Özgür Bilgi Kanalı

Küçüklüğümde atari salonlarına pek gittiğim söylenemez. Ailem kötü şeylere alışmamam için beni bu tarz mekânlara yollamazdı. Çoğu arkadaşım harçlıklarını atari salonlarında bitirirken ben derslerime çalışırdım (aferin bana). Arada tek tük gittiğim zamanlarda ise oynamayı becerebildiğim BTanks gibi oyunları oynardım. Helikopterlere ve tanklara daha o yaşta hayran olmuştum.

Bir oyun seçmek için paket yöneticisini açtım. Ne kadar çok oyun var! Listeyi yavaş yavaş aşağıya kaydırırken karşıma BTanks çıktı. Eski heyecanım bir anda canlanıverdi. Oyunu hemen indirdim ve oynamaya başladım. Gözüme ilk çarpan çizimleri oldu. Menü tasarımı bir yerden tanıdık gelse de çizimler profesyonel işiymiş gibi duruyordu. Müzikleri ücretsiz dağıtılan bir oyun için epey iyi durumda, üstüne oynanabilirliği de eklenince oyuna kendinizi kaptırıveriyorsunuz. Şimdi oyunun özelliklerine göz atalım:

Multiplayer:Geliştiriciler bizlere çok oyunculu oynama olanağı vermişler. LAN bağlantısı, İnternet üzerinden oynama, ekranı ikiye bölme ve ayrıca karışık mod ile oynamak mümkün. Karışık modu kullanırken sunucuda ekran bölünerek iki kişi oynarken diğerleri LAN üzerinden oyuna bağlanabiliyor.

Platform bağımsız:Dergimizi takip eden ve Pardus dışı dağıtımları kullanan okuyucularımızda bu oyunu oynayabilirler. Ben Pardus üzerinde oynamanızı tavsiye ederim ;).

Ücretsiz ve Açık Kaynak:Evet, oyun tamamen özgür. GPL lisansı ile dağıtılıyor. İsterseniz kaynak kodlara göz atabilir ve C++ üzerindeki ustalığınızı konuşturarak oyunu geliştirebilirsiniz.

Eski Bir Tat…

Oyunun geliştiricileri, arcade türü oyunları benden daha çok seviyorlarmış. Sizlere arcade oyunlarının en güzel yanlarını sunmayı vaat ediyorlar.

Bu genel özelliklerin yanında oyun içinde üç çeşit tanka, dört çeşit cephaneye, altı çeşit rokete, 13 çoklu oyuncu haritasına ve daha birçok özelliğe sahip oluyorsunuz. Oyun gamepad ve klavyeyle oynanabiliyor. Oyun sırasında tankınızı yön tuşlarıyla hareket ettiriyorsunuz. Ateş etmek içinse sol “Ctrl” tuşunu kullanabilirsiniz. Aracınıza uygun özel silahları aldığınız takdirde bu silahları da sol “Shift” tuşu ile ateşleyebilirsiniz.

İlk başlarda haritayı öğrenmeye çalıştıktan sonra zaman geçtikçe özel silahları toplamaya dikkat edin. Sağ üst köşedeki haritayı kontrol ederek düşmanlarınızın yerini belirleyin. Kalabalık gruplara saldırmamaya dikkat edin. Tehlikeye düşmeden yakaladığınız yalnız düşmanları haklayın. Kalabalık mekanlardan olabildiğince hızlı uzaklaşın zira kimin kimi vurduğu belli olmuyor. Eğer aracınız yok olursa F1 tuşuyla içerisinden çıkabiliyorsunuz. Bazı yerlerde bu durum için özel araçlar oluyor, isterseniz onlara binebilirsiniz. Arcade türü oyunları sevenler mutlaka bu oyunu denemeli.

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.