Özgür Bilgi Kanalı

Bu sıralar çok yoğunum. Yıllardır yapageldiğim şeylere çoğunlukla vakit ayıramıyor, kimi zaman ise eskisine nazaran çok daha az vakit ayırabiliyorum. Fakat bu yoğunluk arasında bir şey aradan sıyrılmayı başarıyor, günde en az bir kereliğine 20 dakikama mâl olan bir oyun: Tremulous.

Tremulous gerçekten çok başarılı bir oyun. Açık kaynak kodlu yazılım anlayışının gücünü gösteren bir yaratıcılığın ve birlikte çalışmanın ürünü olduğu için de ayrıca seviyorum. Bu noktada Quake II ve III’ün oyun motorunun kaynak kodunu açan ve Nexuiz, Tremulous, Warsow gibi oyunların ortaya çıkmasını sağlayan ID Software’in ileri görüşlülüğünü ve cesaretini tebrik etmek gerekiyor. ID Software’in böyle bir şeyi sadece ortada kendi oyun motorlarını kullanan bir sürü oyun olsun, insanlar coşup eğlensin diye yapmadığını biliyordum fakat fazla oyun oynayan birisi olmadığım için ID Software’in bu işten ne kazandığını anlayabilmek için biraz araştırmam gerekti. Yazılan-çizilenlerden gördüm ki özetle ‘Return to Castle Wolfenstein’ın, oynayanlar tarafından çok daha beğenilen ‘Wolfenstein: Enemy Territory’ye, Quake II’nin kendisinden onlarca kat daha iyi olan Quake III’e dönüşmesi ve ID Software’in şirket olarak değerini ikiye katlaması gibi bir geri dönüşü olmuş bu kararın. Her neyse. Benim asıl bahsetmek istediğim şey, her gün en az 20 dakikamı sömüren Tremulous.

Öncelikle nasıl bir Quake oyuncusu olduğumu bilen bilir 😉 II. Linux Şenliği’nde şampiyon olmuş, yetmemiş III. Linux Şenliği’nde de şampiyon olmuştum. Quake’i pek severdim gençken, fakat Quake III, Tremulous’un eline su dökemez. Aynen Warsow ve Nexuiz’in dökemeyeceği gibi.

Pardus-oyun isimli müthiş sitede Tremulous’u anlatan yazının biraz yetersiz kaldığını ve Nexuiz’den övgü ile bahsedildiğini görünce yazmaya karar verdim bu yazıyı. Böylece belki Pardus oyunları arasında FPS severlerin uzun vadede en çok tercih ettikleri oyun olacağına inandığım bu oyun ile ilgili görüşlerini belki bir daha gözden geçirirler ya da birileri Türkiye’de bir Tremulous sunucusu açmaya karar verir diye düşündüm 😉

Tremulous çok zekice bir tasarıma sahip ve ilk oynayışınızda neler olup bittiğini kavramayı beklememelisiniz. Oyunda ya İnsan ya da Uzaylı (börtü-böcek-canavar kitlesi) olabiliyorsunuz. Bunlar geleneksel FPS oyunlarındaki gibi kabiliyet ve performans açısından simetrik olan takımlar değiller; tasarımdaki zekâ eşit olmayan bu iki takımı “denk kılmak” noktasında kendisini gösteriyor zaten. Bu Tremulous ilk başarısı. Oynanan oyunların sürekli bir galibi yok, İnsan ve Uzaylıların kazanma oranları neredeyse her harita için %50-%50 dolaylarında.

Örneğin insanlar silahlar ile uzaktan savaşı tercih ederlerken Uzaylı arkadaşlar yakından dövüşmek zorundalar. İnsanların silahlarındaki mermiler sınırlı olduğu ve zaman içerisinde enerjilerini yenileme şansları olmadığından üslerine bağımlı ve genelde defansif bir kipte savaşırlarken, enerjileri zamanla yenilenen ve yakından dövüşen Uzaylılar saldırgan bir tutum sergiliyor ve üslerinden bağımsız yaşayabiliyorlar. Aynı zamanda insanlar uzaylı öldürerek kazandıkları kredilerle daha iyi silahlara sahip olabilirlerken, uzaylılar öldürdükleri insan sayısı ile orantılı olarak kazandıkları puanlar ile evrimleşip daha da korkunç ve azılı katiller haline geliyorlar. Silahlara ve uzaylı kitlenin şekil şemallerine göz atmak için şu adrese bir göz atabilirsiniz: http://tremulous.net/manual/

Tremulous’un ikinci başarısı üs (base) kavramında gizli. Bu kavram onu, basit bir FPS oyunu olmaktan çıkartıp gerçek zamanlı stratejiyi de içeren melez bir oyun haline getiriyor. Hem bireysel teknik başarı, hem taktik anlayış hem de takım ruhu neredeyse eşit derecede önemli hale geliyor. Eğer üs çok başarılı bir saldırıya maruz kalır ve Reactor (insanlara ait üssün en önemli bileşeni) ya da Overmind (uzaylılara ait üssün en önemli bileşeni) yok edilirse kısa bir süre sonra oyun bitiyor. Dolayısıyla oyuncular takım halinde hem saldırıyı hem de savunmayı planlamak zorundalar.

Ben vahşi ve amaçsız bir şekilde öldürmeyi insanlar ile bağdaştıramadığım için sürekli uzaylı olarak oynuyor ve böyle bir terbiyesizliği kendisine yakıştıran insanları öldürerek bir nevi insanlık vazifemi yerine getiriyorum. Fena da sayılmam hani:

Pardus’ta oyunu kurmak için arzu edenler Paket Yöneticisi’nin oyunlar kısmından Tremulous’u seçebilirler. Ben oynamak için genellikle “|SST| Tremulous” sunucusunu tercih ediyorum. Denk gelirsek ne kadar toleranssız ve soğuk kanlı bir kişi olduğumu da tecrübe edebilirsiniz.

Özetle FPS oyunları seviyorsanız, oyun oynamayı abartıp işinizi gücünüzü aksatmayacaksanız, bu oyunu denemenizi tavsiye ederim. Bu arada gidip şu adresteki Tremulous klibini izlemek isteyebilirsiniz:http://mods.moddb.com/3449/tremulous/

ateş ve su oynamak için tıklayın

ateş ve su-2 oynamak için tıklayın

ateş ve su-3 oynamak için tıklayın

ateş ve su-4 oynamak için tıklayın

ateş ve su-5 oynamak için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.