Özgür Bilgi Kanalı

Sosyal Ağlarda Profil Oluşturma ve Markalaşma Genel Tavsiyeler

İşletmelerin sosyal ağlarda yer alması, birçok şirketin hedef kitlesini genişletmesi, iletişimi geliştirmesi, ürünlerini tanıtması ve satışlarını arttırması için bir fırsattır. Dahası, güven ve tanınırlık kazanılmasına yardımcı olur. Peki, markanızı nasıl oluşturabilirsiniz, hangi hizmetleri ve araçları seçmelisiniz?

Sosyal Ağlarda Markalaşma: Nedir?

Bu terim, bir sosyal ağ profilinin iyi düşünülmüş tasarımı, sunum stili ve genel pazarlama stratejisi kavramlarını kapsar. Amacı, hedef kitlenin (HK) dikkatini çekmek ve insanların markayı daha iyi tanımasına yardımcı olmaktır. Başarılı bir şekilde uygulanan bir strateji, rakipler arasında öne çıkmanıza ve (bir mağaza, üretici, servis sağlayıcı veya birey) imajınızı oluşturmanıza olanak tanır. Hafif reklamcılık ve artan müşteri bağlılığı, sürecin ek faydalarıdır.

Sosyal Ağlarda İşletme Profili Oluşturmanın Yararları

Geçen yıl, Global Digital birtakım veriler yayınladı: Gezegenimizdeki 4 milyardan fazla insan internet kullanıyor ve sosyal ağlar ziyaret açısından zirvede er alıyor. Şöyle bir sonuç çıkarabiliriz: hemen hemen her işletmenin hedef kitlesi düzenli olarak veya günlük olarak sosyal ağları kullanıyor.

En az üç hedef için bir işletme profili oluşturmanız gerekir: satışların büyümesi, iletişim ve artan tanınma. Görselleştirme ve içerik sunumu için kurumsal bir kimliğin geliştirilmesinin faydalı olacağı yer burasıdır. Markalaşmanın üç nedeni:

 1. İnsanları bilgilendirmeni en uygun yollarından biridir. Takipçilerin haberler, kampanyalar, indirimler ve yarışmalar hakkında bilgi edinmesi daha kolaydır. Markanın hayranları her gün şirketin web sitesini ziyaret etmez. Ancak, neredeyse her gün sosyal ağları ziyaret ediyorlar.
 2. Uygun iletişim için ortam yaratmak. Müşteri ve şirket temsilcisi arasındaki iletişimi, marka hayranlarının kendi aralarındaki iletişimini, müşterilerin geri bildirim yazma ve cevap alma fırsatını kapsar. Bütün bunlar hedef kitlenin sadakatini arttırır.
 3. İçerik yoluyla insanları etkilemek. Sistematik yayınlar ve bilgi rotasyonu, reklam ve eğlence bilgileri takipçileri harekete geçirir. Yayınları paylaşırlar ve yeni kullanıcıları çekerler, sitenin bağlantılarını takip tıklarlar ve konumunu iyileştirirler.

Sosyal Ağlarda Profil Oluşturma ve Markalaşma Genel Tavsiyeler-2
Markalaşma ve Popülerleşme için Hangi Sosyal Ağ Seçilmelidir?

Seçim işletmenizin sektörüne bağlıdır. Napolyon benzeri planlar yapmak ve işletmenizi 3-5 sitede aktif olarak tanıtmak her zaman gerekli değildir. Öncelikle, aynı içeriği her yerde yayınlamak etkili olmadığından, çok fazla kaynak gerekir. Her kaynağın format, yayın türü, vb. noktasında kendi gereksinimi vardır. İkinci olarak, hedef kitle araştırması potansiyel ve mevcut müşterilerin neleri tercih ettiğini gösterebilir:

