Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi
Baş dönmesi herkesin yaşamında meydana gelmiş olağan bir durumdur. Baş dönmesinin farklı türleri bulunmaktadır. Etrafımızda her şey dönüyormuş gibi hissettiğimiz baş dönmesinin tıbbi adı “vertigo” dur. Eğer dönme hareketi yoksa bu seferde bu tür baş dönmesine “ dizziness” adı verilmektedir. Baş dönmesi hangi tür olursa olsun bir hastalık değildir yalnız bir sorunun olduğunun göstergesi olarak düşünebiliriz. Baş dönmesi anlık olabilir, gün boyu sürebilir hatta aylar boyunca bile devam edebilir. Baş dönmesinin ana nedenini bulabilmek için baş dönmelerinin ne kadar sürdüğü, ne sıklıklar ile tekrarladığı ve baş dönmesi sırasında hangi şikâyetlerin ortaya çıktığı bilinmelidir.
İç Kulak Problemleri
Baş dönmesi, iç kulakta oluşan bir problemden kaynaklanıyor olabilir. İç kulağın görevi vücudun yönünü ve pozisyonunu belirleyerek beyne sinyaller göndermektir. Eğer beyne gelen sinyallerde herhangi bir problem bulunuyorsa baş dönmesi ile ilgili şikâyetler meydana gelir.
Travmalar
Kaza veya düşme sonucu kafaya alınan travmalar da kişide baş dönmesine neden olabilir. Travma sırasında iç kulak hasar görebilir. Kafaya sert bir darbe alma, çarpma, düşmeler ve trafik kazaları, kafatasında oluşabilecek kırıklar iç kulağa zarar vererek baş dönmesine neden olabilir.
Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo
Başı öne eğme ve yana çevirme hareketleri yapıldığı zaman ani ve birkaç saniye süren baş dönmeleri meydana gelir. Bu durum baş dönmesinin en sık rastlanılan nedenidir. Pek çok kişide yatakta diğer tarafa dönerken ya da yukarı bakmak için başını kaldırdığında BPPV’nin baş dönmesini tetiklediğini belirtmektedir. Bu durumun böyle olmasının nedeni iç kulakta karışıklık yaşanmasıdır. İç kulakta kişinin dengesini sağlayan kristaller bulunmaktadır. Bu kristallerin yerlerinden kopmaları sonucu beyne giden sinyallerde karışıklık oluştuğundan bu karışıklık kişide baş dönmesine neden olur. Baş dönmesinin yanında mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda görülebilir.
Labirentit
İç kulağın labirent denilen kısmında bazı virüslerin iltihap ve tahriş yapmaları sonucu ortaya çıkar. Böyle bir durumda baş dönmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık genellikle kulakta veya üst solunum yollarında oluşan bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Sigara kullanmak, alerji durumları, alkol ve bazı ilaçların kullanımı bu hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır. Bu hastalıkta baş dönmesinin yanında kulakta ağrı ve yüksek ateşte görülmektedir.
Meniere
Nadir görülen bu hastalık iç kulakta sıvı birikmesi olarak bilinmektedir. Hastalık anlık krizler şekilde baş dönmesine yol açmaktadır. Hastalık sırasında kişide işitme kaybı, kulak çınlaması ve kulakta basınç hissedilir. Bu hastalıktan dolayı ortaya çıkan baş dönmeleri 20 dakika boyunca devam edebilir. Hastalık kalıcı işitme kaybına neden olabilir.
Vestibüler Bozukluklar
Denge sinirinin  ( vestibüler siniri )başlıca görevi denge sinyallerinin iç kulaktan beyne iletilmesini sağlamaktır. Burada meydana gelen bir bozukluk baş dönmesine neden olur.
Migren
Başın ön tarafında veya tek bir bölümünde zonklama şeklinde ve güçlü bir ağrı ile kendini belli eden hastalık kişinin günlük rutin işlerini aksatmasına neden olabilmektedir. Hastalık sırasında kişide şiddetli baş ağrısının yanında mide bulantısı, ışığa karşı hassas olma ve baş dönmesi gibi belirtiler meydana gelmektedir.
Kronik Oitis Media
Orta kulak iltihabının 3 aydan uzun bir süre devam etmesi olayına “ Kronik Oitis Media “ denilir. Diğer bir ismi ise “ Müzmin Orta Kulak İltihabı” dır. Hastalığın en yaygın belirtileri arasında duyma kaybı ve akıntı gelmesi vardır. Rahatsızlık baş dönmesine de neden olabilir.
İlaç Kullanımı
Vücudumuzda oluşan herhangi bir ağrıyı geçirmek için aldığımız ilaçların yan etkileri kişide baş dönmelerine neden olabilmektedir. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız veya belli bir süre için ilaç kullanıyorsanız ve bu ilaçlar sizde baş dönmesi yapıyorsa doktorunuza bunu söyleyin ve ilaçlarınızın değiştirilmesini isteyin.

Önceki İçerikÖdemin Nedenleri ve Tedavisi,Ödeme Yol Açan Hastalıklar,Vücut Ödemi Nasıl Atar?
Sonraki İçerikGöz Kanlanması Belirtileri ve Tedavisi,Göz Kanlanmasının Sebepleri,Göz Kanlanmasının Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz