Özgür Bilgi Kanalı

VARİS NEDİR

Bir damar rahatsızlığı olan varis zamanla ortaya çıkarken, damarların şişip büyümesi anlamına da gelir. İnsanların bacağın alt kısmında görülen ve özellikle şişmanların daha çok rastladığı bu enteresan durum, fazla ayakta durmaktan da kaynaklanmaktadır. Görüntüsüyle zaten orada bir sıkıntı olduğunu net bir şekilde ortaya koyan varis, damarların şişmesi sonucunda oraya toplanmaya neden olurken, bu duruma jartiyer kullanımının da sebep olduğu söylenmiştir. Bu gibi durumlarda doktora başvurduğunuz zaman özellikle kan cıvıtıcı ilaçların kullanılması gündeme gelirken, medikallerde satılan varis çorapları da tedbir amaçlı olarak kullanılabilir.

Çoğunluk da aşırı sıkıntı vermesine karşın bazen ayaklarda şişme ile birlikte görünen bu sıkıntı, ağrı ve karıncalanma hissini de verip, insanları rahatsız edebilir. Bir çözüm olarak kullanılan varis çorabı da bu rahatsızlığı mümkün olduğu kadar yayıp giderilmesi amacıyla kullanılırken, varisin en can sıkıcı yanının özellikle görüntü ve şekil bozukluğuna yaptığı katkı olduğunu da söylemek gerekir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.