beyazlatma işlemi ise vital beyazlatma işlemidir. Bu işlem sinirleri olan canlı dişe uygulanır. Bu tür beyazlatmada jel benzeri bir solüsyon tercih edilir. Bu solüsyonun içeriğinde genelde hidrojen peroksit vardır. Beyazlatıcı solüsyon ağızlığa konduktan sonra belli bir zaman ağızda tutulur.
Diş doktoru ilk olarak özel bir koruyucu jel sürür, arkasından da beyazlatıcı maddeyi kullanır. Kliniklerde en fazla kullanılan beyazlatma maddesi karbamid peroksittir. Dişleri beyazlatmak kalıcı bir çözüm getirmez. Lekeler her zaman dişlerde oluşur. Kişi çok sigara içiyor ve leke bırakıcı yiyecek ve içecek tüketiyorsa bir ay gibi kısa bir sürede lekeler tekrar çıkmaya başlayacaktır. Eğer sağlığınıza ve beslenmenize dikkat ederseniz 1 sene boyunca dişlerinizi beyazlatmaya gerek kalmaz. Diş beyazlatma işleminin yan etkileri görülmez ama dişler bir süre hassasiyet gösterir. Hamile bayanlar diş beyazlatma işlemi yaptırmamalıdır. Çünkü diş beyazlatma için kullanılan malzemelerin bebek üzerindeki etkisi bilinmemektedir.

Dişlerdeki gözeneklerde oluşan renkli lekelerin beyazlatma jeli kullanılarak temizlenmesidir. Dişlerdeki bu renklenme ve lekeler kişileri huzursuz ettiğinden, bu metodu uygulayarak acısız ve kolaylıkla bu problemden kurtulmak mümkündür. Ağız içinde hastalıklı, hasar görmüş diş bulunan aynı zamanda dişeti sorunları olan kişiler önceliği bu rahatsızlıkların iyileştirmesine vermelidirler. Bu gibi sorunlardan kurtulduktan sonra ise diş beyazlatma işlemlerinden kendilerine ve dişlerine uygun olanı seçip yaptırmaları önerilir. 18 yaşını tamamlamamış kişilerin, gebe olanların, süt emziren annelerin bu işlemi yaptırmaları uygun değildir.

  1. Dişlerin sararmasının ve lekelenmesinin sebepleri nedir?

Dişlerde bulunan genetik bozukluklar, anne karnında ve ya çocukluk zamanlarında uygulanmış antibiyotikler, beslenme alışkanlıklarından, sigara kullanımı, aşırı derecede çay ve ya kahve tüketimi, sularda olan fazla flordan kaynaklı olarak dişlerde sararma ve renk değişmesi olur. Diş yüzeyinin içine nüfuz etmiş, fırçalama sayesinde giderilmeyen sararmalar iç renkleme olarak bilinir. Bu gibi sorunlarda diş beyazlatma işlemleri yararlı olur. Dişin yüzey kısmında olan, gıda ve diğer sebeplerden oluşmuş sararmalar, yani dış renklenme tartarların temizlenerek yok edilmesi sayesinde giderilmiş olacaktır. Sararmanın hangi yöntem uygulanarak giderilmesi gerektiğine diş doktorunuz dişinizin durumuna göre öneride bulunacaktır.

  1. Diş beyazlatma yöntemlerinin hangi çeşitleri vardır?
  • Power blaeching nedir? Diş doktorunun uygulayacağı bu prosedür tahmini olarak 1 saat ve ya daha az sürede bitecektir. Beyazlatıcı jel kullanarak lazer ışığı vasıtasıyla dişinizin rengi 3-4 ton açılacaktır. Ve bu beyazlatma sayesinde uzun süre beyaz dişlere sahip ola bileceksiniz.
  • Home blaeching: Evde kendi başımıza uygulayabileceğimiz bu prosedür kişiye özel şekilde diş doktoru tarafından kalıp çıkarılarak hazırlanmış olan ağızlıklar ve doktorun verdiyi beyazlatıcı jelle dişlerin 3-4 ton beyazlatılması sağlanıyor. Yedi on gün zaman aralığında uygulanması gereken bu yöntem sayesinde istediğiniz diş beyazlığına ulaşmış olacaksınız. Ağıza takılması gereken bu kalıpların gün içerisinde beş sekiz saat dişimizde kalması gerekiyor.
  1. Diş beyazlatma yöntemlerinin kötü yan etkileri nelerdir?

Diş beyazlatma jellerinin içeriğinde %10 oranında beyazlatıcı solüsyon varsa o zaman bu ürününün herhangi bir kötü yan etkisi olmayacaktır. Yalnız buna rağmen geçici de olsa dişlerde hassaslığa neden ola bilir. Sıcak ve ya soğuk besinler tükettiğimiz zaman hafif tedirginlik hissedebiliriz. Eğer bir iki gün içerisinde hassasiyet geçmezse o zaman ürünün kullanılmasını bir müddet durdurmak tavsiye edilir. Böyle bir sorun yaşadığınız zaman diş hekiminize danışmakta yarar vardır. Muhtemelen diş hekiminiz size florür, krem ve diş macunu önerisinde bulunacaktır. Diş macunlarını seçerken içerisinde potasyum nitrat bulunmasına dikkat edelim. Çünkü bu diş macunları hassasiyetin giderilmesine yardımcı olacaktır.

  1. Diş beyazlatma prosedürünün uygulanmasından sonra elde edilen beyazlık ne kadar süre etkili olur?

Bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Bunun sebebi ise kişilerin sahip olduğu diş yapısıdır. 6 ayla 2 yıl zaman aralığında etkisi kalmaktadır. Diş temizliğimize verdiğimiz öneme, yediğimiz besinlere ettiğimiz dikkate göre beyazlatmanın etkisi daha fazla sürebilmektedir. Diş beyazlatma prosedürü uyguladıktan sonraki iki-üç hafta dişlerin rengini etkileyecek besinlerden uzak durmamız gerekmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.