Pamukçuk Nedir?


yaanbi-arama-motoru

Pamukçuk Nedir?

Oral kandidiyaz bilinen adıyla pamukçukdur. Pamukçuk adı genelde bebeklerin ağzında görülen enfeksiyon için kullanılmakla beraber yetişkinlerin ağzında veya boğazında meydana gelen kandida enfeksiyonları için de kullanılır. Pamukçuk genellikle dil üzerinde ya da yanak içlerinde kremsi beyaz lezyonlar oluşmasına neden olur. Lezyonlar ağrılı olabilmekte ve kazındığında hafif kanamamalara sebep olabilmektedir. Bazen ağzın üst kısmı, diş etleri, bademcikler veya boğazın arka bölgesine kadar da yayılabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Çocuklar ve Yetişkinlerde

Dilin üzerinde, yanak içlerinde, ağzın üst kısmında, diş etlerinde bazen bademciklerde kremsi beyaz lezyonlar
Süzme peynir gibi bir görünüme sahip lezyonlar
Ağrı
Lezyonlarla oynandığında veya kazındığında hafif kanama görülmesi
Ağız diplerinde çatlama ve kızarıklık oluşumu (özellikle protez kullananlarda)
Ağızda pamuk varmış hissi
Tat kaybı
Yemeğe karşı isteksizlik

Bebeklerde

Ağzın içinde dilde, damaklarda, diş etinde veya yanak içinde beyazımsı lekeler olur.
Acı verir
Ağrı yapar..
Acı ve ağrıdan dolayı bebeğin yemeğe karşı isteği olmaz.

Tedavisi

Biberonla beslenen ve emzik kullanan  bebekler için biberon başlığı oldukça yumuşak ve steril olmalıdır. Her kullanımdan sonra iyice temizlenmelidir. Biberon başlığını bebek dışında başka hiç kimse ağzına almamalıdır. Çünkü bebeğe enfeksiyon geçme riski bulunur. Ayrıca emziren anneler için annenin göğüs temizliği de oldukça önemlidir. Yetişkinlerin ve bebek sahibi evebeynler,n mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir.  Bir pamukçuk tedavisinin temel amacı mantarların hızla yayılmasını durdurmaktır.

Doktor enfeksiyon giderici ilaçlar verir.  Ayrıca emziren anneler için ise meme uçlarına yönelik mantar öldürücü krem önerebilir. Şekersiz yoğurt yemek, Acidophilus kapsül veya sıvısının alınması yetişkinlerde çözüm olabilir. Pamukçuğun ne kadar ilerlediği ve nasıl tedavi edileceğini bilmek için  yani doğru tedaviyi bulmak için mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.