Donuk Omuz Belirtileri ve Tedavisi
Donuk omuz rahatsızlığında omuz kapsülünün darlaşması sonucu omuz hareketlerinin kısıtlanması söz konusudur. Omuz kapsülü omuz eklemini saran bağlardan oluşan bir kılıftır. Donuk omuz rahatsızlığı sırasında bu kapsül şişer ve kalınlaşma olur. Bununla birlikte omuz hareketleri kısıtlanır ve geceleri fazla artan omuz ağrıları ortaya çıkar. Genellikle şikâyetlerde hep tek omuz olmasına rağmen her iki omuzu da etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Ağrı geçmediği zaman üşütme ile karıştırılabilir. Omuzu ağrıyan kişilerden hemen bir omuz röntgeni istenir ama donuk omuz ağrısı röntgenlerde görülmez. Böyle olunca doktor hastadan omuz MR isteyecektir. MR’da da donuk omuza ait herhangi bir durum görülmeyecektir. Bu testlerde donuk omuz belirtileri görülmese de diğer rahatsızlıklar ortaya çıkar. Donuk omuz rahatsızlığında omuz eklemi etkilenir. Donuk omuz hastalığı kireçlenme ile de oldukça fazla karıştırılmaktadır. Bu rahatsızlığın teşhisi için basit bir test yeterli olacaktır.
Donuk Omuzun Sebepleri
Rahatsızlığın kadınlarda ve orta yaştaki kişilerde görülme olasılığı oldukça fazladır. Bu hastalığın oluşmasında bazı etkenler mevcuttur. Bu etkenlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Bir ameliyat ya da kırık sonrasında kişinin omzunu uzun bir süre hareket ettirmemesi. Şeker hastalığının olması, tiroit bezlerinin çok ve az çalışması, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer hastalıkları, verem ve Parkinson hastalıklarının olmalarını sayabiliriz. Donuk omuz ağrısında ilk belirti ağrıdır. Kişi omzunu hareket ettirmek istemez. Omuz bu durumda az hareket edeceği için ilk olarak omuzda tutulma oluşur ve zamanla hareketler gittikçe kısıtlanır. Zaman geçtikçe kol baş hizasına veya geriye doğru hareket ettirilemez duruma gelir.
Donuk Omuz Belirtileri
İlk olarak kişinin hissedeceği durum omzunda bir ağrı olmasıdır. Omuz incinmiş gibi ağrır. Diğer belirtiler arasında ise; kolu hareket ettirdikçe ağrının artması, uyumaya engel olacak şekilde şiddetli bir ağrı, günlük rutin işlerin yapılmasını engelleyecek şekilde omuzda ağrı ve kolu belli bir noktadan sonra kaldıramamak ve döndürememek vardır.
Donuk Omuz Tedavisi
Donuk omuz rahatsızlığını iyileşmesi için kendi haline bırakırsanız geçmesi için çok uzun bir süre beklemeniz gerekecektir. Ayrıca bu süreyi beklerken hareket etmede de zorluklar yaşabilirsiniz. Uygulanacak uygun tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıktan bir an önce kurtulup ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Rahatsızlık oluştuğu zaman en önemli problem ağrının olmasıdır. Doktor ağrıyı kontrol altına almak için bazı ağrı kesiciler verebilir. Donuk omuz rahatsızlığı çeken kişiler genel olarak omuzlarını ve kollarını hareket ettirmek istemezler ama bu omuza daha fazla zarar veren bir olaydır. Yalnız omuzu fazla zorlamakta doğru değildir. Bunun için doktorun ön göreceği omuz hareketleri omuzun hareketsiz kalmasını engelleyecektir. Donuk omuz rahatsızlıkların da diğer bir tedavi şekli fiziksel tedavi uygulanmasıdır. Terapiler en az 45 dakika sürer ve ağrılı olur. Tedaviden olumlu sonuç alabilmek için seanslara en aza 30 – 40 defa gitmek gerekmektedir. Kortizon tedavisi sırasında kortizon omuz içi ekleme yapılmalıdır. Yalnız bu tedavi tek başına yeterli olmaz. Bu tedavinin fizik tedavi ile desteklenmesi gerekir. En son tedavi şekli ise ameliyattır. Bu yöntem fazla tercih edilmez. Doktorunuz omzunuzun ciddiyetine göre bu duruma karar verecektir.

Önceki İçerikTestis Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi,Testis Ağrısı Sebepleri
Sonraki İçerikAmfizem Belirtileri ve Tedavisi,Amfizem Nedenleri ve Risk Faktörleri,Amfizem Tanısı,Amfizem Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz