Özgür Bilgi Kanalı

Ri-li,Genel Kamu Lisansı(GPL) altında dağıtılan, arcade türü bir oyundur. Bu uygulamanın yapımında Emacs, GCC,Gimp, SDL ve POV-Ray gibi özgür uygulamalardan yararlanıldı. Oyunda Türkçe de dâhil, tam 19 dil mevcuttur.

Ri-li, hepinizin hatırlayacağı gibi telefonlarda bulunan Snake adlı oyuna çok benziyor. Ri-li oyununun en güncel sürümü olan 2.0.1, Pardus 2009 depolarında mevcut. Paket Yöneticisi uygulamasını kullanarak, ri-li adlı pisi paketini kolayca bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Uygulamanın ilk açılışında karşımıza içinde birtakım dillerin bulunduğu pencere çıkacak. Bu pencereden oyunu hangi dilde oynamak istediğimizi seçiyoruz. Dil seçimini tamamladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi pencere çıkacak.

Karşımıza gayet hoş bir şekilde hazırlanmış bir ayar menüsü geliyor. Bu pencereden oyunun ses oranını ve oyunu tam ekran oynayıp oynamayacağınızı seçebiliyorsunuz. Altta bulunan küçük bir not sayesinde oyun içinde kullanacağınız tuşlardan da bahsedilmiş.

ri-li-menuAyar menüsünden sonra karşımıza oyunun ana penceresi gelir.

Skor bölümüne tıklayarak daha önceden oynamış olduğunuz oyunların puanlarını görüntüleyebilirsiniz. Seçenekler bölümünde ise oyunun ses ve görüntü ayarlarını değiştirebilirsiniz. Seçenekler penceresi ise yukarıda bahsettiğimiz ayar menüsünün aynısıdır. Eğer sonradan değişiklik yapmak isterseniz Seçenekler menüsünden yapabilirsiniz.

Ana menüden oyna seçeneğini seçtiğinizde karşınıza oyunun zorluk seviyeleri listelenecek. Bu seviyeler kolay, orta ve zor olmak üzere üç tanedir. Bu seçeneklerden kendinize uygun seviyeyi seçip devam ederek oyun ekranıyla baş başa kalıyorsunuz.

Giderek Zorlaşan Oyun

Kısaca söylemek gerekirse, oyunumuzun amacı karşımıza çıkan raylarda trenimizi yönlendirerek vagonları toplamak. Bu iş başta kolay gelebilir fakat vagonları topladıkça kontrol ettiğiniz trenin de boyu uzuyor. Bu yüzden yolları seçerken dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde tren çarpışabiliyor. Oyunumuzun seviyesi her oyunda olduğu gibi zaman geçtikçe zorlaşıyor. Oyun başlangıcında size sadece üç can veriliyor. Bu yüzden can kaybetmemek için dikkat etmenizi öneririm.

Oyunda tüm vagonları topladıktan sonra karşınıza bir soru yönlendiriliyor. Eğer bu soruya doğru cevap verirseniz 50 puan daha kazanabiliyorsunuz. Her bölüm sonunda kullanıcıya değişik sorular yöneltiliyor. Bu sayede oyun oynarken kendinizi bu sorularla geliştirmenizi de sağlıyor.

Oyunun diğer bir özelliği, yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi oyunu kapatıp tekrar açtığınızda kaldığınız yerden devam edebilmeniz. Kaydetme sorunu olmadan bu işlev gerçekleşebiliyor.

Bu güzel oyunun konusu basit olabilir ama şirin grafikler ve özellikleriyle kendini sevdiriyor. Genel olarak küçük çocuklar için tasarlanmış gibi görünse de büyüklerinde yeteneklerini deneyebilecekleri zevkli bir oyun olmuş.

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.