Özgür Bilgi Kanalı

Gençlerin, yetişme dönemindeki çocukların ve cilt tipi yağlı olan yetişkin kişilerin en büyük sorunlarından birisi de siyah noktalardır. Siyah noktalar genelde yağlı cilt tiplerinde daha çok görülür. Siyah noktalar; kir ve ölü hücrelerin gözenekleri kapatması sonucunda oluşur. Bunu önlemenin başlıca yolları; fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmak, cildin yağ dengesini korumak ve cildi temiz tutmaktır. Siyah noktalar sadece güzelliğinizi bozmakla kalmaz temizlenmesi de oldukça zordur. Buda sinirinizin bozulmasına sebep olur.

Siyah noktalar bazı kozmetik ürünlerin kullanılmasıyla bile bazen temizlenmeyebilir. Bu gibi durumlarda bitkisel yöntemleri denemekte fayda vardır. Siyah noktalarınızdan kurtulmak istiyorsanız evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bitkisel maskelerden yararlanabilirsiniz. Örneğin; yulaf ezmesi, domates maskesi, elma sirkesi vb. kullanarak daha sağlıklı biçimde siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Fakat yulaf ezmesinin kuru cilt tipi olan kişiler tarafından kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü cildin ya1ğlanmasını engeller, kuru ciltli kişilerde ise cildin kuruluğunu arttırır.

Siyah noktaları sıkarak temizleme fikriniz varsa bunu sakın yapmayın. Çünkü bu yöntem anlık bir kurtuluş yolu olarak gözükse de aslında uzun vadede cildinize zarar verir ve cildinizde kalıcı izler oluşmasına neden olur. Bu yüzden bu gibi durumlarda sabırlı olmanızda fayda var. Olabildiğince en doğal yöntemlerle ve bitkisel maskelerle siyah noktalarınızdan kurtulun. Eğer siyah noktalarınız azalmıyor ve daha da artıyor ise bir dermatologa başvurun.

Diğer Yazılarımız.

Sağlıklı ve Temiz Bir Cilde Nasıl Sahip Olabilirsiniz?,İltihaplı Sivilceler İçin Ev Yapımı ve Doğal Kürler,En İyi Cilt Temizleme Yöntemleri, Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulunur ?gibi yazılarımıza göz atabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.