Özgür Bilgi Kanalı

Western Quake 3, Quake 3 motoru üzerine inşa edilmiş bir vahşi batı simülasyonudur. Oyunda kullanılan efektler ve haritalar sayesinde kendinizi bir vestern film seti içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Oyunda Quake motoru kullanılmasına rağmen diğer Quake türevlerine (Openarena, Tremulous…) hiç benzemiyor. Eski silahların çıkardığı sesler ve duman, özenle hazırlanmış onlarca harita, bambaşka bir oyun oluşturuyor. Hatta bu nedenle oyunun ismi geçtiğimiz günlerde Smokin’ Guns (dumanlı tabancalar) olarak değiştirildi.

Oynama Biçimleri

Oyunda kanun adamları(lawmen) ve haydutlar(outlaws) olmak üzere iki takım bulunuyor. Her iki takımda da dört adet insan modeli seçeneği sunuluyor. Takımların modeller dışında birbirinden hemen hemen hiçbir farkı yok diyebiliriz. Hatta banka soygunu oynarken, hangi takımda olursanız olun, kaybeden takımın bankayı soyması gerekiyor. Herhangi bir takımlı oyuna başladığınızda ilk iş olarak bir takıma katılmalısınız. Bunun için ESC tuşuna basarak menüyü açın ve join’e tıklayarak bir takım seçin. Beş adet değişik oynama biçimi (mod) bulunuyor, bunlar:

  • Round Teamplay (Turlu takım oyunu)
  • Bank Robbery (Banka soygunu)
  • Duel Mode (Düello)
  • Deathmatch (Sürekli canlanmalı)
  • Team-Deathmatch (Takımlı ve sürekli canlanmalı)

Turlu takım oyunu

Bu oynama biçiminde bütün üyeleri ölen takım kaybediyor. Üyeler canlı kaldığı sürece tur bitmiyor. Hareket halinde olan bir trenden oluşan harita tam da bunun için yapılmış.

Bu haritada trenden düşmemek için dikkat edin

Banka soygunu

En sevdiğim oynama biçimi olan banka soygununu haliyle bankası olan haritalarda oynayabiliyorsunuz(“br_” ile başlayan haritalar). Takımlardan biri bankayı soymaya çalışırken diğeri de savunma yapmak ve bütün soyguncuları öldürmek zorunda. Soyguncular kazandığı zaman bankayı koruma görevi onlara geçiyor. Bankayı soymak için dinamit kullanacaksınız. Bazı bankalarda kasa bulunurken bazılarında arka duvarı dinamitlemek gerekebilir. Parayı aldıktan sonra nereye kaçmanız gerektiği size gösterilecektir.İşte kasa, işte dinamit! Bakma öyle, torbayı al ve kaç

Düello

Bu oynama biçiminde oyuncular ikişerli gruplar halinde farklı haritalara yerleştiriliyorlar ve çalan müzik kesildikten 3 saniye sonra birbirine ateş edebiliyorlar. Satın alma menüsü sadece müzik çalarken aktiftir ve sadece tabancalar satın alınabilir. Ateş etme sırasında 3 saniyeliğine nereye nişan aldığınızı göremiyorsunuz, çünkü gösterge yok oluyor. Kısacası bu modda tam anlamıyla bir düello yapıyorsunuz. Silahını önce çekip doğru nişan alan taraf kazanıyor. Kaybeden taraf ise sineklere yem oluyor. Bu modu yalnızca “du_” ile başlayan haritalarda oynayabilirsiniz.

Seni düelloya davet ediyorum.

Gölgemden değil ama senden hızlıyım.

Diğer oynama biçimleri

Son iki oynama biçimlerinde Quake’ten alışık olduğunuz deathmatch’i yapabilirsiniz. Bu modda öldüğünüz zaman bütün takımın ölmesini beklemeden tekrar başlayabiliyorsunuz. Oyunda zıplama ve koşma kısıtlı olduğu için bu oynama biçimini yalnızca nişan alma ve çabuk silah değiştirme alıştırması yapmak için kullanmanızı öneririm.

Oynanış

Oyundaki sağlık ve hasar sistemi Quake’dekinden farklı düşünülmüş. Öyle ki kurşunun nereye isabet ettiği önemli oluyor ve hiçbir haritada sağlık çantası benzeri bir şey bulamıyorsunuz. Silahlar dışında çeşitli araçlarımız da var. Zırh olarak bir soba demiri, daha fazla kurşun taşıyabilmek için bir kemer ve uzaktaki hedefleri vurabilmek için eski ve tozlu bir dürbün satın alabilirsiniz. Silahlarımız eski olduğu için alabildikleri mermi miktarı da düşük oluyor, bunun için arada bir doldurmayı unutmamalısınız. Bir şey satın almak için oyuna başladığınız bölgedeykenBtuşuna basmalısınız. İlk bir dakika geçtikten sonra satın alma işlemine izin verilmeyecektir. Aman kurşunları saymayı unutmayın, yoksa böyle kalırsınız!

Silahlar

Oyunda şu an için 13 adet silah bulunuyor. Bunlar satın alma menüsünde tabancalar, pompalılar, tüfekler, makineli tüfek ve diğer olarak gruplanmış. Elinizde bir tabanca varken farenin sağ tuşunu tıklayarak daha hızlı ateş edilebilirsiniz. Aynı anda iki tane tabanca da satın alabilirsiniz. Bu durumda iki tabancayı birden elinize aldığınızda farenin her tuşu ayrı tabancayı yönetecektir. Böylece iki tuşa birden basarak aynı anda iki tabancayı ateşleyebilirsiniz. Yakındaki birini anında yere sermeyi sevenler pompalı tüfekleri deneyebilirler. Uzaktan çatışmayı sevenler için de uzun namlulu tüfekler bulunuyor. Dinamit ve molotof kokteylleri de doğru kullanıldığında çok işe yarayabilir. Bir dinamiti uzaktan ateş ederek veya atmadan önce yakarak patlatabilirsiniz. Aralarında Remington ve Winchester gibi klasiklerin bulunduğu silahlar hakkında ayrıntılı bilgileri almak için bu adrese bakabilirsiniz:

http://www.westernquake3.net/main/manual/equipment.html#32

Oyundaki dürbünü sadece sonuncu tüfekte (Sharps Rifle) kullanabiliyorsunuz. Eğer bu tüfeği ve dürbünü satın aldıysanız Enter tuşuna basarak dürbünü takabilirsiniz.Oyunda dürbünlü tüfeğimiz de var

Grafikler

Oyunun grafikleri (özellikle insan modelleri) günümüz oyunlarından daha düşük bir kalitede. Ekran kartınız benimkinden iyiyse (intel i915GM) tabi ki gerekli ayarlamaları yaparak buradaki ekran görüntülerinden daha iyi sonuçlar almanız mümkün. Bu arada özgür bir yazılımdan bahsettiğimiz için sürekli gelişim içinde olduğunu da hesaba katalım. Örneğin ölürken isabet alan yeri tutarak düşme, silahlardan çıkan dumanlar, etrafta uçuşan sinekler gibi alışık olmadığımız efektler geliştirilip oyuna eklenmiş. Özenle hazırlanmış onlarca haritayı da unutmamak lazım, bu haritalar birçok oyuna taş çıkartacak seviyede.

Sonuç

İçinizdeki kovboyu açığa çıkarmak için bundan güzel bir fırsat olamaz. Vakit kaybetmeden paket yöneticisini açıp bu güzel oyunu kurun derim. Adios amigos.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.