Özgür Bilgi Kanalı

Nasıl Bir Web Sitesi Açsam Para Kazanabilirim

Bir web sitesini pasif gelir getiren değerli bir varlığa dönüştürmek hayal değil. Aslında, hemen hemen herkes sıkı bir çalışmayla web sitesini para kazanabileceği bir araca dönüştürebilir.

Web siteniz, çok fazla zaman ve çaba harcamadan pasif gelir elde etmenizi sağlayabilir. Yine de, birçok web sitesi ve blog sahibi, web sitesi para kazanma teknikleri hakkında bilgi veya kaynak eksikliği nedeniyle web sitesi içeriğinden para kazanamaz.

Affiliate pazarlamadan bağışlara ve sponsorlu gönderilere kadar, web sitenizden para kazanmanın birçok yolu vardır.

Peki nasıl diyorsanız, web sitenizden para kazanmaya başlamanız için bilmeniz gereken her şeyi sizin için bir araya getirdik.

Web Sitesinden Para Kazanma Nedir?

Web sitesinden para kazanma, web sitesi trafiğinizi, ilgili ürün ve hizmetler sunan şirketler için bir reklam platformu olarak kullanarak gelire dönüştürme işlemidir. Ayrıca web sitesinden para kazanma, ürün ve hizmet satarak, bağış kabul ederek ve ekstra ücret karşılığında premium içerik sunarak gelir elde etmeyi de içerir.

Basitçe söylemek gerekirse, web sitesinden para kazanma, işletmeleri çevrimiçi olarak tanıtma ihtiyacından yararlanmak için kullanılan bir dizi yöntem ve stratejiyi ifade eder. Bu, blogunuza veya medya şirketinize paha biçilmez faydalar sağlayabilir. Aslında, düzgün bir şekilde yapıldığında, web sitesinden para kazanmak, aylık gelirinizi ikiye bile katlayabilir. Ayrıca, bu şekilde aşağıdaki faydaları da elde edebilirsiniz:

Pasif gelir fırsatları: Bazı web sitesi para kazanma yöntemleri, bunları bir kez kurmanızı gerektirir ve web sitenizin trafiğinden pasif gelir elde etmenizi sağlar.

Blogdan para kazanma: Web sitesinden para kazanma, blogunuzun yardımıyla gelir elde etmenizi sağlar.

Diğer seçenekler: Web sitesinden para kazanma tek bir strateji veya teknik değildir. Web sitenizin trafiğinden yararlanmanın en az 10 yolu vardır.

Peki teoriden pratiğe nasıl geçilir? Trafiği gelire dönüştürerek web sitenizden en iyi şekilde nasıl yararlanırsınız?

Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

Web sitenizden para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Aşağıda sizin için bazı stratejileri ve ipuçlarını listeledik.

Aşağıdaki stratejileri ve ipuçlarını uygulayarak, bu süreçte hedef kitlenize değer sağlarken site içeriğinizden para kazanabilirsiniz.

1. Google Adsense İle Para Kazanma

Web sitesi üzerinden para kazanmanın en popüler yolu, Google Adsense ile para kazanma yönetimidir. Bu yöntemde oluşturduğunuz web sitesi içinde Google reklamları gösterimi yaparak para kazanırsınız.

“Pay Per Click” kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesi ile “PPC” olarak isimlendirilen bu reklamcılık modeli, dilimize “tıklama başına ödeme” olarak çevrilebilir. Bu modelde; Google Ads (eski adı ile Google Adwords) sistemi ile arama motoru sonuçlarında reklam vermek isteyen kişilerin söz konusu reklamlarını, Google ile anlaşmalı web sitelerinde de göstermesi sağlanır. Sitenizde Google tarafından gösterilen reklamlar her tıklandığında, reklam verenden elde edilen gelirin %68’i size ödenir.

Sitenize Google arama çubuğu eklemeniz halinde (yani standart site içi arama motoru yerine, sitenizden sonuçlarla beraber Google reklamlarını da gösteren bir arama çubuğu eklerseniz) bu arama sonuçlarındaki her reklam tıklaması için de gelirden %51 kar elde edebilirsiniz.

Google Ads, reklam verenlerin dünya üzerinde en çok tercih ettiği reklam aracılık şirketidir. Bunun en önemli nedeni, ölçülebilir reklam hizmeti veriyor olmasıdır. Çünkü Google; kullanıcının reklamlara tıklamaması halinde, reklam verenden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bu sayede reklam verenler sadece ürün ve hizmetleri ile ilgilenen kişiler için ödeme yapmaktadır.

Google Adsense’ye başvurmak ve sitenize Google reklamlarını eklemek oldukça basittir. Sitenize Google reklamları eklemek için Adsense Program Politikaları’na uygun bir web sayfanız olması yeterlidir. Adsense Program Politikaları için BU bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Google Adsense’ye başvurmak için ise BU sayfadaki kayıt adımlarını izleyebilirsiniz.

2. Google Adsense Alternatifi Reklam Ağları İle Para Kazanma

PPC modeli ile web sitenizde reklam yayınlayabileceğiniz en iyi program Google Adsense olsa da, piyasada alternatif şirketler de bulunmaktadır. Bazı alternatifler bin gösterim başına para ödediklerini de iddia etmektedir. “İddia etmektedir” diyoruz çünkü bugüne kadar yaptığımız testler neticesinde henüz, gösterim sayısını düzgün sayan bir firmaya maalesef rastlamış değiliz.

Google Adsense programından banlanmanız ya da sitenizin herhangi bir sebeple Google Adsense reklamları yayınlayamaması gibi durumlarda, aşağıdaki reklam servislerini tercih edebilirisiniz.

 • ReklamStore
 • Adcash
 • adsterra
 • Wordego
 • Linkwise

Bu firmaların dışında piyasada hizmet veren irili ufaklı onlarca servis bulunmaktadır. Reklamlarını yayınlayacağınız firmayı seçerken, hakkında detaylı bir internet araştırması yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

Kaynak:https://www.niobehosting.com/blog/web-site-ile-para-kazan/

 1. Danışmanlık

Danışmanlık, web sitenizden para kazanmanın başka bir yoludur. Web sitenizde bir blog başlattığınızda, eğer bunu başarılı bir şekilde yaparsanız, yazdığınız alanda bir otorite olabilirsiniz. Bu gerçekleştiğinde, başarınızdan para kazanabilir ve danışmanlık alanındaki fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Danışman olmanın, bu alanda engin deneyim ve uzmanlığa sahip olmanızı gerektirdiğini unutmayın. Diğer para kazanma yöntemlerine kıyasla, danışmanlık, kâr sağlamaya başlamak için daha fazla zaman ve çaba gerektirir.

 1. Sponsorlu İçerikler

Sponsorlu içerikler yazmak, web sitenizden para kazanmanın başka bir yoludur. Bu, bir şirketin web sitenizde tanıtım yazıları yayınlamak için size ödeme yapacağı anlamına gelir.

Sponsorlu yazılardan para kazanmak, yüksek kaliteli içerik yazma yeteneğinize bağlıdır. Dilbilgisi hatalarından kaçınmak için sponsorlu gönderileri iki kez kontrol ettiğinizden ve içeriğinizin dolu dolu olduğundan emin olmanız gerekir.

Onedio, sponsorlu içerik yaklaşımının nasıl uygulanacağına dair harika bir örnektir.

 1. Reklam Alanı Satmak

Reklam alanı satmak istiyorsanız, Google Adsense tek seçeneğiniz değildir. İçeriğinize reklam yerleştirerek de web sitenizin reklam alanından para kazanabilirsiniz.

Çok miktarda trafik alıyorsanız, bu web sitesi para kazanma yöntemi sizin için idealdir. Potansiyel olarak kazanabileceğiniz para miktarı, seçtiğiniz ağa ve gösterim veya tıklama sayısına bağlıdır.

Google Adsense’in yanı sıra Media, Infolinks veya Ezoic gibi platformların hizmetlerini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, yerel reklamcılık için reklam alanınızı satabilirsiniz.

 1. Ürün veya Hizmet Satışı

2019 yılında küresel perakende e-ticaret pazarı 3,53 trilyon dolardı. 2022 yılına kadar bu sayının 6,54 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Rakamlar göz önüne alındığında, birçok işletmenin web sitelerinden para kazanmak için bu yöntemi seçmesi şaşırtıcı değil.

Fiziksel veya dijital ürünler satmak için bir çevrimiçi mağaza oluşturmak, her ne kadar artıları ve eksileri ile birlikte gelse de, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimiçi satarak daha büyük bir pazara ulaşmanızı ve gelirinizi artırmanızı sağlar. Öte yandan, rekabet ve büyük oyuncular nedeniyle bu alandan para kazanmaya başlamak zor olabilir.

 1. Bağışlar / Abonelik

Bağış veya abonelik tabanlı bir web sitesi oluşturarak web sitenizden gelir elde edebilirsiniz.

Müşteri bağışlarını kabul ederek para kazanmak istiyorsanız, hizmetinizden para bağışlayacak kadar zevk alan, iyi etkileşimli bir kitleye sahip olmanız gerekir. Bu yüzden, müşterilere adil bir fiyata premium içerik veya ürünler sunan abonelik tabanlı bir hizmet başlatabilirsiniz.

 1. Çevrimiçi Kurslar

Kitlenizle paylaşacak değerli bilgileriniz varsa, bunu bilginizden para kazanmanın bir yolu olarak kullanabilirsiniz. Dijital kurslar daha popüler hale geldikçe, web sitenizi öğrenme deneyimleri sunmak için bir platform olarak kullanabilirsiniz.

 1. Affiliate Marketing

Affiliate marketing, web sitesi trafiğinden para kazanmanın en yaygın yollarından biridir.

Bu yöntemde, içeriğinizi satıcının sayfalarına bağlayarak trafiğinizi satıcının web sitesine yönlendirebilirsiniz. Web siteniz ne kadar fazla trafik alırsa, satıcının web sitesine potansiyel olarak o kadar fazla trafik yönlendirebilirsiniz. Bu nedenle, affiliate marketing çabalarınızın kazanç potansiyeli, web sitenizin sağladığı trafik miktarına bağlıdır.

 1. Web Sitesi Üzerinden Üyelik Satarak Para Kazanma

Web siteniz üzerinde üyelere özel bölümler oluşturarak para kazanmak da, farklı bir gelir elde etme stratejisidir. Genelde forum siteleri, maç tahmini yayınlayan siteler, eğitim içerikleri sunan platformlar; ücretli üyelik satarak para kazanmayı hedeflerler.

Eğer insanların erişmek için para harcayacağı bilgileri sunabileceğinizi düşünüyorsanız, bu para kazanma modeli işinize fazlasıyla yarayabilir.

Özetle, doğru uygulandığında her yöntem faydalı ve karlı olabilir. Bu yöntemleri takip ederek web sitenizin trafiğinden faydalanabilir ve ekstra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Yine de, kendinizi bu 10 yöntemle sınırlamayın. Keşfetmeye devam edin ve daha yüksek gelirin genellikle özveri ve daha fazla çaba gerektirdiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir: https://www.niobehosting.com/blog/internetten-para-kazanma/


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.