Özgür Bilgi Kanalı

Karaciğer Ağrısı Sebepleri ve Tedavisi
Karaciğerin vücutta birden fazla fonksiyonu vardır. Bunlar arasında hormonların üretimi ve yıkımı, zehirli atıkları zehirsiz hale getirmek ve diğerleridir. Kişi, karaciğerinde herhangi bir ağrı hissettiği zaman tedavinin doğru olması için teşhisin iyi konulması gerekmektedir. Vücutta önemli bir görevi olan karaciğer vücudun en büyük salgı bezidir. Vücudun hayati işlevlerini sürdürmesi için önemli bir yere sahiptir. Karaciğer üçgen şeklindedir. 1,5 kilo kadar bir ağırlığı vardır. Karnın sağ tarafında ve diyaframın hemen altında bulunmaktadır. Midenin sağında bulunan karaciğer safra kesesinin üzerini örtmektedir. Karaciğer, vücudun en güçlü organıdır. Karaciğerde ağrıyı ileten sinir uçları yoktur. Bundan dolayı karaciğer hastalığında pek ağrı hissedilmez. Karaciğerin kendini yenileme ve depolama özelliği vardır. Hastalık ciddi boyutlara ulaşmadığı sürece hiçbir şekilde hastayı üzmez. Eğer kişinin karaciğerinde herhangi bir rahatsızlık ortaya çıktıysa bu karaciğerin üçte birinden fazlasının zarar gördüğü anlamına gelmektedir. Karaciğerin kendi kendini yenileme gibi çok özel bir yönü vardır.
Karaciğer hayatın sürdürülmesinde ve hastalıkların önlenmesinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu görevleri arasında birkaç tanesini saymak gerekirse; aminoasit üretimini geçekleştirme, karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesi, alyuvarların üretimi, kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinlerin üretilmesi, safra üretiminin olması ve salgılanması, zehirli atıkların zehirsiz duruma dönüştürülmesi, hormon üretimi ve yıkımı gibi çok önemli görevleri yerine getirir.
Belirtileri
Karaciğerin üzerinde acıya karşı duyarlı reseptör bulunan ince bir kapsül bulunmaktadır. Bu kapsüle karşı oluşan bir baskı karaciğerde ağrı olarak hissedilir. Bu durum karaciğerin büyümesi, şişmesi veya organda şiddetli iltihaplanma olması durumlarında ortaya çıkar. Genel olarak karaciğerde oluşan bir ağrının belirlenmesi zor olmaktadır çünkü ağrı karnın sağ üst kısmında oluşur. Bunun yanında ağrının türü ve yeri değişiklik gösterebilir. Buna bağlı olarak birtakım belirtileri şöyle sıralayabiliriz. Karnın sağ üst tarafında belli belirsiz bir ağrı, keskin ve batan bir ağrı vardır. Karın ağrısına omuz ya da sırt ağrısı eşlik eder. Nefes alırken ya da öksürürken karnın sağ kısmında ağrı hissedilir. Karnın ağrımasından dolayı soluk almada zorlanma. Bu belirtilerin yanında bazı belirtilerde vardır ki bu belirtiler kişide karaciğeri ile ilgili bir problemin olduğunun göstergesidir. Bu belirtiler arasında; cildin sarı bir renk alması, deride döküntülerin oluşması, gözlerde sararma, gözün etrafında kararma olması, ürenin koyu renkli olması ya da dışkının gri renkte olması, mide bulantısı ve kusma, aşırı bir terleme, vücutta keskin bir koku, nefesin kokması, eklemlerde ağrıların oluşması, iştah kaybı ve yorgunluk durumlarının olması, karın bölgesinde şişkinlik, testislerde şişkinlik, ateşin yüksek olması ve hızlı kalp atışlarını sayabiliriz.
Sebepleri
Karnın sağ üst kısmında oluşan ağrı karaciğerden kaynaklanıyor olabilir. Bu ağrıya sağ omuzda bir ağrıda eşlik edebilir. Böyle tür bir karaciğer ağrısının sebepleri arasında; karaciğerde iltihaplanma ya da kronik hepatit, karaciğerde yağlanma, karaciğerde apse, karaciğer kanseri, karaciğer sirozu, karaciğer ve dalağın büyümesine neden olan enfeksiyon durumları, karaciğer zehirlenmesi gibi sebepler sayılabilir. Birde karaciğerin kendisinden değil de çevre organların baskısı sonucu ağrılar oluşabilir. Bu sebepler arasında ise; safra kesesinde taş, karın bölgesinde sıvı oluşması, gastrit, sağ akciğer altında zatürree olması ve huzursuz bağırsak sendromu hastalığının bulunmasıdır.
Karaciğer ağrısının tedavi edilebilmesi için bu ağrıya neden olan durumu bilmek gerekir. kronik hepatit, karaciğer yağlanması ve enfeksiyon gibi durumlar ilaç tedavisi ile geçebilir. Karaciğer kanseri gibi daha ciddi durumlarda ameliyat durumu ortaya çıkabilir. Çok ciddi ve hayati tehlike söz konusu ise bu durumda da karaciğer nakli gerekebilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.