Özgür Bilgi Kanalı

Kalp Krizi riski taşıyanlar, bunu daha önceden anlayamazlar. Yani Doktor ve bu alanda uzman olan kişilerden destek almadıktan sonra, her insan Kalp riski taşıyabilir. “ Bende Kalp riski olmaz” diyenler de özellikle dikkat etmeli ve bu sorunun üzerine her zaman gitmelidir. Kalp Krizini tetikleyen etkenler vardır. Bazı kişiler doğuştan bu rahatsızlığın pençesine yakalanır. Ancak bazı kişiler de gelişerek oluşan, kendini ufal yaşlarda gösteren ama kişinin bunun farkına dahi varmasına fırsat vermeyecek şekilde devam eden rahatsızlıktır.

Kalp Krizi Nedenlerine baktığımız zaman çeşitli etmenler boy gösterir;

– Vücudun her hangi bir yerinde oluşmaya başlayan Pıhtının, Koroner damarları tıkamaya başlaması

– Vücut dengesinde Oksijen değişmelerin yaşanması

– Kalp kapağında meydana gelen kopmalar ve ani değişmeler

– Kokoin kullanılması da Kalp krizini tetikleyen etmenler arasındadır.

Yukarıdaki maddeler belli takım nedenlerdir. Dediğimiz gibi Yaşlılık veya Kalp damarlarının çeşitli nedenlere bağlı olarak tıkanması da bu tarz hastalıkları ciddi anlamda etkiler ve ansızın gelen krizlerle beraber de Ölümle sonuçlanan vakalar yaşanır. Göğüs bölgesinde ani tıkanmalar yaşanırsa eğer, hemen doktora başvurmak gerekiyor. Çünkü daralmalar yüzünden ani durma ve kalp kapakçıklarının nedensiz bir şekilde hasar görmesine neden olarak, krizi tetikleyen en büyük etkenler olur. Bu tarz rahatsızlıklar durumunda hemen ilaç tedavisi ve yine hemen Ameliyat olunması zorunludur.

Eğer Ağrılar sol kola ve Çeneye doğru yayılmaya başladıysa, hemen kendinizi uyarın ve yardım isteyin. Bu tip duruma sokakta yakalanmışsanız hemen oturmayın. Ayak da durmayı deneyin ve Öksürün. Aynı zamanda Derinden nefes alarak, etrafınızdan yardım almaya çalışın. Alacağınız yardımla beraber hemen kendinizi bırakmayın. Sağlık ekipleri gelene kadar vücudunuzu dirençte tutun. Bu sırada önceden doktorunuzun vermiş olduğu bir ilaç varsa kullanmaya çalışın, veya yardıma gelenlere bunu anlatın.

Ani Krizlerde “Nefes Daralması” çok ama çok fazla olur. Bu tip durumlarda önceden eğer bu tarz bir nefes darlığı yaşamışsanız, kesinlikle temiz havaya çıkın. Derinden nefes almayı bırakmayın ve kendinizi rahatlatacak hareketlerde bulunun. Acil yardım gelene kadar asla bırakmayı kendinizi. Bu tarz vakalar sizin için kötü sonuçlanabilir. İlk defa başınızda Kalp krizi vakası geliyorsa, panik yapmamaya çalışmak sizi ayak da tutar. Soğuk terlemeye başlamak da krizi tetikler. Aniden nefes darlığıyla beraber terlemeye başlıyor ve heyecandan dolayı kalbinizde ağrılar oluşuyorsa hemen yardım alın. Önceden bu rahatsızlığı yaşayanlar da, doktor tarafından verilen ilaçları yanında bulundurmaları ve bu tarz ani durumlarda kullanmaları önemle gerekir.

Bazı kişiler içerisinde bulundukları durumlar nedeniyle Kap krizi riski taşırlar. Bu durumlarda olanlar içerisinde bulundukları durumdan habersiz olarak ne yapmalarına dair bilgi sahibi de olamazlar. Madde kullanımı yapanlar, Ağır ilaç kullananlar, İlaç tedavisi gören veya öncede bu rahatsızlığın pençesinde dönenler ciddi bir tehlike altındadırlar.

Sigara içenlerde Nefes darlığı ve Ciğerde biriken kötü dumanla beraber lekelerle kalp krizi vakası oluşabilir. Obezite hastaları da kriz altındadır. 65 Yaşını aşanlar kesinlikle doktora giderek, bu konuda rahatsızlıklarını dile getirmeli yada risk altına olabilecekleri için tedavi olmaları gerekir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.