Özgür Bilgi Kanalı

Facebook Oculus Quest 2 incelemesi

Beş boksörden oluşan bir grup ve ben geçenlerde, bir eğitmen bize gaz verirken, iyi bir müzikle yumruk attık. 20 dakikalık antrenmanın sonunda terlemiştim ve akıllı saatim kalp atış hızımın dakikada 140 atışla çarptığını gösterdi.

Normalde bu, yerel spor salonumdaki bir antrenmanın sonucu olurdu. Ancak çoğu fitness merkezini kapanmaya zorlayan bir salgında, bir bilgisayar kulaklığı takarken ve bir çift hareket algılama kontrol cihazıyla yumruk atıp yumruk atarken bir inanma boks sınıfına razı olmak zorunda kaldım.

Bu, Facebook’un yeni sanal gerçeklik sistemi Oculus Quest 2’de yaptığım şeyin bir parçası, şirketin yakın zamanda açıkladığı, hiç bitmeyen, pandeminin neden olduğu evde kalma oturumundan kaçmak için. Başka bir oyunda, konuşkan oyuncularla Texas Hold’em poker oynadım. Yine bir başkasında, bir düşman üssüne sızmak için bir kano kürek çekiyordum.

Oculus Quest 2, Facebook’un sanal gerçeklik oyunlarına en son atılımıdır. Bu versiyonda, Facebook’un 2014’te 2 milyar dolara satın aldığı sanal gerçeklik şirketi Oculus, daha önceki deneylerden öğrendiklerini, güçlü bilgisayarlara devasa başlıklar ve oyunları çalıştırmak için akıllı telefonlara dayanan kablosuz gözlükler satarak aldı.

Şimdi şirket, Quest 2’nin her iki dünyanın en iyilerini harmanladığını söyledi. Taşınabilir bir kulaklık içinde eksiksiz bir sanal gerçeklik sistemidir (telefon gerekmez). Ve daha güçlü oyunlar oynamak istiyorsanız, ekstra beygir gücü için kulaklığı kişisel bir bilgisayara (829 dolara kadar ayrı bir bilgisayar satın almayı gerektirecek) bağlama seçeneğiniz vardır.

Facebook Oculus ürün müdürü Prabhu Parthasarathy, “Her şey bize şu veya bu konuda ödün veriyormuşuz gibi geldi, ancak şimdi bu melez deneyime sahip olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

Bir haftalık testlerime dayanarak, Quest 2, Facebook’un 2016’daki ilk sanal gerçeklik sistemi olan Oculus Rift’in büyük bir iyileştirmesidir. Oculus Rift karmaşık bir kurulumdan, garip kontrollerden ve cansız oyunlardan muzdaripti ve güçlü bir bilgisayar gerektiriyordu. maliyet 1.500 dolara kadar çıktı.

300 dolara mal olan Oculus Quest 2 daha ilgi çekici ve kurulumu daha kolay. Artık bulmaca oyunları, atıcılar ve yaratıcılık uygulamaları dahil olmak üzere insanların seçebileceği 200’den fazla başlık var.

E nasıldı? Kaliforniya orman yangınları ile ilgili haberler arasında gezinirken bir hava temizleyicinin yanında oturmakla karşılaştırıldığında, Facebook’un sanal la-la ülkesinde eğlendim. Ancak oyunların çoğu çabucak tekrar ediyordu ve gözlerimi gerdi. Sonunda, çok daha üstün video oyunlarına sahip olan PlayStation veya Nintendo konsollarımı tercih ettim.

Quest 2’nin nasıl çalıştığı, artıları ve eksileri ve bugün bir sanal gerçeklik sistemi satın alırsanız neler bekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Ürün kurulumu ve genel bakış

Geçmiş sanal gerçeklik sistemleriyle karşılaştırıldığında, Quest 2’yi kurmak çok kolay. Oculus uygulamasını telefonunuza indirmeniz ve Facebook hesabınızla oturum açmanız yeterlidir. (Ekim ayında Facebook, yeni Oculus kullanıcılarının Facebook hesaplarıyla oturum açmasını zorunlu tutmaya başlayacak.) Uygulama daha sonra kulaklığı nasıl açacağınız ve iki kablosuz kumandayı nasıl senkronize edeceğiniz konusunda size yol gösteriyor.

