Özgür Bilgi Kanalı

4.5×10397ve 9.3×10567sayıları size ne ifade ediyor bilmiyorum, ancak birkaç karşılaştırma yapmak gerekirse; fizikçilerin hesapları görünür evrendeki proton sayısının 1090olduğuna işaret ediyor, birgoogol(google değil) 10100olarak tanımlanıyor ve satranç oyununda oluşabilecek pozisyonların sayısının 1043ve 1050arasında olduğu tahmin ediliyor. İlk bahsettiğimiz iki sayı da karşılaştırılan sayılardan çok daha büyük. Bahsettiğimiz sayıların ilki bir Go oyununda esir etme olmaması durumunda, ikincisi ise esir etmenin dahil olduğu durumdaki olası oyun sayısını veriyor.

Go, 4000 yıllık bir oyun. Kuralları son derece kolay öğrenilir olmasına karşın –yarım saat yeterli–, ustalaşmak bir yaşam boyu sürüyor.Muhtelif kaynaklargonun ÇinliİmparatorYao(M.Ö. 2337 – 2258)’nun zeka özürlü oğlunun eğitiminde kullanmak üzere icat ettiğini yazıyor. Bir başka iddia da; Çinli generallerin harita üzerinde savaş stratejilerini taşlar vasıtasıyla kurdukları.

Go, yüzyıllardır Uzakdoğu’da oynanmasına karşın, oyunun batıda tanınması sadece 100 – 150 yıla dayanıyor.

Go ile ilgili bu girişten sonra QGO programını tanıtmaya başlayabiliriz. Go oyununu öğrenmek isteyenler için internette hem Türkçe, hem de İngilizce bir dolu kaynak olduğunu belirteyim.

QGO

Pardus depolarında Pisi vasıtasıyla kolaylıkla kurabileceğiniz QGO programıyla:

 • Bir sunucuya bağlanmak koşuluyla dünyanın dört bir tarafından aynı sunucuya bağlı kişilerle oyun oynayabilir;

 • Oyunlarınızı inceleyebilir, kaydedebilir, yorumlayabilir ya da yorumlanmasını isteyebilir.

 • Bilgisayara karşı go oynayabilirsiniz. (Her ne kadar insana karşı oynandığı zamanki zevki vermese de 😉

QGO gibi bir programın temel işlevi herhangi bir sunucuya bağlanmak için istemci görevini sürdürmektir. Bunun içinse programdan bağımsız olarak bağlanmak istediğiniz sunucuya kayıt olmalısınız. QGO’nun ön tanımlı olarak desteklediği sunucular şunlardır:

 • Aurora

 • CTN

 • CWS

 • EGF

 • IGS

 • LGS

 • NNGS

 • WING

Bunlar arasında en yaygın ve en bilineni IGS’tir.

Kaydolma işlemi ile şifreniz e-posta kutunuza ulaştıktan sonra bağlantı ayarlarınızı yapmalısınız. Bunun için (program’ın çevirisi henüz yapılmamış, sanırım Türkçe’ye çevirme işini de üstleneceğim) Settings –> Preferences seçeneği altında Go Server sekmesine geçmektir.

Bu pencerede isim ve şifre bilgilerinizi girip kaydettiğinizde artık sunucuya bağlanmaya hazır hale gelmişsiniz demektir. (Yukarıdaki pencereye dikkatle bakan okuyucuların gözünden Pardus kullanıcı isminin alındığı kaçmamıştır 😉BAŞLARKEN

Sunucuya kaydımız tamamlandıktan sonra, bağlantımızı gerçekleştirebiliriz. Bunun için Connections –> Connect seçeneğini seçebilir ya da

kutusunu kullanabilirsiniz.

Sunucuya bağlantı yapıldıktan sonra QGO’nun 4 ana penceresi karşımıza çıkar. Bunlar sırasıyla:

 • Ana Pencere

 • Oyunlar Penceresi

 • Oyuncular Penceresi

 • Kullanıcı Penceresi’dir.

SUNUCUDAKİ BİR BAŞKASI İLE OYUNA BAŞLAMAK

Sunucuda bir gerçek kişi ile oyuna başlamak için 2 yöntem bulunur. Bunlar:

 • Bir kişiye oyun teklif etmek: Oyuncular Penceresi’nde oynamak istediğiniz kişinin adının üstüne gelip çift tıkladığınızda karşınıza oyun ayarları penceresi çıkacaktır. istediğiniz zaman ve puanlama kuralları ayarlarını düzenledikten sonra Offer tuşuna tıklayıp karşınızdaki kişiye bir teklif gönderirsiniz. Karşınızdaki kişi kabul ederse oyun başlar. Sizin herhangi birine oyun teklif etmeniz oyunun başlayacağı anlamına gelmez. Karşınızdaki kişinin de bu teklifi kabul etmesi gerekir. Teklif yaptığınız kişi size kendi şartlarını gönderip, bu şartlarla oynamayı kabul ediyorum da diyebilir.

Elbette, bunun yanısıra sizinle de oyun oynamak için teklifler olabilir. Eğer oynamak istemiyor ve bu tarz tekliflerle rahatsız edilmek istemiyorsanız

bu seçeneği işaretlemiş olmalısınız. Eğer goke’niz açıksa bu oyun oynamak istediğiniz anlamına gelir. (Goke, go taşlarının konduğu kutuya verilen addır.)

 • “Ben şu şartlarda bir oyun arıyorum” anlamına gelen “Oyun Ara” seçeneğini işaretlemek: Bunun için öncelikle nasıl bir maç istediğinizi belirlemeniz gerekir. Sizden daha güçlü biri ,daha zayıf biri, herhangi biri vb.

Sonrasında ise aşağıda görülen ikona tıklayıp zaman ayarları yapılır. Eğer sizin belirttiğiniz şartlarda ve zaman ayarlarında oyun arayan biri varsa eşleşme otomatik olarak gerçekleşir ve oyun başlar.

BİLGİSAYARA KARŞI OYNAMAK İÇİN

Bilgisayara karşı oynamak için öncelikle, go oynayabilen bir program bulmalısınız. Şanslıyız ki,GnuGoadında böyle bir program mevcut 😉 (Go oynayabilen bilgisayar programlarının seviyeleri satranca göre oldukça düşük.

Gnugo’yu bilgisayarımıza kurduktan sonra

ikonuna tıklamamız ve istediğimiz ayarları yaptıktan sonra

Ok tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

Son olarak 62. Honinbo Turnuvası’nın (Honinbo = Japonya’da yapılan en önemli unvan turnuvalarından biri) 3. maçının ekran görüntüsü ile oyun sırasında nasıl bir ekran görüntüsü ile karşılaşacağımızı görelim.

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.