Horlama Hangi Hastalığın Belirtisi Olabilir

Uyku hali ile horlama problemi çoğu kişide görülür. Bu problem ciddi bir hastalığın başlangıcı olabilir. Eğer geceleri uyurken horlamanız şiddetli ise bu durumda; uyku apnesi rahatsızlığı, kalp krizine neden olabilecek durumlar, olası şeker rahatsızlığı, aşırı kilo alma veya depresyon gibi durumların görülmesi gibi rahatsızlıkların ortaya çakabileceği belirtiliyor. Ayrıca horlama problemi aşırı derecede yorgunluğa neden olabilir. Bu durum da sizi trafikte tehdit edici bir unsur olarak olarak ortaya çıkıyor. Baktığımız zaman uyku apnesi hastalığını duymuşsunuzdur.

Fakat bu hastalığın ne olduğunu bilen çok az sayıda kişi vardır. Uyku apnesi çoğu rahatsızlık için bir başlangıç olabilir. Uyku apnesi rahatsızlığında burnunuzdaki kaslar ve solunum yaptığınız kaslarınız genişliyor ve bu durum nefesinizin durmasına neden oluyor. Nefes durunca da kalbinize, beyninize ve akciğerlerinize oksijenin gitmemesine neden oluyor ve bu da bir hayatın sonu demek. Evet horlamanın bu denli ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirmesine şaşırmayın. Önleminizi alın. Rahat bir uyku ve solunum için doktorunuza danışın. Böylece sizi endişelendirecek sağlık sorunlarından kurtulun.

Uyku apnesi rahatsızlığı genel olarak boynu kalın olan kişilerde yani dolayısıyla kilolu kişilerde görülüyor. Kilosu fazla olan kişilerin bu hastalık üzerinde çekici etkisi olduğunu belirten araştırmacılar, vücut için dengeli beslenmenin önemini vurguluyor. Horlamanın şiddeti arttıkça sağlık sorunlarında da artışın meydana geldiği söyleniyor. Baktığımız zaman çoğu insan horladığını önemsemez, fakat horlama kaynaklı uyku apnesi ilk olarak kalp olmak üzere çoğu hastalığın görülme riskini oluşturuyor.

Hayatımızda günlük işlerimizde yorucu zamanlar geçirebiliriz. Bu da bizim uykuya ihtiyacımızın olduğunu gösterir. Bu durumda geceleri horluyorsanız sağlığınız tehdit altında demektir. Aynı şekilde gün içinde uykuya aşırı hassaslık belirtileriyle de karşılaşabilirsiniz bu da sizi zorlayan bir uyku apnesi başlangıcı olabilir. Sağlığınızı koruyun.

Önceki İçerikÇocukların Diş Sorunları Anne Karnında Başlar
Sonraki İçerikÇocuklarımızı Kış Hastalıklarından Korumalıyız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz