Özgür Bilgi Kanalı

Warzone2100 Pumpkin Studios (Pivotal Games) tarafından yapılmış gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Oyun 2150 yılında dünyada geçiyor. Oyundaki amaç; kendi bölgelerinizi korumak, düşman bölgeleri ele geçirmek ve dünyayı ele geçirmeye çalışan güçleri engelleyip dünyayı kurtarmak.

İlk bakışta senaryosu ile fazla göz doldurmuyor gibi görünse de warzone2100 oldukça sürükleyici bir oyun. Bu tarzda klişeleşmiş Alliance ve Command & Conquer oyunlarına bir alternatif olabilir. Oyunun ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması ise diğer benzer oyunların bir adım önüne geçmesini sağlıyor.

Oyunun modellemeleri göz dolduruyor. Özellikle kamera açılarını değiştirebilmek oynanabilirliği arttırmakta. Oyunun sesleri oldukça gerçekçi. Çatışma anında, eğer oyunu kulaklık ile oynuyorsanız kendinizi savaş alanında zannedebilirsiniz. Patlama efektlerinde sesi fazla açmayın. Zira işitme bozukluğu ihtimali var. Oyuna çok fazla konsantre olmayın. Belli bir süre sonra warzone2100’ün bağımlılık yapabiliyor.

Warzone2100 dünya genelinde çok fazla kişinin tercih ettiği bir oyun. Benzerleri gibi bir çok fanatiğe sahip. Fakat Warzone2100 fanatikleri önemli bir farka sahip, oyunun geliştirilmesinde de yer alıyorlar. Yani kendi yaptıkları bölümleri, harekat araçlarını ve diğer özellikleri oyuna ekliyorlar. Fanatikler tarafından eklenen özellikler yeni çıkan sürümlerde tüm kullanıcılara sunuluyor.

Warzone2100 çok sık güncellenen bir oyun. Sitesini takip ederseniz hemen hemen 2-3 haftada bir yeni bir sürümün çıktığını görürsünüz. Her yeni sürüm oyuna yeni özellikler ekliyor. Benzeri hiç bir oyun böyle sık güncellenmiyor. Bu özelliği de warzone2100’ü diğerlerinin bir adım ötesine taşıyor.

Warzone2100 çok oyuncu (multiplayer) desteği ile geliyor. İster internet üzerinden isterseniz yerel ağdan oynayabiliyorsunuz. Oyun geliştiricileri tam randımanlı bir oyun sunucusu (game server) özelliğini oyunun içine eklemiş. Bu sayede kendi makineniz üzerinde sunucunuzu oluşturup, arkadaşlarınız ile internet üzerinden oynayabiliyorsunuz.

Oyunu geliştiren ekip yeni oyuncuları da düşünerek oyuna Eğitim (Tutorial) özelliği de koymuş. Eğitim altında iki seçenek mevcut. Tutorial seçeneği ile herhangi bir düşman ile karşılaşmadan kendinizi deneyebiliyorsunuz. Fast Playseçeneğini seçerseniz size bir görev veriliyor. Bu görev düşmanlara ait olan bölgeyi ele geçirmek. Yeni oyuncuların bu bölümde kendilerini denemelerini tavsiye ediyorum.

Warzone2100’ü açtığınız da önünüze aşağıdaki gibi bir menü geliyor. “Single Player Campaign” (Tek kişilik harekat) menüsü altında bulunan “New Campaign” (Yeni harekat) seçeneği ile oyuna başlayabilirsiniz. İnternet ya da yerel ağ üzerinden oynamak istediğinizde “Multi Player Game” menüsünü kullanabilirsiniz. “Load Campaign” seçeneği ile de daha önce kaydettiğiniz bir bölümden oyuna devam edebilirsiniz.

İlk görevinizde çok zorlanmayacaksınız. Görevleri bitirdikçe haritalar genişleyecek ve size verilen görev sayısı artacak. Oyuna Factory (Fabrika) inşa ederek başlamalısınız. Factory ile size gereken araçları üretebiliyorsunuz. Hemen arkasından Command Center (Komuta merkezi) inşa edin ki, haritanız açılsın ve çevrede neler olup bittiğini görün. (Haritanız olmadan gözleri bağlı araç kullanan bir sürücü ile eş değerde oluyorsunuz) Bu sayede temel gereksinimleri karşılamış olursunuz.

Oil Derrick (Petrol kuyusu) inşa etmeniz ise diğer önemli bir gereksinim. Harekat sırasında gerekli olan araçları bu kuyulardan çıkaracağınız petrol ile üretiyorsunuz. Daha doğrusu petrolü satıp para kazanıyorsunuz. Research Facility (Araştırma binası) ile kullanımınıza sunulmayan araçları bulup üretebilirsiniz. Yine Power Generator (Güç jeneratörü) oyunun olmazsa olmazlarından.

Factory sayesinde Machinegun Viper Wheels isimli harekat araçlarını üretebilirsiniz. Oyun ilerledikçe bu araçların silah güçleri artacaktır. Yeni bölgeleri ele geçirdikçe oyunun hemen altında sol köşede olan Design (Dizayn) menüsü sayesinde yeni harekat araçları oluşturma hakkını elde ediyorsunuz. Truck ismi verilen inşa araçlarını seçerek tüm binaları inşa edebiliyorsunuz. İnşa edebileceğiniz binaları Build (İnşa) menüsü altından seçebilirsiniz.

Manufacture menüsü ile o an üretimde olan araçları, Research menüsü ile üretilmesi planlanan ve araştırma sürecinde olan araçları görebilirsiniz. Menünün ortasında bulunan Close seçeneği ile ana ekrana dönebilirsiniz.

Ekranın alt kısmının ortasında bulunan sarı çubuk mevcut paranızı grafiksel olarak, yanında bulunan rakamlar ise paranızı sayısal olarak belirtmekte. Haritada kırmızı renkli yanıp sönen noktalar düşmanlarınızın bölgelerini ya da düşmanlarınızın size o anda saldıra da bulunduğu bölgeleri gösteriyor.

Farenizin sağ tuşuna basılı tutarak ya da boşluk tuşu ile kamera açısını değiştirebiliyorsunuz. Benzer oyunlarda olmayan görüş açısı yüksekliği ise warzone2100 de mevcut.

Tek kişilik oyunda seçebileceğiniz 5 takım bulunuyor; yeşil takım, kırmızı takım, lacivert takım, pembe takım ve mavi takım. Takımların birbirlerine oranlara herhangi bir güç farkı bulunmuyor.

Saldırı yapmak için ya da araçlarınızı bir yere yollamak için, istediğiniz araçları fareniz ile seçin ve göndermek istediğiniz yere farenizin sol tuşu ile tıklayın. Oyunun tüm tuş kombinasyonları için Options menüsü altında bulunan Key Mappings menüsüne bakabilirsiniz. Bu alandan oyunda kullanacağınız tuş kombinasyonlarını değiştirebilirsiniz.

Harekat esnasında, özellikle ileride karşınıza çıkacak bölümlerde, ilk önce kendi alanınızı korumaya çok fazla önem gösterin. Oyun ilerledikçe zorlaşıyor. Kendi alanınızı tam manası ile korumaya almadan harekata giriştiğinizde, beklemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Yeni oyuncular genelde buna dikkat etmiyor. Siz bir saldırı yaparken, size daha güçlü bir saldırı gelebileceğini asla aklınızdan çıkarmayın.

Sonuç olarak warzone2100 alanında çok iyi bir strateji oyunu. Oyunun açık kaynak kodlu olması sayesinde eğer oyun yapımından anlıyorsanız sizde oyuna katkı yapabiliyorsunuz. Oyunun sitesinden yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden sahip olabileceğiniz en iyi oyunlardan bir tanesi belki de en iyisi warzone2100. Warzone2100’ü seçmek ile pişman olmayacaksınız. RTS türü oyun sevenlerin mutlaka denemesini tavsiye ediyorum.

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.