Özgür Bilgi Kanalı

Online oyunlarda kendi ekip arkadaşlarınızla sesli iletişim kurabilmeniz için hazırlanmış programlar vardır. Bunların başında da TeamSpeak ve Ventrillo gelir. Bu yazıda tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen TeamSpeak programını anlatacağım…

Bildiğiniz üzereUrban Terroriçindeki “CTF” modu bir takım oyunudur ve bir takım ne kadar organize ve eşzamanlı hareket ederse o kadar başarılı sonuçlar elde eder. Takımın iletişiminin kuvvetli olması ve sürekliliği çok önemlidir. Bu nedenle sesli iletişim, dolayısıyla TeamSpeak tarzı programlar ön plana çıkıyor.

Kurulum

TeamSpeak’iContrib deposundanedinebilirsiniz. Kurulumu tamamladıktan sonra programı çalıştırın. Karşınıza bağlantı ekranı çıkacak. Biz “connection > quick connect” seçeneğine tıklıyoruz.

Şimdi karşımıza solda görülen, ortadan ikiye ayrılmış ekran gelecek:

Burada “server adress” kısmına, bağlanmak istediğimiz sunucunun IP ve port numaralarını girebiliriz. Resimde gördüğünüz IP ve port numaraları, ücretsiz bir TeamSpeak sunucusuna ait. Bir başka deyişle, bunu siz de kullanabilirsiniz. Arzu ederseniz İnternet’ten başka ücretsiz sunuculara da ulaşabilirsiniz.

“Nickname” kısmına TeamSpeak’de görüneceğimiz adı yazıyoruz. “Login name” ve “password” kısımları boş kalabilir. O kısımları parolalı sunuculara girmek için kullanacaksınız. Örnekte gözüken sunucu, parolalı bir sunucu değildir.

Sunucuya bağlandığınızda ise kanal listesinin solda ve kullanıcıların isimlerinin başında yuvarlak yeşil noktalar bulunduğu bir ekranla karşılaşacağız. Herhangi bir kanala çift tıklayarak girebilirsiniz.

Bazı kanallar parolalı olabilir ve sizden parola ister. Biz ufak bir ayar yapmak için “settings > sound input/output setings” kısmına gireceğiz.

Bir sonraki kısımda sesimizi karşı tarafa iletmek için kullanacağımız tuşu ayarlayacağız. Burada “Voice send method” kısmında “push to talk” seçeneğinin işaretli olmasına dikkat edin. Ardından aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi set tuşuna tıklıyoruz. Ekranda bizden bir tuşa basmamız istenecektir. Klavyede hangi tuşa basarsanız o artık sizin konuşma tuşunuzdur.

Konuşma için ayarladığımız tuşa her basışımızda ismimizin yanındaki yeşil daire yanacak bıraktığımızda ise sönecek. Tuşa bastığımızda, bulunduğumuz odadakiler bizi duyabilecek.

Tavsiyeler

TeamSpeak kullanırken benim tavsiyem mikrofonlu kulaklık kullanmanızdır. Hoparlör ve mikrofon ikilisi yankı yapabiliyor.

Ayrıca sıkça karşılaşılan problemler için lütfen aşağıdakilere dikkat edin:

  1. Mikrofonunuzun çalışır durumda olduğundan emin olun.
  2. Mikrofonunuzun doğru yere takılı olduğundan emin olun.
  3. İşletim sisteminizin ayarlarından mikrofonun aktif edildiğine emin olun.

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.