Özgür Bilgi Kanalı

Ciddi oyuncuların bile “yeter” dediği zamanlar vardır. Bunlara oyundan bıkma süreci diyoruz. Hem ciddi hem de biraz eğlenmek isteyen oyuncuları hedef alan bir oyundan bahsediyorum. O da Teeworlds.

Oyunumuz C++ (Eğer bu dile hâkimseniz, oyunun kaynak dosyasında değişiklikler yapabilir, yeni silahlar ekleyebilirsiniz) ile yazılmış, “Deathmatch, Capture The Flag” gibi popüler oyun tiplerini barındırıyor. Oyun tamamen çok oyunculu şekilde hazırlanmış. Ne yazık ki, tek oyunculu bölümü bulunmuyor.

OpenGLdestekli bir ekran kartı sahibiyseniz, bu oyundan son grafiklerine kadar zevk alabilirsiniz. Eğer hâlâ ekran kartınızı yapılandırmadıysanız, Sistem Ayarları > Ekran > Aygıtlar’a bir göz atın.

Oynamaya Başlayalım

Her zamanki gibi paket yöneticimizden teeworlds kelimesini arattığımızda karşımıza gelen paketleri seçiyoruz. Paketleri kur dediğimizde Teeworlds sistemimize kurulmuş olacak. Diğer bir yöntemse konsola “sudo pisi it teeworlds” yazarak kurmak. Oyunu ilk açtığınızda karşınıza gelen sunucular bölümünden rahatça sunucu seçip, hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

Karakterimizi Yaratalım

Oyuna başlamadan önce bir karakter yaratıp, diğer kullanıcılara daha korkutucu ya da şirin gözükebiliriz. Yapmamız gereken, Ayarlar bölümünden oyuncumuzu yaratmak. 0.5 sürümü için dokuz ayrı tipten karakter seçimi yapabilir, sonra ayak ve vücudumuza renkler verebiliriz. Kamera, tipi, silah değiştirilmesi, kontroller, grafik ve sesleri de buradan düzenleyebilirsiniz.

Silahlar ve Kontroller

Toplam dört tane silahımız var: Pistol, Grenade Launcher, Laser, Shotgun. Çok fazla çeşit olmasa da her silahın kendine özgü bir saldırı tipi var. Örneğin Laser ile çok uzaktan atışlar yaparken, Shotgun ile yakından çok iyi hasar verebilirsiniz. W, A, S ve D tuşlarını kullanarak ileri, geri, sol ve sağ hareketlerini yapabilir, fareyle nişan alabilir, SPACE ile zıplayabilirsiniz.

Eğer ikinci zıplama istiyorsanız, havadayken bir daha SPACE’e basın. Farenizin sol tuşuyla ateş edebilir, sağ tuşuyla etrafa zincir atabilirsiniz. Bu zincir haritadaki erişilemeyecek yerlere çıkmanızı sağlayacaktır.

Savaş Stratejisi

  1. Saldırı:Eğer kendinize zarar vermekten korkmuyorsanız, direk karşınızdakinin yanına çıkıp saldırabilirsiniz. Zincirle yakalayıp, balyozunuzla kafasına vurabilirsiniz.
  2. Savunma Tipi:Bu genellikle “CTF” bölümlerinde işe yarıyor. Bayrağı korurken elinizde Laser varsa karşınızdakinin hiç şansı yok.
  3. Saldırı-Savunma Tipi:Hem arada saldırı yapıp hem de savunma yapmaksa bir başka strateji. Burada dikkat edilmesi gereken, ikili stratejideki dengeyi koruyabilmek.

Harita Yapımı

Bir süre sonra canınız aynı haritaları oynamaktan sıkılabilir. Kendi haritanızı yapmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Oyunu ilk açtığınızda CTRL+SHIFT+E ile harita editörüne ulaşabilir, haritalarınızı yapabilirsiniz. Harita yapımında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu da katman katman çalışmanız gerektiği. Katmanların sıralarını doğru ayarlarsanız, profesyonel haritalar yapabilirsiniz. Haritalarınızı denemek isterseniz bir sunucuya ihtiyacınız olacak. Son olarak haritanızı /home/kullanıcıadınız/teeworlds/maps dizininden bulabilirsiniz.

Kendi Sunucunuzu Açın

İster LAN, ister İnternet sunucusu açabilir, evden bir sunucu yayını yapabilirsiniz. Paket deposundan yüklediğiniz “teeworlds” paketi yerine kaynak paketi gerekecek. Tar.gz paketinibu adrestenbulabilirsiniz. Bu tar.gz paketini bir klasöre açın. İçinde teeworlds ve teeworlds_srv diye iki tane çalıştırılabilir dosya gözükecek. O klasördeyken F4 tuşuna basın. Karşınıza konsol ekranı gelecek. Konsol’a “teeworlds_srv -f serverconfig.cfg” dediğinizde sunucunuz artık hazır olacak. İnternet’ten başkalarının sunucunuza girmesini istiyorsanız, ADSL’inizden teeworlds için port açmalısınız. Port adresini 8303 olarak ayarlamalısınız. (Öntanımlı: 8303 istenirse port’u serverconfig.cfg’den değiştirebilirsiniz.) Bundan sonra İnternet’ten IP’nizi başkalarına vererek sunucunuzu doldurabilirsiniz. Oyun tiplerine göre yapılandırmaları bu adreste bulabilirsiniz. “Serverconfig.cfg”de harita bölümü bulunacak. Burada kendi haritanızın adını yazarak haritanızı başlatabilirsiniz. Sunucunuzdayken F2 tuşuna basın. Sizden RCON şifresi isteyecek. RCON şifresi, “Serverconfig.cfg” dosyasında önceden belirlediğiniz şifredir. Artık bu konsoldan oyunculara mesaj yazabilir, istediğinizi sunucudan atabilir, oyun tipini ve haritayı değiştirebilirsiniz. Bazı komutlarsa:

  • status” > Oyuncuların IP’sini, id’lerini çıkarır.
  • kick id” > bu “id”, status dediğinizde çıkan “id”lerdir.
  • brodcast mesaj” > Büyük yazılarla oyunculara mesaj gönderir.
  • say“mesaj” > Oyuncuların birbirine mesaj göndermesini sağlar.
  • change_map *” > Harita değiştirir.
  • game_type *” > Oyun tipini değiştirir.

Diğer komutları görmek içinbu adresiziyaret edebilirsiniz.

Şu an için gördüğüm kadarıyla Türk sunucu bulunmuyor. Özgürlükİçin topluluğu yönetiminden acilen bir sunucu istiyoruz! 🙂

Artık Teeworlds ile ilgili her şeyi biliyorsunuz. Eğlenceyi bekletmeyin!

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.