Ayak Bileği Neden Şişer ve Tedavisi
Ayak bileğinde meydana gelen herhangi bir şişkinlik geçici bir durum olabilir. Ayakta fazla durmak, yeni egzersize başlayan veya yorgun bir iş günü geçiren herkesin ayak bileğinde şişkinlik görülebilir. Ayak bileğinde oluşan şişme başka bir yan etki gösterirse ya da birkaç gün içinde geçme göstermez ise bu durumda bir doktora başvurmak gerekmektedir.
Sebepleri
Ayak bileğinde görülen şişmelerin birçok sebebi olabilir. Bu şişkinliğe sebep olacak en yaygın sebepler arasında şunları sayabiliriz. Uzun bir süre hareketsiz kalmak ayak bileklerinde şişmelere neden olabilmektedir. Bu tür şişmeler havayolu yolculuğundan ya da leğen kemiği ameliyatlarından sonra sık bir şekilde görülebilmektedir. Bu şekilde oluşan şişkinlikler için telaşlanmaya gerek yoktur ve kişi normal hareket seviyesine dönüş yaptığı zaman şişkinlik hızlı bir şekilde inecektir. Ayakta ve ayak bileğinde oluşan yaralanmalar ayak bileğinde şişmelere neden olabilmektedir. Bu şişmeler bağ çekmesi ya da bileğin burkulmasından dolayı meydana gelebilir. Böyle bir şişkinlik durumunda o bölgede hassaslık ve ağrı oluşabilir. Kişi yürürken o bölge üzerine basmada zorlanabilir. Bacaklarda oluşan lenf ödem ayaklarda ve bileklerde şişmeye neden olabilmektedir. Lenf ödem sırasında; lenf damarları ya da lenf düğümleri düzgün bir şekilde görevini yapamaz. Bu durum bakteri enfeksiyonundan ya da lenf düğümlerinin tıkanmasından kaynaklanır. Bu durum tedavi edilmediği zaman kanser yapabilecek enfeksiyonların ilerlemesine ya da bileklerde şekil bozukluğuna yol açar.
Bacaklarda meydana gelen başka enfeksiyonlar da ayak bileğinde şişmeler olmasına neden olabilmektedir. Bu durum özellikle şeker hastalarında oldukça fazla görülür. Enfeksiyondan kaynaklanan şişmeler kontrol altına alınmaz ise sinir hasarlarına neden olan kabarcık ve yaralar görülebilir. Alınan bazı ilaç türleri de hem ayak bileklerinde hem de vücudun herhangi bir yerinde şişmeye neden olabilir. Bu ilaçlar arasında östrojen, testestoren, steroid olmayan ilaçlar, iltihap sökücü ilaçlar, şeker hastalığı için kullanılan ilaçları sayabiliriz. İlaçlardan kaynaklanan şişkinlikler geçici bir süre devam ettikten sonra vücut ilaçlara alıştıkça şişkinliklerde kendiliğinden geçecektir. Eğer şişkinlikler inmez tam tersine artma gösterirse o zaman bu konuda doktora başvurmalıdır. Hamilelik durumları da ellerde ve ayaklarda çok sık bir şekilde şişkinliklere sebep olabilmektedir. Hamilelik boyunca alınan kiloların etkisi ayaklarda şişkinliklerin olmasına neden olur. Bunun yanında ayaklarda görülen aşırı şişkinlik hamilelik zehirlenmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durum hamileliğin yaklaşık olarak 20. haftasında ortaya çıkmaktadır. Venöz yetmezliğinin olması da ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeye neden olabilmektedir. Böyle bir durumda kanın bacaklara geri doğru akmasını engelleyen yukarı kapakçıklar zarar gördüğünden kan bacaklardan kalbe doğru sağlıklı bir şekilde akamaz. Venözü olan kişilerde deride ülser, bozukluklar ve bacaklarda enfeksiyonlar görülür.
Bacak bölümünde oluşan kan pıhtıları bu bölgede deriye yakın damarlarda kan toplanmasına neden olur. Bu durumda ayak bileklerinde şişmelere neden olur. Bileğin şiştiği yerde yüksek ateş, hafif ağrı ya da kanın toplandığı yerde renk değişikliği görülebilir. Bu durumun mümkün olduğu kadar çabuk tedavisinin yapılması gerekir çünkü tedavi edilmeyen kan pıhtıları diğer bölgelere giderek tehlikeli durumlar ortaya çıkarır. Yaşlı insanlarında ayaklarında ve ayak bileklerinde şişmeler görülebilir. Bu şişmeler kan dolaşımını etkilemediği ve hareket yeteneğini kısıtlamadığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmez.
Tedavisi
Ayak bileğindeki şişmeler durumun ciddiyetine bağlı olarak ya evde basit tedaviler ya da tıbbi bir tedavi gerektirebilir. Şişlikler ile baş etmenin bazı yöntemleri vardır. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz. Ayakları yukarı kaldırarak kan akışının iyileşmesine yardımda bulunulabilir. Böylelikle şişlik belli bir süre sonra inecektir. Özellikle ayak bileği burkulmalarında ortaya çıkan şişliklerde bu tedavi oldukça büyük önem taşır. İnce bir buz tabakasını bir havluya sardıktan sonra şişlik olan bölgeye koyup bekletiniz. Bacaklardaki geçici şişlikler egzersizler yardımıyla çözülebilir. Şişmeden dolayı oluşan rahatsızlık şişliğin olduğu bölgeye kan akışının normale dönmesiyle ve kan pompalama hızının yüksek bir duruma ulaşmasıyla giderilebilir. Ayak bileklerinin çok sıklıkla şişmesinden şikâyet eden kişiler tuz alımlarını düşürmelidir. Yatar bir durumdayken ayakları yüksek bir yere kaldırmak şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. Ayaklara ve ayak bileklerine kan akışını engelleyen dar giysiler giymekten kaçınınız. Ayrıca kiloluysanız kilo vermenizde tavsiye edilmektedir. Ayak bileğindeki şişme bakteri kaynaklı bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa doktor antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Bu tedaviden sonra şişlik normale dönecektir.

Önceki İçerikAni Kalp Durması Neden Olur?
Sonraki İçerikAyak Yanmasının Sebepleri ve Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz