Özgür Bilgi Kanalı

Worms oyununun özgür bir türevi olan Wormux, hâlâ geliştirme sürecinde olmasına rağmen son derece eğlenceli ve zevkli bir oyun. Arkadaşlarınızla beraber, özgür yazılım dünyasının meşhur maskotlarını (Linux’un maskotu Tux, KDE maskotu Konqi, Gimp’in sembolü Wilber, Mozilla Firefox’un maskotu Foxkeh) kullanarak savaşabileceğiniz bu oyunda, amaç rakibi tamamen yok etmek. Diğer takımlar temizlendiğinde, kimin takımından birileri hâlâ yaşıyorsa, o oyunun galibi oluyor.

Oyunun bir strateji savaş oyunu olduğuna aldanmayın. Şiddet unsurunun aksine, komedi unsuru ağırlıklıdır. Meselâ hangi savaşta düşmanın üstüne örs düştüğünü görebilirsiniz? Wormux’un tek amacı eğlence zaten. Herhangi bir ilerleme amacı gütmeyen oyun, arkadaşlarınız ile eğlenceli vakit geçirmeniz için tasarlanmış.

İster tek bilgisayar üzerinden birkaç kişi, ister ağ üzerinden ister İnternet üzerinden isterseniz de bilgisayara karşı olarak oynayabileceğiniz, bir sıra tabanlı strateji oyunu. Basit görüntüsünün altında, sizi ve arkadaş grubunuzu karnınız ağrıyıncaya kadar güldürecek eğlenceli bir oyun yatıyor. Görüldüğünde basit gelmesine karşın bağımlılık yapan bir oyundur.

En eğlenceli oyunlardan biri

Oyuna başlamadan önceki ayarlardan ayarlayabilecekleriniz harita ve takımdan ibaret değil. Bekleme süreleri, yaşamlar, yer çekimi, oyun modu gibi pek çok ayar var. Canı az yaptığınız taktirde komedi unsuru artıyor ama oyun kısalıyor. Fakat tam tersinde de, arkadaşlarınızla oynadığınız oyunun keyif düzeyini artıracaktır. Rüzgar etkisini yükseltmeniz, oyunun zorluğunun yanında eğlenceyi de getiriyor.

Oyun içinde, her oyuncu sıra kendisine geldiğinde takım elemanlarından istediği bir tanesiyle (hangisini istediğini sekme (tab) tuşuyla aralarında dolaşarak karar verebilir), istediği bir silahı kullanarak (sağ fare tuşu ya da F1, F2, F3, F4, F5 tuşlarını kullanarak değiştirip) hamlesini yapar. Oyun içinde harita üzerinde dolanmak için fare imlecini kenarlar üzerine getirebilirsiniz. Eğer aktif durumdaki karakterinizi kaybederseniz, C tuşuna basarak ekranın ortasına gelmesini sağlayabilirsiniz. Oyundan çıkmak içinse Esc tuşunu kullanabilirsiniz.

Uyarı: Gözleriniz gökyüzünde olsun!

Saldırı Silahları

a) Bazuka:Oyun içindeki en temel silahınız. Sınırsız olup istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Yaptığınız atışların rüzgâr yönü ve şiddetinden etkilenecek olduğunu hesaplamanız gerekir.
b) Makineli Tüfek:Her atış hakkında 10 mermi atar. Sınırlı sayıdadır. Özellikle duvar arkasından ateş etmek için kullanışlıdır.
c) Suikast Silahı:Üzerindeki lazer ışını sayesinde nişan almanızı sağlar. Sınırlı sayıdadır. Her elde iki mermi atar.
d) Tabanca:Yakın mesafelerde etkili bir silahtır. İki isabetli atış sonucunda rakibinizine 50 zarar verir. Her elde iki mermi atar. Sınırlı sayıdır.
e) Pompalı Tüfek:Her elde iki mermi atışı vardır. Sınırlı sayıdadır.
f) Ses Bombası:Rakibinize doğrudan zarar vermez ama harita üzerinde büyük bir boşluk açar. Özellikle su bulunan haritalar için kullanışlı bir silahtır. Sınırlı sayıdadır.
g) Otomatik Bazuka:Belirlediğiniz hedefe güdümlü atış yapar. Sınırlı sayıdadır.

