Özgür Bilgi Kanalı

Et Yiyen Bakteri Belirtileri ve Tedavisi
Diğer bir ismi nekrotizan fasiit olan yumuşak doku enfeksiyonudur. Cilt ve kas dokularının yanında deri altı dokusunu da etkileyebilir. Çok kısa bir sürede deri, yağ ve kasları örten dokuları yok edebilir. Et yiyen bakteri çok nadir görülür ama ciddidir. Bu enfeksiyona yakalanan her dört kişiden birisi ölür. Kişi enfeksiyonu küçük bir kesikten dahi kapabilir. Eğer kişi enfeksiyonu kaptığını düşünüyorsa hemen doktora başvurmalıdır. Çünkü durum hızlı bir şekilde ilerleyeceğinden erken tedavi oldukça önemlidir.
Sebepleri
Nekrotizan fasiite birden çok bakteri türü sebep olur. Genel olarak bu tür bakterilerin sebep oldukları enfeksiyonlar hafif bir şekilde seyreder. Yalnız çok nadirde olsa tehlikeli enfeksiyonlara dönüşebilirler. Enfeksiyona yakalanma şu şekillerde olmaktadır. Böcek ısırması, yanık, kesik ve yaralardan bakteri vücuda girebilir. Deniz suyu, çiğ olan tuzlu su balıkları ve çiğ midyelerin temas ettikleri yaralar ve yengeç gibi deniz canlıları yüzünden oluşan yaralar yüzünden de oluşabilir. Karın bölgesinde yaralanma, ameliyat ve tümör olması, kaslarda herhangi bir zorlanma ve berelenme olması bu enfeksiyonun kapılması için yeterlidir. Nekrotizan fasiit olmak için bu bakterinin vücutta bulunması gerekmektedir. Bu durum ise genellikle ciltte yara ve kesik olduğu zaman gerçekleşir.
Belirtileri
Nekrotizan fasiitin ortaya çıkan ilk belirtileri ciddi olarak görünmeyebilir. Kişinin cildi sıcak ve kırmızı olabilir ve bir kasının incindiğini düşünebilir. Kişi kendisini grip olmuş gibi hisseder. Bunun yanında genelde ufak ağrılı kırmızı bir yumru oluşabilir. Yalnız bu küçük kırmızı yumru büyüyüp daha kötü olacaktır ve etkilenen bölge de daha hızlı büyüme gösterecektir. Mikrop kapmış olan yerden bir sızma görülebilir ya da kötüleştikçe renkte bir bozulma olabilir. Cilt üzerinde kabarcıklar, yumrular, siyah noktalar ve başka cilt lezyonları görülebilir. Bunların yanında görülen diğer belirtiler arasında; yorgunluk ve zayıflık, titreme, terleme ve ateş, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi ve seyrek olarak idrar yapmayı sayabiliriz. Enfeksiyonun yayılması hızlı bir şekilde olabilir. Bu durum kişinin hayatını tehdit eder. Şok durumu ortaya çıkar. Deri, yağ ve kasları örten dokularda kangren oluşabilir. Organ yetmezliği ve sonuç olarak ölüm meydana gelebilir.
Teşhis ve Tedavisi
Doktor cildi kontrol ettikten sonra buna ek olarak bazı testler yapılmasını isteyebilir. Etkilenen cilt dokusundan incelenmek için bir örnek alınabilir. Bunun yanında kan testleri ve BT taraması teşhis koymada yardımcı olacaktır. Bilgisayarlı tomografi ile ciltte kalınlaşma olup olmadığı görülür. Kan testleri ile de kasların zarar görüp görmediği konusunda bir fikir alınır. Hastalığın tedavisi ilk aşamada güçlü antibiyotik kullanımı ile başlar. Bu antibiyotikler direkt olarak kişinin damarına verilir. Eğer doku çürümesi olursa bu durum mikrop kapan bütün alanlara antibiyotiklerin ulaşmasının mümkün olmadığının kanıtıdır. Bunun sonucu olarak doktor hemen ölmüş olan dokuyu çıkarmalıdır. Bazı durumlarda bir ya da birden fazla organ alınması enfeksiyonun yayılmasını önlemek adına alınması gereken bir önlemdir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.