 • Facebook: 2 milyardan fazla kullanıcı tabanıyla tüm ticari sektörler için uygundur. Hayran profilleri oluşturabilme, analitik ve değerlendirme araçları, kendi reklam platformunuz, kullanışlı bir mesajlaşma ortamı – bunların hepsi Facebook’u marka tanıtımı için olmazsa olmaz bir platform haline getiriyor. En popüler içerik türlerinden biri de canlı akıştır.
 • Twitter: Marka itibarını ve hedef kitle ile uygun iletişimi güçlendirmek için bir platform olarak düşünülmelidir. Karakter sınırı, hızlı ve kapsamlı yanıtlar yazmanıza olanak tanır. Popüler yayın kategorileri, fotoğraf ve videoların yanı sıra ilginç makalelere verilen bağlantılardır.
 • LinkedIn: Satış gezginini kullanarak hedef kitlenin bulunmasına yardımcı olur. Hedef kitleyi ilgilendirebilecek ürünler sunan markalar için uygundur (bunlar uzmanlar, bilirkişiler, yöneticiler, BT endüstrisi çalışanları vs.). Popüler yayınlar ölçülü bir tarzdadır: uzman makaleleri, uzun okumalar.
 • Instagram, kullanıcı sayısı bakımından Facebook’tan sonra ikinci sırada yer alıyor. Ticari hedeflere ulaşmak için güçlü bir platform. Görsel bir ürün sergileyen her şirket için uygundur. Geleneksel olarak trend olan ürünleri satmak için en iyi yer olarak kabul edilir. En iyi içerikler, tabii ki, fotoğraf ve videolardır.

Seçim önerileri

Bir profil oluşturmadan ve sosyal ağ tasarım konseptleri geliştirmeden önce, çalışmalarınızın özelliklerini değerlendirin. Sunabileceğiniz bir şeyiniz mi var? Kendinizi Instagram’da tanıttığınızdan emin olun. Belirli bir profesyonel alanda pek çok başarınız mı var? Bunları LinkedIn’de paylaşabilirsiniz. Facebook ise evrensel bir çözümdür.

Yayınlamayı planladığınız içeriği değerlendirin. Çok fazla fotoğrafınız mı var? Öyleyse Instagram’ı seçebilirsiniz. Belki kısa kapsamlı yazılar yazmak istiyorsunuzdur? Twitter’ı seçmelisiniz! Evrensel içerik dizisine ne dersiniz? Öyleyse Facebook.

Ve ayrıca:

 • müşterileri analiz edin ve hangi platformları kullandıklarını belirleyin;
 • rakiplerinizi araştırın: onlar hangi platformları kullanıyorlar;
 • marka bilinci oluşturma ve istikrarlı içerikler için 1-2 sosyal ağ seçin;
 • marka profillerindeki tasarım örneklerini analiz edin. Etkili çözümleri seçin.

Sosyal Ağlardaki Profilin Düzgün Tasarımı İşletmeler İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Modern kullanıcılar aşırı bilgi ile yüklüdür. Bazı araştırmalara göre, ortalama bir insan her gün birkaç yüz logo ve marka ismi görüyor: hem sokakta, hem internette. Beynin bu tür “bilgi kirliliğinin” arka planına karşı doğal savunması ise derin filtrelemedir. Çekici ve parlak olmayan hiçbir şeyi kullanıcılar fark etmez.

Benzersiz tasarım bu sorunu çözmek için bir fırsattır ve:

 • kullanıcıların dikkatini çeker;
 • onlara marka hakkında bilgi verir;
 • markayı rakipleri arasından öne çıkarır;
 • insanların iletişimi amacıyla oluşturulmuş bir site için önemli olan bütünsel imajı oluşturur.

Profilin ve içeriğin tasarımı, sıradan fotoğraflar, metinler, ses yardımıyla bilgileri arka planda daha çekici hale getirme yeteneğidir. Bir logo ve kurumsal kimlik unsurları ile markalı web tasarımı, ürünün takipçilerini yakından ilgilendirir. Zaman içinde, kitle herhangi bir yayını görür görmez markayı tanıyacaktır. Bu tür yayınlar, müşterilerinizi bilgilendirmenize, eğlendirmenize, eğitmenize ve ürününüzü üstü kapalı olarak tanıtmanıza olanak tanır. Kullanıcılar doğrudan reklamdan artık bıkmış durumda. Kurumsal tarzda çeşitli yayınların sunum formatı evrensel bir tanıtım şeklidir. Markalı içerik ise genel konulu yazılar ve reklamcılık arasındaki “orta noktadır”. Her gün bir reklam yayınlamasanız bile, görsel öğeler yine de işletmenizi tanıtmaya devam edecektir.

