Özgür Bilgi Kanalı

Uykunun kilo verme üzerinde çok önemli olduğunu belirten çok sayıda sebep var. Uyku, vücudumuzun bilinçsiz, gerçekle teması kaybetmiş olduğu ve aynı zamanda büyüme hormonu- atletik performansa ve kilo vermeye yardımcı olur- salgıladığı zamandır. Yatağa huzursuzca yatıp “halledilecek bir iş vardı ya kalkayim en iyisi ne yatması” diyorsanız, sabırlı olun ve uykuya dalın. Her gece 7-10 saat uyuyor musunuz? İşte uykunun önemi.

AZ UYUMAK KİLO ALDIRIYOR

Uyku eksikliği kortizol denen bir hormonun kandaki seviyesini artırır ve kilo alımı da bu hormonun etkilerinden birisidir. Yüksek kortizol düzeyi yağlı yemeklere acıkmanızı sağlayacaktır. Eğer teslim olursanız, kendinizi kilo almış bir halde bulursunuz. Uykunun önemini daha iyi anlıyorsunuzdur umarım.

DAHA AZ UYUYANLAR DAHA ÇOK YİYOR

Yetersiz uyku ayrıca kandaki ghrelin hormonunun düzeyini artırıyor. Bu artış da paralel olarak iştahınızı artırıyor. Araştırmalar metabolizması yavaş olan ve kilolu insanların çoğunun yeterince uyumadığını söylüyor. Oda arkadaşlarımdan birisi de bu tanıma uyuyor bu arada, yani denenmiş ve onaylanmıştır.

UYKUYU ARTIRMAK SPORTİF PERFORMANSI ARTTIRIYOR

2010’da yapılan bir çalışmada, basketbol oyuncularına 10 saat uyumaları söylendi ve 5 hafta boyunca 10 saat uyudular. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ise şöyle: hızlı koşmaları .07 saniye gelişti, serbest atış çizgisinden yaptıkları atışlarda yüzde 9 daha fazla isabetli attılar, üç sayılık atışlarda ise yüzde 9.2 bir gelişim elde ettiler. Bu rakamlar küçümsenecek cinsten değil, basketbola ilginiz varsa siz de bunu rahatça söyleyebilirsiniz.

UYKUNUN VÜCUTTA İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ

Araştırmaya göre uyumak dokuları, kas liflerini ve sinir hücrelerini onarıyor. Uykuda geçen zaman ayrıca beyin için hafızayı düzenleme fırsatı sunar ve bu süre boyunca vücut kendini şarj eder. Uykunuzu planlarken umarım bundan sonra bunları dikkate alırsınız.

YETERSİZ UYKU VE TİP2 DİYABET

Uyku eksikliği vücuttaki glukozun düzenlenmesinde dengeleri değiştirdiği için kanıtlara göre az uyuyanlar Tip2 Diyabetin riski altındalar. Korkutucu, ama kontrol edilebilir bir risk. Yatağa erken girmek kesinlikle sizin kontrolünüz altında. Bence bu madde yatağa gidecek motivasyonu insana gerçekten veriyor.

UYUMAK VE SPOR

Fitness dünyasında buz banyosu ve masaj gibi antrenman sonrası vücudu rahatlatacak yöntemlerden bahsedildiğini duymuş olabilirsiniz. Ama şuna emin olun bir sporcunun yorgunluğunu alan, kaslarını dinlendiren ve onaran en iyi ilaç uykudur. Antrenman olan günlerde yeterince uyursanız vücudunuz çok daha hızlı ve verimli bir şekilde kendini onaracaktır.

TETİKTE OLURSUNUZ

Gün boyunca enerjik ve daha üretken mi olmak istiyorsunuz? O zaman geceleri 7-9 saat uyuduğunuza emin olun. Yeterli uyku detaylara odaklanmanıza, hafızanıza ve yapacağınız işlerde şarjınızın 1 çubuk fazla olmasına yardım edecektir.

Evet artık yeterince uyumanın kilo verme, sportif performans ve günlük hayat üzerindeki pozitif etkilerini biliyorsunuz. Her zaman sağlığınızı ön plana koyduğunuzdan emin olun çünkü mutlu ve sağlıklı olmayı hak ediyorsunuz! Şimdi doğru yatağa!


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.