Kulaklık ve kontrol cihazları, başınızı ve elinizi hareket ettirmek için hareket sensörleri içerir. Güvenlik nedenleriyle etrafta dolaşmayı beklemeyin: Oculus sanal gerçeklik oyunlarını yalnızca ayakta veya oturarak oynayacaksınız. Ayağa kalktığınızda, sistem bir kamera kullanarak kulaklığın arkasını görmenizi sağlar, böylece engellerden kaçınmak için oyun alanınızın etrafına bir çerçeve çizmek için kontrol cihazlarını kullanabilirsiniz.

Kulaklık hafiftir ve ayarlanabilir kayışlar ve lensler içerir. Genel olarak, video net görünüyordu. Ancak başınızı çok fazla hareket ettirdikten sonra, görüntüler bulanık görünebilir ve zaman zaman resmi yeniden odak noktasına getirmek için yeniden ayarlanması gerekebilir.

Kulaklığın pili iki ila üç saat dayanır ve bir USB kablosu takılarak şarj edilebilir. Hareket denetleyicileri, birçok seans sürecek olan AA piller kullanıyor – hala onları değiştirmek zorunda kalmadım.

Oculus uygulama mağazasından kolayca oyun satın alabilirsiniz. İşte sisteme olan övgümün azalmaya başladığı yer.

Evening Brief’e kaydolun

Hafta içi akşamları gönderilen bu e-posta bülteni, günün en çok okunan öykülerinin ve bilinmesi gereken haberlerin hızlı bir özetinin yanı sıra, gününüzün yorgunluğunu atarken sohbeti ateşlemek için ilgi çekici fotoğraflar ve konular sunar.

Yani oyunlar

Oculus ürün yöneticilerinden Quest 2’nin güçlü yönlerini gösterecek en sevdikleri oyunlardan birkaçını belirtmelerini istedim. Nihayetinde, paramın çoğunun değmeyeceğini hissettim.

Nesnelere ışın kılıcıyla vurmak için kollarınızı sallamayı içeren bir ritim oyunu olan Beat Saber’i düşünün. İlk başta bu, Quest 2’nin üç boyutlu hareket algılama yeteneklerinin eğlenceli bir gösterimi gibi geldi. Ama hızla eskidi çünkü bana on yıldan fazla bir süre önce iki popüler ritim oyunu olan Dance Dance Revolution ve Guitar Hero’yu hatırlattı.

Önerilen bir başka oyun da Phantom: Covert Ops’du. Bir kayık etrafında kürek çekerek ve tekneden rakipleri vurarak düşman üslerine gizlice girdiğiniz gizli bir oyundur. Oturarak oynanan bu oyun, kürek çekme hareketleri yorucu olduğu için hızla sinir bozucu bir hal aldı. Ayrıca gizli bir kano önermesinin gülünç derecede mantıksız olduğunu ve bunun taklit ettiği gizli oyun Metal Gear Solid oynamayı ne kadar tercih ettiğimi düşünmeden edemedim. (O oyunda en azından bacaklarımla hareket etmem gerekiyordu.)

Oculus çalışanları tarafından tavsiye edilen favori oyunum, büyük oranda uzun yıllar boks dersleri aldığım için boks simülatörü olan FitXR idi. Oyun, oyuncuların gerçekçi delme hareketleri yapmasını zorunlu kılmak için hareket kontrol cihazlarını akıllıca kullanır; huysuz yumruklar puan kazandırmaz. Her zaman rekabet edebilecek çok sayıda çevrimiçi oyuncu vardı ve bu da beni her antrenmanda motive etti.

Sonunda Oculus oyunları için 110 dolar ödedim ve sadece FitXR için harcadığım 30 dolardan mutlu oldum. Diğer oyunlara 20 ila 30 dolar harcadığım için pişman oldum çünkü bana saatler değil dakikalarca eğlence getirdiler. Buna karşılık, PlayStation veya Nintendo için ana akım bir oyun genellikle 60 dolara mal olur, ancak onlarca saatlik eğlence sağlar.

Sonuç olarak

Hepsi bu kadar, Facebook’un Oculus donanımını çivilediğini söylemek için, ancak yine de içerikle kat etmesi gereken çok yol var. Hâlâ PlayStation 4’te The Last of Us Part II veya The Legend of Zelda: Breath of the Wild’ın Nintendo Switch’te yaptığı gibi beni gerçekten tüketen bir sanal gerçeklik oyunu bekliyorum.

https://www.oculus.com/blog/facebook-accounts-on-oculus/

Oculus Quest 2 Is Now Available


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.