Sosyal Ağlarda Profil Oluşturma ve Markalaşma Genel Tavsiyeler3

Profilinizi Sosyal Ağda Nasıl Tasarlamalısınız?

Profil resmi olarak yayınlamak üzere tasarlanmış bir logo ve resimli yayınlara eklemek için filigran oluşturarak başlayın. Şu avantajları sağlayacaktır:

 • markayı tanıyan müşterileri çekmek. Ayrıca yeni takipçilere, tam olarak ne yaptığınızı görsel şeklinde sunacaktı;
 • yayınları tanınabilir hale getirin, tanımlamayı basitleştirin;
 • profil tasarımının (renk, içerik sunumu tarzı ve benzeri ayrıntılar gibi) diğer unsurlarıyla birlikte müşterilerin markaya olan güvenini artıracak ve ürüne yönelik olumlu bir tepki oluşturacaktır.

Profil Tasarımı için Kullanışlı Hizmetler

Logaster

İşletmenize yeni başladıysanız, benzersiz bir logoya ihtiyacınız olacak. Logaster, logo yaratmanıza yardımcı oluyor. Logo ve markanın diğer görsel unsurlarının tasarımcısıdır. Müşterinin herhangi bir tasarım bilgisine sahip olması gerekmez. Şirketin adını, (gerekirse) sloganını, sektörü girmek ve bir renk şeması seçmek yeterlidir. Sistem, istediğinizi seçebileceğiniz pek çok benzersiz seçenek üretecektir.

Logaster çok pratiktir, çünkü her popüler sosyal ağ için otomatik olarak profil resimleri, kapaklar ve diğer markalaşma öğeleri üretir. Örneğin, kullanıcı profil resmi için bir dizi görüntü ve Facebook için kapak resmi alabilir. Tüm görseller, her platformun gereksinimi karşılayacak şekilde uygun boyutlardadır.

Canva

Yüksek kaliteli gönderim için kolayca resimler oluşturmanıza olanak tanır: tasarımcının üzerinde çalıştığı resimlerden daha kötü değildir. Özellikle ilginç tatil içeriği veya reklam indirimleri veya promosyonları için bir banner geliştirmeniz gerekiyorsa çok yararlıdır. Logaster’da oluşturulan logoyu indirmeyi ve resimlerde filigran olarak kullanmayı mümkün kılar.

Pablo

Üzerinde metin bulunan resimler oluşturmak için basit bir hizmettir. Kendi görüntü veri tabanına, filtrelere ve yazı tipi ayarlarına sahiptir. Logonuzu görüntüye ekleyebilirsiniz. Popüler sosyal ağlar için şablonlar sağlar.

Easel.ly

Çekici infografikler oluşturmak için bir platformdur. Çok sayıda şablon, yazı tipi ve basit ayarlar var. İyi bir sonuç elde etmek için derin tasarım bilgisi gerektirmez.

Sonuç

Her sosyal ağın markalı içerik için kendi gereksinimleri vardır: görüntü boyutlarından sunum biçimine kadar. Buna rağmen, işletme profili sahipleri için evrensel önerilerimiz var:

 • ortak bir stile bağlı kalın: bu hem görsel çözümler hem de içerik için geçerlidir;
 • sadece PR yayınları paylaşmayın. Yararlı bilgiler, mizah, şirket hakkında gayri resmi öyküler vb. ile yayınlarınızı harmanlayın;
 • önceden onaylanmış bir içerik planına göre sistematik olarak çalışın;
 • aynı işlemleri tüm görüntülere uygulayın: benzer filtreler, yazı tipleri;
 • abonelerle etkileşimde bulunun: yorumlarına yanıt verin, sorularını cevaplayın, düzenli olarak anketler, yarışmalar düzenleyin. Bu yöntem, güveni artırmak için gereklidir.

Bir hesap oluştururken, işletmenizin sektörüne, sosyal ağın özelliklerine ve kitle beklentilerine odaklanın. Hedef kitlenize uygun platformları seçerek, içerik hazırlama araçlarını kullanarak ve içerik stratejisini takip ederek, yetkin marka bilinci oluşturma yolunda doğru adımları atacaksınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.