Özgür Bilgi Kanalı

YOĞURDUN SAĞLIĞA OLAN FAYDALARI

Yoğurt sütün mayalanması ile elde edilen ve yemeklerde sıkça karşınıza çıkabilecek yararlı besinlerden bir tanesidir. Tokluk hissi yaratabildiği gibi besleyici özelliğe de sahiptir. Saymakla bitmeyecek faydalara sahip olan yoğurdun size ne kattığını duyduğunuz zaman daha çok yemek isteyecek ve sofralarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Yoğurt sabah, gece ve akşam her öğünde yenebilecek besleyici gıdalardan biridir. Suyuyla birlikte tüketildiği zaman tüm vitamini içinde barındıran yoğurt süzüldüğü zaman B vitamini kaybetmektedir. Yoğurdun suyunda kendini gösteren B vitamini süzülen yoğurtlarda hiçbir şekilde bulunmamaktadır. Özellikle şeker hastalığına yakalanmış kişiler tatlı ve kaymaklı yoğurt yiyerek iyileşebilirler. Dünya üzerine en fazla tüketilen besinlerden bir tanesi olan yoğurt eski çağlardan beri pek çok hastalığın tedavisi için kullanılarak insanlar için tam bir iksir haline getirilmiştir. Hangi yoğurdu tercih etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ev yoğurtlarının her zaman sağlığa daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Fabrikadan çıkan yoğurtlar evde yapılan yoğurtlar kadar mineral ve vitamin değerine sahip değildir.

Yoğurt sağlık açısından diğer besinler ile yarışacak kadar kuvvetli içeriklere sahiptir. Yaşlanan insanların bazılarında kemik erimesinin çok geç çıkması yoğurdun kemik aynı zamanda iskelet gelişimine olan güçlü katkısından kaynaklanmaktadır. İçerisinde C vitamini barındıran yoğurt B-12 vitamini açısından da zengindir.

Yoğurt en çok ne için yararlıdır diye soracak olursanız kemik yapısını güçlendiren kalsiyum desteğini sağlamak için önemlidir diyebiliriz. Enerji desteği sağlayan kalsiyum diyetlere sarılarak kilo vermek isteyen insanların kilo vermesi için de önemli bir besindir. Özellikle kış aylarında sürekli hastalan insanlar yoğurt sayesinde şifa bulabilirler. Ayranın uyku getirdiğini mutlaka hepiniz duymuşsunuz. Gün içerisinde çok yorulduysanız ya da stres yaşadıysanız yoğurt yiyerek dinginleşebilir ve tüm gece huzurlu bir uyku çekebilirsiniz. Son zamanlarda özellikle cilt sağlığında önemli bir yer tutan yoğurt ile baştan aşağıya yenilenebilirsiniz. Vücut içerisinde bulunan fazla yağların erimesi için kalsiyum ve aminoasitleri bünyesinde barındıran yoğurt ile yağ yakımını hızlandırabilir ve sindirim sisteminizi çalıştırabilirsiniz.

Kaslarınızın eskisinden daha fazla güçlendirilmesini sağlayarak kendinizi eskisinden daha güçlü hissedebilirsiniz. Vücut içerisinde bağırsak enfeksiyonunu tetikleyen bazı bakteriler meydana gelmektedir. Gün içerisinde bir kâse yoğurt yerseniz bu bakterilerin vücudunuzdan dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz. Yoğurt sadece yetişkinler için bebekler için de oldukça yararlı bir besindir. Doğum yapan bayanların sütü bebeklere yalnızca altı ay kadar yetmektedir. Ancak altıncı ay dolduktan sonra anne sütü bebeğe tek başına yeterli olmamaktadır. Yoğurt anne sütü bırakıldıktan sonra bebeğe verilmesi gereken çok yararlı bir besindir. Yetişkinlerin sindirim sistemi ile bebeklerin sindirim sistemi birbirinden çok farklıdır. Yetişkinler her şeyi sindirebilse de bebeklerin sindirim sistemleri her besini sindirmeye yeterli olmayabilir. Bu nedenle bebekler de yoğurt tüketimi çok doğru bir tercih olacaktır. Bebeğinizin protein ve kalsiyum açısından iyi beslenmesini istiyorsanız yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyiniz.

Yoğurt özellikle kış aylarında hastalanmaya müsait olan bünyelerin mikroplarla savaşmasını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda kan hücrelerinin kendini tüketmesine izin vermeyerek yenileyen yoğurt bağışıklık sisteminizi güçlendirerek eskisinden daha iyi olmanızı sağlamaktadır. Eğer diş problemleri yaşıyorsanız yoğurdun diş etini ve diş minelerini güçlendirdiğini bilmelisiniz. Gün içerisinde bir ya da iki kâse yoğurt tüketmeniz diş sağlığınıza kavuşmanızı kolaylaştıracaktır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak cildinizin onarılmasına yardımcı olan yoğurt içerisinde çinko aynı zamanda laktik asit barındırmaktadır. Çinko ve laktik asit cildin eski parlaklığını yeniden kazanmasını sağlayarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Görüldüğü gibi yoğurdun faydaları saymakla bitmemektedir. Her gün bir kase yoğurt tüketmeniz hayatınızda ki çoğu sağlık probleminden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.