Özgür Bilgi Kanalı

Crack Attack, Pardus oyunları arasında belki de en fazla bağımlılık yapanı. Nedeni ise çok basit. Hangimiz elimize Tetrisi aldığımızda hemen bırakabildik ki! İşte Crack Attack de aslında Tetris tadında hatta ondan daha fazlasına sahip, bazen eğlendirici, bazen sinir bozucu (daha fazla eğlendirici 🙂 ama kesinlikle bağımlılık yaratan muhteşem bir oyun.

Gelelim oyunu nasıl oynayacağımıza. Crack Attack, Pardus ile birlikte bilgisayarımıza kurulu olarak geldiği için, oyunu çalıştırmak için sadece “Oyunlar” bölümünden “Oyun makinası” nı seçip Crack Attack’e tıklamanız yeterli.

İlk açılışta karşımıza küçük bir pencere çıkıyor. Oyun ile ilgili tüm ayarları bu pencere üzerinden yapıyoruz. Yeni başlayacaklar için küçük bir hatırlatma: Oyunun basit görüntüsüne ve Tetris benzetmesine kanmayın; mutlaka “easy”den başlayın.

Ayarları tamamladıktan sonra “Start Game”e tıklıyoruz ve geri sayım başlıyor: 3…2…1…

İşte karşımızda ilk bakışta pek bir şey ifade etmeyen ancak jelibon görünümüyle “aman ne de şeker” dedirten ve oyuna ısınmamızı hızlandıran renkli küplerimiz. Siz yine de o kadar sevimli olduklarına bakmayın oyun ilerledikçe sinir bozucu birer canavar gibi gözükmeye başlayacaklar. Peki ne yapacağız. Amacımız çok basit: Aynı renkteki en az 3 küpü yatay veya dikey olarak yan yana getirerek onları yok etmek. Bu sırada sürekli yukarı doğru ilerleyen platform işimizi iyice zora sokuyor. Bu yüzden, ne kadar hızlı ve mantıklı kombinasyonlar oluşturursak o kadar çok puan kazanıyoruz ve oyunu oynama süremiz artıyor. Aynı anda hem dikey hem yatay kombinasyon yaptığımız zaman da kazandığımız puan iki ile çarpılıyor. Peki bu kombinasyonları nasıl oluşturacağız?

Oyunun kontrolleri oldukça kolay. Küplerin yerlerini değiştirmek için “Space”, yönlerini değiştirmek içinse yön tuşlarını kullanıyoruz. Blok yığınlarını da “Enter” ile bir sıra üste taşıyabiliyoruz. Unutmayın; bir kerede en fazla iki küpün yerini birbirleriyle ve sadece yatay olarak değiştirebiliyoruz Peki dikey olarak küpleri nasıl bir araya getireceğiz? Aralarda oluşan boşluklardan faydalanıp küpleri aşağıya düşürerek dikey kombinasyonlar oluşturabiliyoruz, ki aslında mantıklı olanı da bu çünkü unutmayalım ki asıl amacımız küplerin veya blokların en tepeye ulaşmasını önlemek.

Bloklar demişken… Oyun ilerledikçe yukarıdan kırmızı renkli bloklar düşmeye başlıyor. Hemen telaşlanmayın ama ne yapıp ne edip o blokları kırmamız gerekiyor. Aksi takdirde bloklar tepeye ulaşıyor ve oyunu kaybetmiş oluyoruz. İşte bu noktada biraz hızlı olmamızda fayda var. Bloğu yok etmek için, bloğa temas eden yani bloğun hemen altında yer alan küplerden en az 3’lü bir kombinasyon yapmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde blok çözülüyor ve yerini yeni küplere bırakıyor. Şansımız varsa bloğun kırılmasıyla ortaya çıkan küpler, 4’lü veya 5’li kombinasyon yapmamızı sağlayacak renklerde olabiliyor.

Ne kadar hızlı, mantıklı ve şanslı olsak da Crack Attack sonunda bitiyor ve biz de elde ettiğimiz puan ve hırs ile hiç vakit kaybetmeden yeniden “Start Game” diyoruz.

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.