Bombalar

a) Dinamit:Rakibinizin yakınına bıraktığınızda civardaki birçok oyuncuya zarar vereceği için yakın mesafe ve kalabalıklar için etkili bir silahtır. Sınırlı sayıdadır.
b) El Bombası:Fırlatarak attığınız ve duvarlardan sektiği için erişimi zor alanlarda kullanılabilir
c) Şarapnelli Bomba:Patladığında daha küçük parçalara bölünerek ikinci bir patlama serisi oluşturur. Kalabalıklar için etkili bir silahtır. Sınırlı sayıdadır.
d) Disko El Bombası:Güçlü patlama etkisi olan bir bombadır. Sınırlı sayıdadır.
e) Mayın:Yanına çok yaklaşıldığında kısa süre içinde patlar.

Özel Silahlar

a) Beyzbol Sopası:Özellikle uçurum kenarlarında kullanmak için ideal bir silahtır. Doğrudan çok az zarar verir ama vurduğunuz oyuncuyu fırlatır. Sınırlı sayıdadır.
b) Şırınga:Rakibinize zehir şırınga edersiniz ve zaman içinde rakibinizin tüm enerjisini çeker.
c) SuperTux:Yönelttiğiniz yere doğru bir supertux fırlatırsınız. Sınırlı sayıdadır.
d) GNU Mancınığı:Bir GNU öküzü bombası fırlatılır. Bu öküz 6 saniye kadar ortalıklarda dolaşır ve ondan sonra patlar. Sınırlı sayıdadır.
e) Kokarca Mancınığı:GNU öküzü benzeri bir silahtır. Bir kokarca fırlatırsınız. Bu kokarca dolaşırken yanından geçtiği oyuncuları zehirler ve 6 saniye sonra patlar. Sınırlı sayıdadır.
f) Hava Saldırısı:Bir uçak ile belirlediğiniz hedefe hava saldırısı düzenlersiniz. Sınırlı sayıdadır.
g) Örs:Belirlediğiniz yere havadan bir örs düşer. Genelde rakibinizin üzerine düşürürsünüz ve rakibiniz ölür. Etkili bir silahtır. Sınırlı sayıdadır.

Dolaşma Araçları

a) Ninja İpi:Dolaşmak için en çok kullanılacak olan araçlardan biridir. Hedeflediğiniz yükseltiye ipi atar ardından da ok tuşları ile sallanarak yer değiştirirsiniz. Sınırlı sayıdadır.
b) Jet Çantası:Kullanmaya başladığınızda 30 saniye boyunca size uçma kabiliyeti verir. Ok tuşları ile yönetebilirsiniz. Eğer yüksekten düşerseniz zarar görür ve saldırı hakkınızı kaybedersiniz. Sınırlı sayıdadır.
c) Paraşüt:Seçip bir uçurumdan atladığınızda otomatik açılacaktır. Yüksek bir yerden aşağıya inmek için güvenli bir yoldur. Sınırlı sayıdadır.
d) Işınlama:Bir noktadan bir başka noktaya gitmek için en hızlı ve güvenli yoldur. Fakat kullanım ardından saldırı hakkınızı kaybedersiniz. Sınırlı sayıdadır.
e) Düşük yer çekimi:Kullandığınızda hoplayıp zıplamanız kolaylaşır. Yüksek yerlerden atladığınızda zarar görme ihtimaliniz azalır. Sınırlı sayıdadır.

Özel Araçlar

a) Sırayı atla:Sıranızı devredersiniz.
b) Hava çekici:Bulunduğunuz yerde bir delik açmaya yarar.
c) İnşa et:Bulunduğunuz yerin kenarına doğru bir platform inşa eder.
d) Pürmüz:Önünüzdeki duvarı delmenizi sağlar.
e) İntihar:Oyuncunuzun patlamasını sağlar.

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.